روحانی: از روز شنبه همه روال ها در کشور عادی خواهد بود

رییس جمهور گفت: همه موظف هستند از دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا اطاعت کنند و به عنوان یک امر لازم و ضروری مورد مراقبت قرار دهند.

به گزارش ایمنا، حسن روحانی عصر سه شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، اظهار کرد: در جلسه امروز به وزیر محترم بهداشت تأکید کردیم که پرسنل بیمارستانی هرگونه نیازی برای حفاظت خودشان دارند، آن نیاز در اولویت باشد و این کار سریعاً انجام گیرد.

وی ادامه داد: گزارش وزیر بهداشت در آغاز جلسه امیدوارکننده بود بر این مبنا که حرکت به سمت کنترل این ویروس است و مراجعه‌کننده‌ها در بسیاری از شهرهایی که در روزهای پیش زیاد بوده، به شدت کاهش پیدا کرده است. افرادی که از بیمارستان مرخص می‌شوند و تست‌شان مثبت بوده و دوران درمان خود را گذرانده‌اند، این هم افزایش پیدا کرده است.

رئیس جمهور گفت: هر دو خبر بسیار امیدوارکننده برای جامعه ما است. امکانات بهداشتی و پرسنل متخصص و دلسوز جز بخش‌های نمونه کشوری است و جز بخش‌هایی است که همه مردم می‌توانند به طور کامل به این بخش اعتماد کنند. دستورالعمل‌های لازم از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر می‌شود و مرجع هم برای مردم صدا و سیما باشد.

روحانی تصریح کرد: صدا و سیما مرجع اصلی است و همه توصیه‌هایی که از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و توسط صدا و سیما اعلام می‌شود، برای مردم باید اهمیت داشته باشد و همه به آنها توجه کنند و برای اجرای آنها تلاش کنند. کار و فعالیت در کشور باید به صورت آنچه که در هفته‌ها و ماه‌های گذشته بوده ادامه پیدا کند، منتها هر کجا که جمعیت و اجتماعی است، باید همه مراقبت‌های لازم پزشکی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: همه باید به تمام مراقبت‌های بهداشتی که توصیه می‌شود، عمل کنند. اگر مدرسه، دبیرستان، دانشگاه و کارگاهی است، همه باید دقت کنند آن مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی را انجام دهند، اما همه باید کار و فعالیت کنیم و این یکی از نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان ما است که با هراس افکنی زیاد در جامعه، کشور را به تعطیلی بکشانند.

رئیس جمهور گفت: همه باید مشغول به کار خودمان باشیم و فعالیت کنیم و همه باید مراقب باشیم. اگر موردی را دیدیم، شکی کردیم و فرد مشکوکی بود، به بیمارستان ببریم. بیمارستان‌های ما مجهز هستند و در این جلسه هم نیروهای مسلح قول دادند که از همه امکانات خودشان در این زمینه استفاده می‌کنند. حتی اگر وزارت بهداشت نیازی به پرسنل بیشتر داشته باشد چرا که پرسنل بخاطر خستگی شبانه‌روزی که دارند کار می‌کنند، اینها در این جهت آماده‌اند.

روحانی ادامه داد: اگر تخت بیمارستانی مورد نیاز باشد، نیروهای مسلح ما آماده‌اند اگر در جایی بیمارستان صحرایی فوری مورد نیاز باشد، آماده‌اند. بنابراین نیروهای مسلح به طور کامل در کنار این ستاد ملی و در کنار وزارتخانه هستند برای اینکه مشکلی برای درمان مردم پیش نیاید.

وی خاطر نشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در این جلسه اطمینان داد که همه تولید گرهایی که در زمینه مواد ضدعفونی، شوینده‌ها و ماسک فعال هستند، خوشبختانه متعهدانه و شبانه‌روز فعالیت می‌کنند و همه بخش‌هایی که یک شیفت بوده فعالیت خود را تبدیل به ۲، ۳ شیفت کردند و ۲۴ ساعته کار می‌کنند و مردم برای مواد ضدعفونی، شوینده‌ها و ماسک نگرانی نباید داشته باشند.

رئیس جمهور گفت: البته به طور طبیعی مردم ما خبر دارند، تعداد معدودی از افراد بودند که سو استفاده کردند و در اینجا نیروی انتظامی گزارش داد از بعضی‌ها که متأسفانه این مواد را انبار کرده بودند و می‌خواستند از این شرایط سو استفاده کنند، با آنها برخورد شده و تعزیرات حکومتی و قوه قضائیه با همه متخلفین برخورد می‌کند و نباید کسی در این مرحله حساس سو استفاده کند.

روحانی اظهار کرد: توصیه ستاد ملی این است که اجتماعات غیر ضرور در کشور انجام نگیرد. یک وقتی اجتماعی است لازم، ضروری و واجب است. جایی که مستحب است، واجب نیست، مراقبت کنند حتی برای اماکن متبرکه که برای ما بسیار مقدس و مورد توجه مردم هستند ولی اینجا توصیه پزشکی و بهداشتی را همه باید مراعات کنند.

وی گفت: اجتماع کمتری شود، اگر جمعیتی است باید همه مراقبت‌های بهداشتی خودشان را انجام دهند، این ایام، ایامی است که راهیان نور خودشان را آماده می‌کردند، خوشبختانه تصمیم‌گیری شده در ستاد ملی که این کار تعطیل شود نیروهای مسلح هم دستورات لازم را دادند، نسبت به اعتکاف هم همینطور، ستاد ملی مراعات را توصیه می‌کند و من فکر می‌کنم که اگر چیزی را ستاد ملی مبارزه با پیشگیری و مبارزه، امروز تصمیم گرفت و ابلاغ شد، آن تصمیم به عنوان یک امر لازم همه تلقی کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: از لحاظ شرعی نیز چون مصوب شورای عالی امنیت ملی است و رهبری معظم آن را تأیید فرمودند و گفتند باید همه اطاعت کنند. بنابراین همه باید این را به عنوان امر لازم و ضروری مورد مراقبت خودشان قرار دهند. هر کجایی اگر این ستاد موردی را از شنبه لازم دید، اگر مدرسه‌ای، دبیرستانی، دانشگاهی، محل اجتماعی، مورد خاص را اگر تشخیص داد خودش اعلام می‌کند، بنابراین از روز شنبه همه روال‌ها به صورت عادی در کشور خواهد بود مگر مورد خاص با شرایط ویژه که خود ستاد ملی آنها را اعلام می‌کند.

روحانی گفت: موضوع بعدی، آموزش مردم است. الحمدالله متخصصین و صدا و سیما که در این زمینه فعال بوده اند، فعالیت خود را افزایش دهند. واقعیت‌ها و همه چیز به مردم گفته شود، اگر در موردی مبتلا داریم به مردم گفته شود. اگر کسی خدای ناکرده فوت کرده باید به مردم اعلام شود. اگر عده‌ای هستند از بیمارستان‌ها مرخص شدند و دوره این بیماری را گذرانده‌اند به مردم اطلاع داده شود. اطلاع مردم برای ما اصل است.

وی خاطر نشان کرد: مردم ما باید به وزارت بهداشت که نظراتش از طریق صدا و سیما اعلام می‌شود اعتماد کنند. این اعتماد سرمایه اصلی است و در اینجا به فضای مجازی و برخی رسانه‌های معاند در دنیا که حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند، هم مردم توجه نکنند و هم مسئولینی که در این زمینه مسئولیت دارند نسبت به فضای مجازی مسئولیت خودشان را انجام دهند.

رئیس جمهور تاکید کرد: با همکاری همدیگر از این مرحله حساس به سلامتی عبور خواهیم کرد و امیدواریم با کمترین مشکلات بتوانیم از این مسأله‌ای که برای کشور و برای بسیاری از کشورهای دنیا پیش آمده به سلامت همه عبور کنیم.

کد خبر 412303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امیر IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
    1 0
    واقعاً مرحبا به استاندار خوزستان که تا ۱۵ اسفند را تعطیل کرد و جان شهرونداش براشون مهمه.