ظریف: سیاست آمریکا، سیاست فشار بر مردم ایران است

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انجام اولین تعامل و انتقال مالی در چارچوب کانال مالی ایران و سوئیس برای انتقال اقلام بشردوستانه به ایران گفت: این اقدام نشانه حسن نیت آمریکا نیست.

به گزارش ایمنا، محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران در حاشیه سخنرانی خود در دافوس در پاسخ به سوالی درباره راه اندازی کانال مالی ایران و سوئیس برای انتقال کالاهای بشردوستانه و این ادعا که این اقدام مثبت و در راستای تنش‌زدایی بوده است، اظهار کرد: خیر. این کانال کمتر از اجرای دستور دیوان بین المللی دادگستری است که به آمریکا دستور داد که حق ندارد از ورود غذا و دارو به ایران ممانعت کنند. سیاست آمریکا کماکان سیاست فشار به مردم ایران است؛ سیاست محروم کردن مردم از منابع مالی برای پرداخت هزینه‌های غذا و دارو و محدود کردن روش‌های استفاده از منابع مالی است.

وی افزود: این یک قدم بسیار کوچک است. دولت سوئیس تلاش کرد و ما از تلاش آنها قدردانی می‌کنیم اما این نشانه حسن نیت آمریکا نیست و حتی نشانه آن نیست که ایالات متحده آمریکا کوچک‌ترین اقدام را در راستای اجرای تعهدش بر مبنای دستور موقتی دیوان دادگستری انجام داده باشد؛ چه برسد به اینکه بر اساس برجام عمل کرده باشد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اضافه کردن سازمان‌های کمک‌کننده به تروریسم اقتصادی علیه ایران به فهرست گروه‌های حامی تروریسم جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد: ما این طرح را در دست بررسی داریم تا کسانی که به تروریسم اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران دامن می‌زنند را در این فهرست‌ها اضافه کنیم. این بررسی توسط وزارت خارجه انجام می‌شود و به شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد می‌شود و آنها تصمیم می‌گیرند. یکی از سازمان‌هایی که در این زمینه در حوزه تقویت تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران فعال بوده سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای است که همه اسمش از اول تا آخر دروغ است و پیشنهاد مناسب در این زمینه می‌شود اما الان ما در مرحله بررسی‌ها در وزارت خارجه هستیم.

ظریف درباره حضور مردم در انتخابات و تأثیر آن بر دیپلماسی هم گفت ما باید بپذیریم همان طور که حضرت امام گفتند، ولی نعمت ما مردم هستند. مردم تکلیف خود را می‌دانند و حضور دارند و قدرشناسی خود را در تشییع سردار سلیمانی نشان دادند و اطمینان دارم در انتخابات با حضور گستره که انشاالله زمینه‌اش هم فراهم شود حتماً می‌توانند تعیین کنند که آمریکا مجبور است سیاست حداکثری اش را کنار بگذارد و بپذیرد ترامپ شکست خورده و بازگردد تحریم‌ها را کنار بگذارد و خسارات ایران را جبران کند و به ۱+۵ بازگردد.

وی درباره سفر جوزف بورل به ایران هم گفت: ایشان درخواست کردند و منتظریم ببینیم چه می‌گویند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره محتوای نامه ۲۴ صفحه‌ای اش به رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: در این نامه تاکید بر این است که کشوری که حق استفاده از ماده ۳۶ داشته است با مستندات غیرقابل انکار، ایران بوده و این کار را هم انجام داده و آنها ناکام بودند و دچار نقض اساسی برجام شدند و ما اقدامات جبرانی ماده ۳۶ را انجام دادیم. آنها هیچ حقی برای دست‌درازی به ماده ۳۶ برجام ندارند. خیلی مفصل با متن و شکل نشان دادیم آنها چه اشتباه فاحشی داشتند.

منبع: ایسنا

کد خبر 408793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.