رازهای والدین هلندی برای پرورش شادترین کودکان

هلند کشوری واقع در شمال غربی اروپا است که به داشتن شادترین کودکان و نوجوانان جهان شهرت دارد و می‌تواند مناسب‌ترین الگو برای پرورش بهترین کودکان دنیا باشد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، کیفیت سیستم آموزشی، بالا بودن نرخ ایمنی و سلامتی، تساوی‌گرایی و نیز برخورداری از حمایت همه‌جانبه در تمامی محیط‌های اجتماعی و خانه نقش بسزایی در افزایش میزان رضایت و شادمانی کودکان و نوجوانان هلندی دارد، با این حال نمی‌توان از نقش والدینی که تربیت این جامعه را برعهده دارند چشم‌پوشی کرد.

هم‌چون سایر والدین سراسر دنیا، هلندی‌ها نیز علاقه بسیاری به رشد فرزندان خود دارند. سبک‌های متفاوت فرزندپروری در آن‌ها مانعی برای پیشرفت کودکان به حساب نمی‌آید. در هلند شادمانی وسیله‌ای برای موفقیت و موفقیت مسیری برای شادمانی دیده می‌شود که در واقع دریچه‌ای برای ورود به خودآگاهی، انگیزش درونی، استقلال و پیوندهای مثبت با جوامع است؛ چیزی که می‌تواند موفقیت واقعی را ایجاد کند. والدین هلندی ارزش و احترام بسیاری برای فرزندان خود قائل هستند و با ایجاد فضای کافی برای ابراز عقاید و عملکرد مستقل، کودکان را در فضایی سرشا از امنیت روانی، آسایش خاطر و اعتمادبه‌نفس پرورش می‌دهند. در ادامه به شیوه‌های فرزندپروری آن‌ها می‌پردازیم.

استراحت کافی

بنا بر یک مطالعه از ژورنال اروپایی روانشناسی رشد و نمو در سال ۲۰۱۳ که به بررسی تفاوت‌های موجود میان نوزادان آمریکایی و هلندی پرداخته بود، نوزادان هلندی زیاد می‌خندند و بیش از همتایان آمریکایی خود تمایل دارند که نوازش شوند. بر طبق این مطالعه، رفتار نسبتاً آرام شیرخوارگان هلندی ناشی از برنامه دقیق والدین برای تنظیم خواب بیشتر و فعالیت‌های هیجانی کمتر است؛ در حالی که والدین آمریکایی تأکید بسیاری بر اهمیت تحریکات هیجانی دارند و فرزندان خود را در معرض طیف گسترده‌ای از تجربیات جدید قرار می‌دهد. از سوی دیگر والدین هلندی تمرکز زیادی روی انجام منظم فعالیت‌های روزانه در خانه دارند و برای استراحت کافی و نظم اهمیت بسیاری قائل هستند.

وقت‌گذرانی با کودکان

در سال ۱۹۹۶، دولت هلند حقوق و مزایایی برابر با کارکنان تمام وقت برای کارکنان پاره وقت تعیین کرد که زمینه‌ساز ایجاد تعادل بیشتر میان کار و زندگی هلندی‌ها شد. تقریباً نیمی از جمعیت این کشور، در تمامی بخش‌های کاری، به صورت پاره وقت کار می‌کنند که شامل ۲۶.۸ درصد از آقایان و ۷۵ درصد از خانم‌ها می‌شود. کوتاه بودن زمان کاری در این کشور نیز، از دیگر دلایل شادمانی محسوب می‌شود. علاوه بر این مشغولان به کار تمام وقت چهار روز در هفته به فعالیت می‌پردازند و بدین ترتیب پدران هلندی این فرصت را دارند که یک روز کامل خود در هر هفته را با فرزندان سپری کنند که به "روز باباها" معروف است.

نبود فشار و استرس در مدارس

انتخاب مدرسه برای کودکان یکی از اساسی‌ترین تصمیمات والدین است، با این حال در هلند آموزش و پرورش به عنوان راهی برای بهزیستی و پیشرفت شخصی کودک در نظر گرفته می‌شود. تحصیلات عالی نیز در دو دسته ارائه می‌شود، مدارک تحصیلات‌محور ارائه شده توسط دانشگاه‌ها و مدارک حرفه‌گرا که توسط دانشکده‌ها ارائه می‌شود. قبولی در هر یک از این دو، تنها نیازمند نمرات قبولی در دوران دبیرستان است. مدارس هلندی بیشتر روی ایجاد انگیزه سرمایه‌گذاری می‌کنند تا دستیابی به موفقیت که بیشتر در انگلستان و فرانسه مورد توجه قرار دارد. با این حال تحقیقات حاکی است که مهارت‌های اجتماعی نقش مؤثرتری در ایجاد شادمانی و احساس خوشبختی دارند که از میزان ضریب هوشی شخص از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تشویق بچه‌ها با ابرازعقیده

در هلند همه افراد خانواده حق اظهارنظر دارند. مبتنی بر مذاکره بودن روابط والدین و فرزندان نشان ضعف نیست و حتی می‌تواند صبر والدین را بسنجد. در این موارد کودکان هرگز والدین خود را زیر سؤال نمی‌برند و فقط آن چیزی که برایشان احساس ناراحتی به وجود آورده است را با زبانی بسیار ساده بیان می‌کنند. این مهارت در بزرگسالی نیز بسیار به کار می‌آید. با این حال قانع کردن کودک با دلایل واقعی و پرهیز از فریب وی نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند.

تغدیه خانوادگی

در هلند نشستن کل اعضای خانواده سر میز غذا روالی عادی و پر اهمیت است. قبل از هر وعده غذایی، تا زمانی که همه خصوصاً کودکان حضور نداشته باشند، کسی شروع به غذاخوردن نمی‌کند. این عمل نشانه احترام به هر شخص است. ۸۵ درصد از کودکان هلندی صبحانه خود را در کنار همه اعضای خانواده صرف می‌کنند که علاوه بر بهبود عملکرد در مدارس با کاهش مشکلات رفتاری، تقویت پیوند خانوادگی و رشد هویت سالم همراه است.

تشویق به دوچرخه‌سواری

در هلند اتومبیل زیادی وجود ندارد و زمین مسطح و مسیرهای دوچرخه‌سواری باعث می‌شود استفاده از دوچرخه عملی‌ترین و کارآمدترین راه برای جابجایی باشد. علی‌رغم بارش باران، دمای بالای هوا و وزش باد، هلندی‌ها با استفاده از پوشش مناسب هیچ مشکلی با راندن دوچرخه در هر نوع شرایط آب‌وهوایی ندارند. این عمل نقش بسزایی در شکل دادن شخصیت کودکان دارد و به آن‌ها یاد می‌دهد در هیچ شرایطی تسلیم نشوند، بدین ترتیب میان مقاومت و خوشبختی رابطه‌ای قطعی برقرار می‌کنند.

کد خبر 409998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.