ظریف: تحولات به نفع ما و به ضرر قدرت‌های سلطه‌ گر است

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه در دورانی هستیم که مفاهیم در حال تحول محتوایی و ساختاری است، گفت: این تحول به نفع ما و به ضرر قدرت‌های سلطه‌گر است.

به گزارش ایمنا، محمدجواد ظریف صبح امروز (دوشنبه) در جمع دانشجویان دانشگاه جنگ ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: فرارسیدن دهه فجر که یکی از عظیم‌ترین تحولات قرن گذشته بود را به همه مردم تبریک می‌گویم و یاد امام بزرگوار و شهدای جنگ تحمیلی و امنیت و شهدای ارتش را از گرامی می‌دارم.

وی افزود: این روزها ما و مردم منطقه داغدار از دست دادن فرمانده بزرگی هستیم که برای منطقه و جهان الگوی مقاومت، فهم، تواضع و خردورزی بود.

وزیر امور خارجه‌ادامه داد: شهید سلیمانی که خداوند درجاتش را متعالی کند با فهم دقیق راهبری و شجاعت توانست تحولی ایجاد کند که ما باید به عنوان دنبال‌کنندگان آن شهید با همان فهم راهبردی و نگرش دراز مدت باید نتایج و میوه آن را با نهادینه کردن آن در منطقه بچینیم.

ظریف با تاکید بر اینکه ما در دورانی هستیم که مفاهیم در حال تحول محتوایی و ساختاری است، گفت: این تحول به نفع ما و به ضرر قدرت‌های سلطه‌گر است. تحول این مفاهیم به معنای فراموش شدن واقعیات سابق نیست؛ بلکه واقعیات و علائم محاسباتی قبلی تنها فاکتورهای تصمیم گیری نیستند.

وی تصریح کرد: قدرت زمانی با قایق‌های توپ‌دار و تعداد تانک و ابزار نظامی تعریف می‌شد ولی امروز ضمن آنکه ابزار نظامی اهمیت فراونی دارد و ضرورت تقویت آن غیرقابل فراموشی است، ولی امروز عواملی مثل اقتصاد، فناوری، نوآوری به عوامل واقعی قدرت تبدیل شده‌اند.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه مزیت نسبی جمهوری اسلامی به سایر عوامل قدرت است که به آن عوامل معنایی قدرت می‌گوئیم، گفت: این قدرتی است که شهید سلیمانی را از سپهبد سلیمانی قدرتمندتر کرده است.

برکات خون شهید سلیمانی بی‌نظیر است

ظریف با بیان اینکه شهید سلیمانی فرمانده بی نظیری بود، ادامه داد: برکاتی از خون شهید سلیمانی نصیب انقلاب و مقاومت شده که بی‌نظیر است. چه چیزی می‌توانست این جمعیت عظیم را نه تنها در ایران بلکه از هند، الجزایر، روسیه و آمریکای جنوبی و ایالات متحده جمع کند. قدر این قدرت را باید بدانیم. این قدرت فرهنگ ایثار و شهادت و استقامت است. این عامل معنایی که دارنده آن هستیم و باید درک کنیم تحول مفهمومی بنیادین است. قدرت انسجام ملی و حمایت مردم اینها چیزهایی هستند که در چهل سال گذشته ما را حفظ کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مردم ولی نعمت ما هستند چون شما و ما از همین مردم هستیم، تصریح کرد: ارتش آمریکا، روسیه و چین ارتش آمریکایی و چینی و روسی نیستند؛ هر چند چین و روسیه دوستان ما هستند، اما بدانید شما ارتش جمهوری اسلامی ایران هستید و از مردم ایران نشأت گرفته‌اید. اینکه ما ابزار نظامی را خودمان می‌سازیم را در این مساله می‌بینیم که پدافندی که پهپاد آمریکایی را هدف گرفت توسط همین مردم ساخته شده است. کشوری که ۶۷ میلیارد دلار در یک سال هزینه نظامی کرده باید تحمل کند که فرد بی سر و پایی مثل ترامپ به او بگوید که اگر من از شما دفاع نکنم شما ظرف دو هفته فارسی صحبت می‌کنید اما کسی می‌تواند این حرف را به ما بزند؟

وزیر امور خارجه افزود: اگر قدرت معنایی به لحاظ تئوریک شناخته شده نبود که شده است، ما به عنوان دارندگان این قدرت باید آن را نظریه پردازی می‌کردیم. حالا که دیگران اذعان به این واقعیت دارند ما باید این داشته خود را بپذیریم این داشته در کنار توانمندی نظامی است. دیپلماسی هر زمان باید از این توان بهره بگیرد و هر زمان لازم بود باید به آن خدمت کند. این فرمولی بود که من و سپهبد سلیمانی توأمان مورد استفاده قرار می‌دادیم.

ظریف با بیان اینکه اقدام آمریکا در اعلام طرح معامله قرن فرصت بی نظیر برای ایران است، تاکید کرد: رژیم صهیونیستی وقتی برای روند صلح اسلو و مادرید برنامه ریزی کرد به ادعای سفیر سابق رژیم صهیونیستی در رژیم پهلوی، تصمیم گرفتند که ایران را جایگزین اعراب کنند به عنوان دشمن اسرائیل تا بتوانند با اعراب صلح کنند.

وی افزود: در ۱۲ سال گذشته روند مشابهی را در جهان عرب شروع کردند. این رژیم با کمک آمریکا و برخی کشورهای عربی فرایند بسیار منحوسی را شروع کردند که در جهان عرب ایران را به عنوان تهدید اصلی معرفی کنند تا جهان عرب را به سمت مصالحه با این رژیم ببرند تا حداکثر خواسته‌های این رژیم را بپذیرند و طرح ترامپ سقف خواسته‌های رژیم صهیونیستی است.

عکس‌العمل برخی کشورهای عرب به معامله قرن شرم‌آور بود

وزیر امور خارجه ادامه داد: عکس العمل های سخیف و شرم آور از سوی برخی کشورهای عرب نشان‌دهنده این واقعیت است که حتی در برابر سقف خواسته‌های رژیم صهیونیستی توان مقاومت ندارند. برای شارع عرب (مردم عرب) واضح شد اینجا به جایی دشمنی دروغین بوده است.

ظریف گفت: همان طور که برجام توانست چهره‌ای که آنها از ایران ساخته بودند به عنوان کشوری جنگ طلب را در سطح بین الملل نابود کند که دستاوردی راهبردی بود، طرح منحوس معامله قرن چهره دشمن انگاری از ایران را در جهان عرب وارونه می‌کند به شرطی که ما درست عمل کنیم.

وی تصریح کرد: در آستانه چهل و دومین سال انقلاب وارد یک فرصت جدید شدیم که می‌توانیم کماکان با تکیه بر ابزار واقعی قدرتمان اینکه در صدها شهر هند بدون اینکه تبلیغ داشته باشه باشیم در ۴۰۰ شهر برای سردار سلیمانی مراسم گرفتند. از این رو شناسایی این مؤلفه به معنای صرف نظر کردن از توان نظامی نیست به معنای خودباوری و استقامت بیشتر و محکم‌تر است. پشت ما به جامعه هشتاد و دو میلیونی است.

وزیر امور خارجه با اشاره به تبلیغاتی که علیه سردار سلیمانی در منطقه و در سطح بین الملل انجام شده است، گفت: آقایی که خودش را وزیر خارجه می‌داند بعد از شهادت سپهبد سلیمانی توییت کرد که در خیابان‌های عراق می‌رقصند برای شهادت سلیمانی اما مردم رقصیدند؟ تعدادی از مردم عراق از شهید سلیمانی قدردانی کردند که برای دوستان ما در عراق غیرقابل باور بود. فرصت‌هایی که برای ایران وجود دارد با انسجام ما و هم افزایی ما شدنی است نه با رقابت ما.

ظریف تصریح کرد: بپذیریم که همه ما در ایام انتخابات مسئولیت داریم چون انقلاب هست و هدفمان باید تقویت انقلاب و خدمت به مردم باشد نه ایجاد دو قطبی؛ که ابزار قدرت مان را در برابر هم قرار دهیم و دشمن از آن بیشترین استفاده را کند. بدانیم هیچ انتخاباتی و هیچ مقامی ارزش آن را ندارد که ابزار قدرتمان را به خاطر آن از دست بدهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص ابتکار صلح هرمز گفت: ایران از سال ۶۴ که اوج جنگ نفتکش‌ها بود اولین نامه را به دبیر کل سازمان ملل نوشت که باید یک نظام امنیت منطقه‌ای داشته باشیم و پیش نویس آن نامه را بنده نوشتم و بارها پیشنهادهایی از این دست مطرح کردیم که آخرین آن ابتکار صلح هرمز را رئیس‌جمهور مطرح کردند که جامع‌ترین طرحی بوده که برای امنیت منطقه ارائه کردیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: سه کشور منطقه از آن استقبال کردند و دوستان دیگری هم حمایت ضمنی کردند. امیر کویت نامه‌ای دادند اما سه کشور هستند که به نظر من دنبال آرامش نیستند و فکر می‌کنند اگر نشان دهند منطقه در حال ناامنی است آمریکا را در منطقه نگه می‌دارند. یک تصوری در منطقه ماست که فکر می‌کند امنیت را می‌شود خرید و مانع اصلی طرح هرمز همین تصور است.

ظریف ادامه داد: رهبری در صحبت‌هایشان گفتند ما با منطقه مشکل نداریم از این رو این آغوش گشوده نظام جمهوری اسلامی را منطقه باید بپذیرد و این به نفع خودشان و منطقه است.

نیروهای نظامی نشان دادند هراسی از مقابله با آمریکا ندارند

وی گفت: پاسخ موشکی به آمریکا یک سیلی بود اما پاسخ واقعی این مردم هستند که بیرون آمدند. آغاز پایان آمریکا در منطقه است. خیلی‌ها از خودشان این را می‌دانند و ما هم این را باید بپذیریم. نیروهای نظامی ما نشان دادند هراسی ندارند از مقابله با آمریکا چون پشتوانه مان مردم هستند.

وزیر امور خارجه درباره حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: اتفاق تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی به همه ما بود و بدخواهان می‌خواهند علیه ایران استفاده کنند. ایران با کمال شفافیت درباره قربانیان اقدام کرد و اجازه ندادیم تبلیغات دشمنان به نتیجه برسد. ایران طبق مقررات حق دارد که بررسی‌ها و تحقیقات را خودش هدایت کند. آنها به هر شکلی می‌خواهند حق ما را نادیده می‌گیرند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار نمی‌دهند. بر اساس ضمیمه ۱۳ کنوانسیون شیکاگو از همه طرف‌هایی که باید، دعوت کردیم. آنها هم وظیفه دارند بر اساس درخواست ما ابزار خواندن جعبه سیاه را به ما بدهند چون از این مدل هواپیما نداشتیم. آنها استنکاف کردند در حالی که حق این کار را نداشتند و ما هم پیگیر این مساله هستیم.

ظریف ادامه داد: بهترین دانشجویان و نخبگان ما در این ضایعه از دست رفتند و شهدای این پرواز عزیزان این کشور بودند. خداوند به خانواده‌هایشان صبر عنایت کند و بدانند همه ما در این غم بزرگ شریک هستیم. اما باید این مساله را با شفافیت و عقلانیت به بهترین شکل مدیریت کنیم.

وی درباره رابطه ایران و جیبوتی به عنوان یکی از مسیرهای ورودی ایران به قاره آفریقا گفت: جیبوتی با وجود روابط خوبی که با این کشور داشتیم تحت فشارهای خارجی بعد از حادثه تلخ سفارت سعودی که مورد حمایت هیچیک از جریان‌های سیاسی کشور نبود، روابطش با ما قطع شود. در عین حال ما آمادگی برقراری رابطه را داریم. نشانه‌هایی از آن طرف هست اما فشارها زیاد است. ما در کنار جیبوتی همواره بودیم و هستیم اما تنها ورودی ما به قاره آفریقا جیبوتی نیست.

منبع: فارس

کد خبر 408791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.