بعیدی‌نژاد: انگلیس پسابرگزیت چالش‌های روابط اقتصادی با ایران را برطرف کند

سفیر ایران در انگلیس به علاقه‌مندی دولت لندن برای گسترش روابط اقتصادی با ایران در دوره پسا برگزیت اشاره کرد و افزود:‌برای رسیدن به نقطه مطلوب چالش‌هایی وجود دارد که باید بر آنها فائق آمد که مهمترین آن وجود تحریم‌های تحمیلی توسط آمریکا، با توجه به ارتباط نزدیکی بازارهای مالی لندن با واشنگتن، می‌باشد.

به گزارش ایمنا، بعیدی نژاد روز جمعه با انتشار پیامی در کانال تلگرامی خود نوشت:‌ انگلیس ساعت ۱۱ امشب بعد از ۴۷ سال رسما اتحادیه اروپا را ترک می کند. خروج از عضویت در اتحادیه اروپا یکی از مهمترین تحولات سیاسی در تاریخ معاصر انگلستان میباشد و بدون شک آثار مهمی را بر تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این کشور و همچنین بر روند تحولات اتحادیه اروپایی خواهد داشت.

وی افزود:‌دولت انگلستان مسئولیت مهمی را در مدیریت شرایط جدید برعهده خواهد داشت و به‌همین دلیل قصد دارد با گسترش روابط اقتصادی و تجاری خود با کشورهای مهم جهان، رها از محدودیت‌های تحمیل شده توسط مقررات اتحادیه اروپا، بتواند نه تنها مانع از کاهش قدرت اقتصادی این کشور بشود بلکه با استفاده از مزیت‌های اقتصادی و مالی خود به رشد بیشتر تجاری و اقتصادی دست یابد.

سفیر کشورمان  در لندن با یادآوری اینکه دولت انگلستان مایل به گسترش روابط اقتصادی خود با ایران در دوره جدید است،‌افزود: اما برای رسیدن به نقطه مطلوب چالش‌هایی وجود دارد که باید بر آنها فائق آمد که مهمترین آن وجود تحریم‌های تحمیلی توسط آمریکا، با توجه به ارتباط نزدیکی بازارهای مالی لندن با واشنگتن، می‌باشد.

بعیدی نژاد به تجربه دوکشور در دوره  پسابرجام‌ اشاره کرد و  نوشت: در این دوره خیلی کوتاه، توافق های  مهمی بالغ بر چند میلیارد یورو در حوزه اقتصادی، تجاری و فن آوری بین دوکشور به امضا رسید که از جمله آنها توافق برای راه اندازی پنجمین نیروگاه خورشیدی جهان در ایران و انعقاد خرید هواپیما و قطعات هواپیما با شرکت ایرباس و رولز رویس، و انعقاد قرارداد ساخت بیمارستان و مراکز پیشرفته مقابله با سرطان در ایران‌ با یک شرکت معظم انگلیسی بود که با اتخاذ سیاست‌های ترامپ و تهدیدهای بانکی به اجرا در نیامدند. اما به گفته او این اقدامات نشان داد که پتانسیل کافی برای گسترش روابط اقتصادی میان دوکشور وجود دارد.

وی ادامه داد: مخالفت با تهدیدات تحریم ترامپ محدود به مرزهای ایران نیست، بلکه این تحریم‌ها با هدف قراردادن شرکت‌های خصوصی در عرصه جهانی ، حق مشروع شرکت‌های بین المللی را برای ارتباط اقتصادی و تجاری با طرفهای ایرانی خود را از میان برده است.

سفیر کشورمان در لندن تصریح کرد: امروز این تحریم‌ها مورد مخالفت جهانی قرار دارد و شرکت‌های بزرگ جهان در اروپا و جهان که از زورگویی‌ها و فشار آمریکا به تنگ آمده اند، در انتظار شکست هر چه زودتر ترامپ و سیاست‌های او هستند.

مبع: ایرنا

کد خبر 408274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.