ویروس کرونا؛ سازمان جهانی بهداشت وضعیت اضطرار بین‌المللی اعلام کرد

سازمان جهانی بهداشت به دلیل شیوع بیماری نوظهور ناشی از ویروس کرونا در چین و سرایت آن به کشورهای دیگر جهان، وضعیت اضطراری بین‌المللی اعلام کرد.

به گزارش ایمنا، تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت با اعلام این مطلب تصریح کرد: «آنچه بیش از هر چیز ما را نگران می‌کند احتمال گسترش ویروس به کشورهایی است که از نظام بهداشتی ضعیف تری رنج می‌برند.»

نیازی به محدود کردن مسافرت‌ها نیست

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت همچنین یادآور شد که تعیین وضعیت اضطرار بین المللی به منزله عدم اعتماد نسبت به وضعیت موجود در چین نیست و در حال حاضر توجیهی برای محدود کردن سفر به و نیز معلق کردن تبادلات تجاری با این کشور وجود ندارد.

وی تأکید کرد این سازمان مناسب نمی‌بیند که در شرایط کنونی سفر به چین و مبادلات تجاری با این کشور محدود شود. به گفته این مسئول بلند پایه نهاد ناظر بر وضعیت بهداشت و سلامت در جهان، کارشناسان کمیته اضطرار معتقدند که اعمال محدودیت در تردد افراد و اموال در طول یک دوره وضعیت ویژه بهداشت عمومی می‌تواند «ناکارآمد» باشد، در امر کمک رسانی اختلال ایجاد کند و تاثیری منفی بر اقتصاد کشورهای تحت تاثیر اپیدمی بگذارد.

از سوی دیگر دیدیه هوسین، رئیس کمیته اضطرار سازمان جهانی بهداشت می گوید این سازمان از این پس می‌تواند از برخی کشورها در خصوص ایجاد محدودیت‌های اعمال شده و یا در دست اعمال از جمله بستن مرزها، امتناع از دادن ویزا و یا قرنطینه کردن افراد سالم بازخواست کند.

تعیین وضعیت اضطرار بین‌المللی در پی افزایش شمار قربانیان و مبتلایان ویروس کرونا در چین، خاستگاه اصلی این ویروس و نیز شناسایی ده‌ها مورد ابتلا به آن در نقاط مختلف دنیا صورت می‌گیرد.

تصمیم سازمان جهانی بهداشت برای اعلام وضعیت ویژه در پایان نشست کمیته اضطراری و رایزنی با کارشناسان طرف مشورت این سازمان اتخاذ شده است.

چین از ابتدای شروع این اپیدمی به صورت روزانه آمار دقیقی از شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد. بر این اساس در روز پنجشنبه اعلام شد که ظرف بیست و چهار ساعت گذشته ۳۸ نفر به تعداد قریانیان این بیماری اضافه شده و بدین ترتیب شمار کشته شدگان به ۱۷۰ نفر افزایش پیدا کرد.

مقامات چینی شمار افرادی که را که ابتلای آنها به ویروس کرونا مورد تایید قرار گرفته است تاکنون ۷ هزار و هفتصد نفر اعلام کرده‌اند.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در گزارش پنجشنبه شب خود اعلام کرده است که جدا از چین که کانون اصلی ظهور و گسترش ویروس کرونا است ۸۰ مورد ابتلا به این ویروس در ۱۸ کشور جهان گزارش شده است.

تدروس آدهانوم گفت: «به رغم آن که این آمار از گسترش نسبتا کم ویروس حکایت دارد اما همه ما باید برای محدود کردن هر چه بیشتر شیوع این ویروس تلاش کنیم.»

با این حال نشانه نگران‌کننده‌ای که رسانه‌ها از آن خبر داده‌اند به سرایت انسان به انسان این ویروس در خارج از چین مربوط می‌شود. نخستین نمونه از این نوع انتقال روز پنجشنبه در ایالات متحده آمریکا گزارش شد و نمونه‌های دیگر نیز در آلمان، ژاپن،‌ ویتنام و فرانسه مشاهده شده است.

سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته اعلام کرده بود که هنوز برای اعلام وضعیت اضطرار بین المللی خیلی زود است اما شناسایی موارد جدید و به خصوص نمونه های مختلف سرایت انسان به انسان ویروس کرونا در خارج از چین این سازمان را مجاب کرد تا در تصمیم خود تجدید نظر کند.

منبع: یورونیوز

کد خبر 408243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.