شاخص کیفی هوا به ۱۴۴ رسید

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح امروز با میانگین ساعتی ۱۴۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز - سه شنبه هشتم بهمن ماه- با میانگین ۸۳ در وضعیت قابل قبول "سالم" ثبت شد.

هم اکنون و بر اساس شاخص لحظه ای هوای این کلانشهر با میانگین ۱۴۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان امروز و فردا به سبب پایداری و سکون هوا، افزایش غلظت آلاینده ها در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان پیش بینی می شود.

بر این اساس شاخص کیفی هوا در ایستگاه های پایش دائم از جمله میدان احمدآباد روی عدد ۱۶۳، خیابان استانداری روی عدد ۱۵۷، خیابان پروین روی عدد ۱۷۰، بزرگراه خرازی روی عدد ۱۰۵، خیابان دانشگاه روی عدد ۱۲۵ و خیابان رودکی روی عدد ۸۱ گزارش می شود.

کیفیت هوا در دیگر شهرهای استان از جمله شاهین شهر با میانگین ۷۰، سجزی با میانگین ۷۵، کاشان با میانگین ۹۱، مبارکه با میانگین ۷۷ و نجف آباد با میانگین ۵۳ در وضعیت قابل قبول "سالم" است.

سیستم ایستگاههای پایش هوای شهرهای خمینی شهر ، زرین شهر، لنجان و دولت آباد قطع است و از داده های آنها اطلاعی در دست نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

کد خبر 407863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.