چه عواملی بر ضربان قلب تاثیر می‌گذارد؟

بررسی‌های اخیر محققان نشان می‌دهد ضربان قلب در حالت استراحت از فردی به فرد دیگر متغیر است و به عوامل زیادی بستگی دارد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، به تعداد دفعاتی که قلب انسان در حالت استراحت در واحد دقیقه می‌تپد، ضربان قلب در حالت استراحت (RHR) گفته می‌شود. بررسی داده‌های سلامت ۵۰ هزار فرد نشان داده است که تعداد دفعات ضربان قلب طبیعی هر بزرگسال، ۷۲ ضربان در دقیقه است. انجمن قلب آمریکا نیز محدوده طبیعی ضربان قلب را برای بزرگسالان بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه اعلام کرده است.

گروهی از محققان آمریکایی به منظور پی بردن به محدوده ضربان قلب طبیعی، مطالعه جدیدی انجام دادند. آن‌ها برای نیل بدین هدف، اطلاعات پزشکی ۹۲ هزار و ۴۵۷ بزرگسال را بررسی کردند. پژوهشگران به هر فرد دو روز در هفته و هر بار برای مدت حداقل ۲۰ دقیقه، نمایشگر ضربان قلب متصل کردند و این کار را برای مدت ۳۵ هفته تکرار کردند. به طور کلی میانگین ضربان قلب شرکت‌کنندگان، ۶۵.۵ ضربان در دقیقه و کمترین و بیشترین ضربان قلب به ترتیب ۳۹.۷ و ۱۰۸.۶ ضربان در دقیقه بود.

یافته‌های جدید نشان داد تقاوت چشمگیری بین ضربان قلب زنان و مردان وجود دارد؛ به طوری که ضربان قلب ۹۵ درصد مردان بین ۵۰ تا ۸۰ ضربان در دقیقه و محدوده طبیعی برای زنان بین ۵۳ تا ۸۲ ضربان در دقیقه بود. پژوهشگران دریافتند ضربان قلب به عواملی مانند سن، شاخص توده بدنی (BMI) و مدت زمان خواب فرد بستگی دارد. به عنوان مثال، ضربان قلب هر فرد تا سن ۵۰ سالگی با افزایش سن زیاد می‌شود و پس از آن سیر نزولی خواهد داشت.

علاوه بر این، ضربان قلب افرادی که دارای شاخص توده بدنی متوسط هستند، نسبت به کسانی که شاخص توده بدنی بالا یا پایین دارند، کمتر است. پس از اینکه محققان طول مدت خواب افراد را در نظر گرفتند، دریافتند کسانی که هر شب به مدت هفت ساعت می‌خوابند، دارای ضربان قلب پایینی هستند. نکته جالب توجه اینکه تغییر فصل نیز بر افزایش یا کاهش ضربان قلب تاثیر می‌گذارد.

نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

کد خبر 409460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.