بدهی میلیاردی تهرانی‌ها به شهرداری بابت عوارض نوسازی و دفع پسماند

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران از انتشار انبوه قبوض عوارض پایدار سال ۹۸ خبر داد و گفت: با اینکه حدود ۵۰ درصد مردم عوارض خود را پرداخت می‌کنند؛ اما شهروندان دو هزار و ۴۵۳ میلیارد تومان عوارض معوقه در دو حوزه نوسازی و دفع پسماند دارند.

به گزارش ایمنا، وحید عرب با اشاره به توزیع قبوض عوارض پایدار سال ۱۳۹۸ شهرداری تهران اظهار کرد: به منظور مشارکت حداکثری شهروندان و همچنین ارتقا سطح درآمدهای پایدار شهرداری، قبوض عوارض نوسازی، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند از طریق شرکت پست در همه مناطق تهران توزیع شد.

وی با بیان اینکه قبوض عوارض سال جاری شامل عوارض نوسازی، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند برای بدهکاران و مؤدیان ارسال شده است، گفت: بازه زمانی این قبوض متعلق به سال ۹۸ است که از اول فروردین تا ۲۹ اسفندماه خواهد بود، اما بدهی پیشین املاک بدهکار نیز در قسمت دیگر این قبوض درج شده است.

جریمه دو درصدی در هر ماه، در انتظار بدهکاران عوارض

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران با بیان اینکه شهروندانی که عوارض امسال ملک شأن را تا ۲۹ اسفندماه پرداخت کنند، مشمول جوایز خوش حسابی عوارض و بهای خدمات خواهند شد، گفت: همچنین شهروندان می‌توانند با پرداخت به موقع عوارض از ۱۰ درصد جایزه خوش حسابی عوارض نوسازی و مشاغل و بخشودگی ۱.۵ درصد ماهیانه بهای خدمات مدیریت پسماند نیز برخوردار شوند.

وی در مورد نحوه محاسبه جریمه دیرکرد عوارض شهرداری با بیان اینکه در خصوص عوارض پایدار نوسازی مطابق با ماده ۱۴ قانون نوسازی و عمران شهری عمل می‌شود؛ به گونه‌ای که مؤدیانی که تا پایان هر سال عوارض را نپردازند از آغاز سال بعد ملزم به پرداخت زیان دیر کرد در سال بعد به نسبت مدت تأخیر خواهند بود، گفت: درخصوص بها خدمات پسماند مسکونی مطابق مصوبات شورا عمل خواهیم کرد که در صورت تأخیر در پرداخت، جریمه به میزان ۲ درصد در ماه که سالی ۲۴ درصد است، محاسبه می‌شود.

۵۰ درصد شهروندان عوارض پرداخت می‌کنند

عرب در پاسخ به این سوال که جایزه خوش حسابی چگونه تعیین می‌شود نیز با بیان اینکه در قانون در صد تخفیف‌ها مشخص شده است، افزود: در عوارض نوسازی مطابق تبصره ۱ ماده ۱۰ قانون نوسازی معادل ۱۰ درصد، در عوارض کسب و پیشه ۱۰ درصد و در بها خدمات مدیریت پسماند به استناد بند ۱ تبصره ۴ به ازای هرماه تعجیل در پرداخت یک و نیم درصد جایزه خوش حسابی به شهروندان تعلق می‌گیرد، در خصوص عوارض‌های شهرسازی نیز در صورتی که شهروندان پرداخت نقدی داشته باشند، مشمول ۲۰ در صد تسهیلات تشویقی می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند درصد شهروندان عوارض پرداخت می‌کنند؟ تصریح کرد: با توجه به آمارها حدود ۵۰ درصد مردم مبادرت به پرداخت عوارض پایدار می‌کنند؛ اما شهرداری تهران از مردم در حوزه عوارض نوسازی و پسماند طلب دارد؛ به‌گونه ای که معوقه عوارض نوسازی مبلغ ۱,۲۶۰ میلیارد تومان، معوقه پسماند مسکونی ۴۱۱ میلیارد تومان و معوقه پسماند غیر مسکونی ۷۸۲ میلیارد تومان تعیین شده است.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران در واکنش به برخی انتقادات مبنی بر افزایش عوارض واحدهای تجاری، گفت: اخذ عوارض به استناد آخرین مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در سال گذشته براساس آخرین قیمت منطقه‌ای و متغیرهای دیگر وصول می‌شود.

عرب در مورد شیوه‌های پرداخت عوارض نیز با بیان اینکه شهروندان می‌توانند از طریق کد دستوری #۱۳۷*، پرتال شهرداری تهران به نشانی www.tehran.ir، سامانه تلفنی ۱۳۷ ، اینترنت بانک، همراه بانک، تلفن بانک و ATM نسبت به پرداخت قبوض اقدام کنند، ادامه داد: شهروندان حتی به صورت حضوری نیز می‌توانند به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

به گفته مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری، عوارض نوسازی، کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند، منابع درآمد پایدار شهرداری‌ها هستند که در راستای توسعه و عمران شهر و ارائه خدمات مطلوب‌تر استفاده می‌شود، به همین دلیل فرصت یک ماهه برای پرداخت این عوارض در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ستادهای ویژه پاسخگویی به سؤالات احتمالی شهروندان در ادارات درآمد مناطق ۲۲ گانه شهرداری تشکیل شده است، گفت: چنانچه به هر دلیلی مؤدیان، قبوض عوارض پایدار سال جاری را دریافت نکردند؛ می‌توانند جهت دریافت قبوض به دفاتر خدمات الکترونیک شهر یا ادارات درآمد مناطق ۲۲ گانه مراجعه کنند و یا جهت اخذ اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۱۳۷ و یا ۱۸۸۸ تماس حاصل کنند و یا به دفاتر خدمات الکترونیک شهر و ستادهای فوق الذکر مراجعه کنند.

منبع: ایسنا

کد خبر 410256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.