اقدامات اسرائیل در کرانه باختری خلاف قوانین بین‌المللی است

وزیر امور خارجه انگلیس شامگاه جمعه با صدور بیانیه‌ای هشدار داد که تلاش رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری رود اردن به سرزمین‌های اشغالی خلاف قوانین بین‌المللی است.

به گزارش ایمنا، «دومینیک راب» در این بیانیه تصریح کرد که دولت لندن نسبت به گزارش‌های منتشر شده درباره احتمال الحاق بخش‌های از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی نگران است.  

وی افزود: این اقدامات یک‌جانبه به تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات صلح آسیب می زند و مغایر قوانین بین‌المللی است.  

وزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که تغییر وضع کنونی بدون مذاکره و توافق طرف‌ها امکان‌پذیر نیست.

این بیانیه درست سه روز پس از آن صادر شد که رئیس جمهوری آمریکا از طرح ادعایی خود درباره صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد.

دونالد ترامپ سه‌شنبه گذشته همراه با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و طرح سازش خود موسوم به معامله قرن را اعلام کرد.

وی تصریح کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

تمامی رهبران فلسطینی به خصوص «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین مخالفت شدید خود را با این طرح اعلام کرده‌اند.

دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا نیز واکنش سردی را به این طرح نشان داده و بر لزوم از سرگیری مذاکرات روند صلح خاورمیانه تأکید کرده‌اند.

جرمی کوربین رهبر حزب مخالف دولت انگلیس طرح ترامپ را تهدیدی علیه صلح و سندی برای تثبیت استعمارگری غیر قانونی توسط اسرائیل و انکار حقوق فلسطینیان می‌داند.

وی در توییتی نوشت:‌ دولت انگلیس باید با این مضحکه مخالفت کند و بر لزوم دست‌یابی به صلح حقیقی و راه حل تشکیل ۲ دولت تأکید کند.

منبع:ایرنا

کد خبر 408318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.