حرکت شهرداری در مسیر تعالی با رویکرد تاب آوری و کسب نتایج پایدار

نشست اختتامیه دومین دوره فرآیند تعالی سازمانی شهرداری اصفهان با حضور معاونان، مدیران مناطق و سازمان‌ها و تیم ارزیابی تعالی سازمانی برگزار شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، علیرضا صادقیان، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در این نشست با بیان اینکه سبک قالب رهبری در مدیریت شهری اصفهان، سبک تحول آفرینی است، اظهار کرد: در مفهوم سازمان، استعاره‌ای تحت عنوان سازمان به مثابه یک موجود زنده وجود دارد، یعنی برای بهتر زندگی کردن نیازمند تعالی برای حرکت در مسیر است و تلاش مدل تعالی سازمانی این است که این موجود زنده را که رو به بهبود و تعالی است، ارزیابی تخصصی کند.

وی تصریح کرد: در صورت تعیین سلامتی سازمان هم کارمندان و هم مردمی که قرار است از خدمات آن استفاده کنند به نحو بهتری بهره مند خواهند شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه داد: اگر سازمان به بیماری گرفتار شود آسیب آن ابتدا به اعضا و سپس به کسانی که قرار است از خدمات سازمان بهره مند شوند، وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه باید تلاش کرد هم سلامت سازمان و هم سلامت اعضا که در گرو یکدیگر است را تضمین کنیم، اضافه کرد: سازمانی می‌تواند موفق باشد که در همه جنبه‌های جسمی و روانی دارای سلامت باشد.

صادقیان تاکید کرد: باید به این فکر کرد که جنبه‌های سلامت جسم و سلامت روح و روان چه مواردی است؛ سازمان مانند یک موجود زنده بوده و تعالی، فرآیندی است که می‌تواند این موجود زنده را همواره سلامت و سربلند حفظ کند.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان گفت: پیچیدگی سازمان بی نهایت زیاد است، هر یک از عناصری که در سازمان دخیل هستند خودشان مانند یک موجود پیچیده زنده، بخشی از این سازمان را تشکیل می‌دهند.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از دلایل این ارزیابی این است که قصد داریم از سلامت مجموعه مدیریت شهری و سلامت کارکنان و همه کسانی که می‌خواهند از زندگی این سازمان بهره مند شوند، مطلع شویم.

حرکت شهرداری در مسیر تعالی با رویکرد تاب آوری و کسب نتایج پایدار

در ادامه غلامعلی مقصود بیگی، سرتیم ارزیابی و ارزیاب ارشد این دوره ارزیابی تعالی سازمانی از سوی سازمان مدیریت صنعتی اظهار کرد: شهرداری اصفهان با توجه به مأموریت خود در مواجه با جامعه آماری بزرگ شهروندان و از طرفی دیگر ذینفعان از جمله پیمانکاران، تأمین کنندگان، شورای شهر و دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های وابسته همواره تمام تلاش خود را در جهت توسعه فرهنگ شهروندی از جمله اخلاق مداری، پاسخگویی و شفافیت انجام داده و برنامه‌های جامع فرهنگی برای تحقق استراتژی‌های فرهنگی در ۱۴۰۰ و افق ۱۴۰۵ را مدنظر قرار داده است.

وی تصریح کرد: شهرداری اصفهان ضمن شناسایی مشتریان و تدوین برنامه‌های ارزش آفرین در حوزه‌های فنی، عمرانی، حمل و نقل ترافیک، خدمات شهری، شهرسازی و معماری تمام تلاش خود را به کار گرفته تا این برنامه‌ها ارزش مدار بوده و در قالب پروژه‌های کوچک، متوسط و بزرگ قابلیت رصد کردن داشته باشد.

سرتیم ارزیابی و ارزیاب ارشدتعالی سازمانی، گفت: شهرداری اصفهان در راستای تحقق اهداف خود رویکردهای مناسبی را برای همکاری و مشارکت‌های اثربخش با دستگاه‌های اجرایی، پیمانکاران، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و … ایجاد کرده است و این موضوع باعث شده تا پروژه‌ها با سرعت مناسب‌تری انجام شود.

مقصود بیگی افزود: اگرچه شهرداری اصفهان گام‌های مؤثری را در شناسایی ذینفعان در حوزه‌های مختلف انجام داده است و پروژه‌های پژوهشی در این مورد تعریف کرده و از این طریق حرکت‌های مناسبی را در حوزه‌های عمرانی، فرهنگی، خدمات شهری و شهرسازی اتخاذ کرده است، اما ساماندهی و یکپارچگی و هم راستایی نگرش‌های مسئولیت‌های اجتماعی، سازمان را در فاصله زمانی کوتاهتری به اهداف می‌رساند.

وی اضافه کرد: اگرچه شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی دارای چالش‌های زیادی از جمله ضعف قوانین و مقررات مواجه بوده و یا چارچوب‌های محدود کننده دارد، اما شهرداری نشان داده که در مسیر تعالی با رویکرد تاب آوری به سمت کسب نتایج پایدار در برنامه‌ها و پروژه‌ها و نگاه‌های آینده خود حرکت می‌کند.

سرتیم ارزیابی و ارزیاب ارشد تعالی سازمانی با اشاره به توسعه قابلیت‌های درون سازمانی شهرداری اصفهان، گفت: اگرچه شهرداری اصفهان دارای قابلیت‌های درون سازمانی متفاوتی در سطوح مختلف سازمانی است، اما شناسایی و مدیریت این قابلیت‌ها در راستای استفاده بهینه از منابع سازمانی می‌تواند سازمان را در جلوگیری از هدررفت منابع و انتخاب سمت و سوی مناسب برای سرمایه گذاری کمک کند.

وی با بیان اینکه شهرداری اصفهان رویکرد مدیریت فرآیندها را در سنوات اخیر اتخاذ کرده است، تصریح کرد: شهرداری با الگو برداری از بهترین‌ها در این حوزه در مسیر ساماندهی و مکانیزه کردن فرایندها و ایجاد نگرش فرآیندی در سطوح مختلف سازمان در این مسیر حرکت کرده است، توجه به چابک سازی فرآیندها از طریق ارزش آفرینی در آینده می‌تواند انتخاب مسیر را دقیق‌تر کند و همچنین کوچک سازی و ساختار سازمانی و تعامل با شرکا تجاری می‌تواند این مسیر را تسریع بخشد.

جاری سازی رویکردهای نوین در شهرداری اصفهان

مقصود بیگی گفت: شهرداری اصفهان با مدیریتی دوراندیش و خردمند توانسته است رویکردهای نوینی در شهرداری اتخاذ و جاری سازی کند و تحولات مؤثری در حوزه‌های مختلف شهر ایجاد کند و این نشان از رویکرد تحول گرا و استفاده از فرصت‌های پیش رو و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها توسط شهرداری دارد.

وی ادامه داد: شهرداری اصفهان با وجود کارشناسان و کارمندان در سطوح تحصیلی مختلف از پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل سرمایه انسانی برخوردار است و می‌تواند از این طریق با شناسایی استعدادها و بکارگیری تمامی ظرفیت موجود این سرمایه عظیم به دستاوردهای تحول آفرین دست پیدا کند.

بهبود و نوآوری

سرتیم ارزیابی و ارزیاب ارشد تعالی سازمانی تاکید کرد: شهرداری اصفهان با انتخاب رویکرد تعالی سازمانی با یادگیری از سازمان‌های برتر این مسیر توانسته است بهبودها و نوآوری‌های متعدد را از جمله در حوزه‌های شهرسازی، فرهنگی، عمرانی، حمل و نقل و خدمات شهری ایجاد کند از جمله این نوآوری‌ها استفاده از سامانه‌های مختلف و تفکر تکنولوژیک در این مسیر است.

گفتنی است، در این برنامه از چهار عنوان از مجموعه هشت جلدی کودک در زمینه‌های مدیریت پسماند با عناوین پاکی من و پسماندهای پلاستیکی، پاکی من و پسماندهای تر، پاکی من و پسماندهای کاغذی و پاکی من و پسماندهای خطرناک رونمایی شد. این مجموعه کتاب‌ها توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با هدف آموزش شهروندی تدوین شده است.

کد خبر 410280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.