تدوین بودجه شهرداری در راستای تحقق شفاف سازی حساب‌های مالی

مدیر برنامه‌ و بودجه شهرداری قزوین در تشریح ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری قزوین از اصلاح نظام مالی، مشارکت گیری از شهروندان، اهتمام بر انضباط مالی و برقراری حسابداری تعهدی و بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد در ساختار جدید بودجه خبر داد.

به گزارش ایمنا، علی نعیمی پور اظهار کرد: لایحه بودجه سال ۹۹ در اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی که اقتصادی درون‌زا و برون‌گرا است در بودجه سال جدید مالی شهرداری قزوین مورد توجه قرارگرفته است.

مدیر برنامه و بودجه شهرداری قزوین افزود: این بودجه با لحاظ کردن سند چشم‌انداز توسعه ۱۴۰۴، برنامه پنج ساله دوم شهرداری قزوین و سایر اسناد بالادستی از جمله لایحه برنامه ششم تقدیمی دولت به مجلس و بودجه سال ۹۹ کشور و نیز بخشنامه بودجه شهرداری‌ها ابلاغی از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و همچنین نقطه نظرات شورای اسلامی شهر قزوین تدوین‌ شده است.

نعیمی پور تصریح کرد: لایحه بودجه ۹۹ شهرداری قزوین از ویژگی‌های قابل قبولی از جمله اصلاح نظام مالی، مشارکت گیری از شهروندان، اهتمام بر انضباط مالی، برقراری حسابداری تعهدی و بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد برخوردار است و در بودجه سال آینده شهرداری افزایش سطح درآمدهای پایدار، واقعی کردن اعتبارات هزینه‌ای، در اولویت گذاشتن پروژه‌های نیمه‌تمام و نگهداری از زیرساخت‌های شهری و پیگیری مطالبات شهرداری از دستگاه‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی در نظر گرفته‌شده است.

وی گفت: تدوین تلفیقی بودجه با هدف شفاف‌سازی درآمد و هزینه، بهره‌گیری از مدیریت هزینه و جلوگیری از اسراف، توسعه زیرساخت‌های شهری با تاکید بر ایجاد ارزش‌افزوده، توجه ویژه به عدالت و فرصت برابر در مناطق کم برخوردار و سامان‌دهی به وضعیت نواحی منفصل شهری از دیگر ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ شهرداری قزوین است.

مدیر برنامه و بودجه شهرداری قزوین با اشاره به شاخصه‌های لایحه بودجه ۹۹ شهرداری قزوین، خاطرنشان کرد: برقراری حسابداری خزانه و تشکیل کمیته تخصیص اعتبار، حرکت به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی و ثبت وقایع مالی عملیات حسابداری تعهدی تعدیل‌شده و شناسایی و ثبت درآمدهای غیر نقدی به‌منظور شفاف‌سازی هر چه بیشتر حساب‌های مالی و دارائی‌های شهرداری و نیز واقعی‌تر نشان دادن میزان درآمدها و همچنین هزینه‌های پروژه‌ها از اولویت‌های کاری شهرداری در تدوین بودجه سال جدید مالی بوده است.

نعیمی پور افزود: در راستای شفاف‌سازی حساب‌های مالی، تلاش شده است همه ردیف‌های بودجه شهرداری اعم از درآمدها و هزینه‌های جاری و عمرانی به همراه مستندات آن ارائه شود و این حرکت مؤثری در توجیه برآورد محاسبات اعتبار ردیف‌های هزینه و درآمد شهرداری می‌باشد.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی بودجه منطبق با برنامه راهبردی پنج‌ساله دوم با لحاظ نمودن نظام کدگذاری برنامه‌ای نشان از اهتمام شهرداری به حرکت بر اساس برنامه مدون جهت دستیابی به چشم‌اندازهای آینده نگارانه است. پیش‌بینی‌های بودجه در چهارچوب چشم‌اندازهای برنامه پنج‌ساله دوم نشان از برنامه محوری ردیف‌های اعتباری و عملکرد هدفمند مدیریت شهری دارد.

کد خبر 408929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.