پس لرزه‌های اظهارات ظریف در مجلس

تحولات امروز، فعالیت و اظهار نظر چهره‌های سیاسی در خصوص اتفاقات جاری کشور را در بسته خبری سیاسی امروز ایمنا دنبال کنید.

خبرگزاری ایمنا، در بسته سیاسی خود به ارائه گزیده اخبار منتشر شده طی بیست و چهار ساعت گذشته می پردازد:

جلودارزاده: حضور جناح‌های مختلف موجب نشاط در انتخابات می‌شود

سهیلا جلودارزاده  در پیش‌بینی اضلاع رقابت‌ها در فضای انتخاباتی سال ۱۳۹۸ در پاسخ به این موضوع که آیا دو قطبی‌های همیشگی، اصولگرا و اصلاح‌طلب در شرایط فعلی پاسخگوی فضای انتخابات خواهند بود یا خیر، اظهار کرد: در این شرایط چاره‌ای جز ائتلاف نیست؛ اگرچه نمایندگانی در مجلس شورای اسلامی حضور دارند که با تکیه بر خود با انتخاب مردم به مجلس شورای اسلامی وارد شده‌اند، ولی اکثر نمایندگان اگر جزو این جناح‌ها نباشند ورودشان به مجلس سخت است و مجبور هستند در ائتلاف‌ها شرکت کنند اگر شرکت نکنند رای نمی‌آورند حتی اگر به هر میزانی شایستگی داشته باشند. این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص این‌که گرایش‌های موجود در ایجاد فضای انتخابات چقدر تاثیر دارند، اظهار کرد: خاصیت جمهوری این است که سرنوشت براساس آرای مردم تعیین شود و سرنوشت برآیند انتخاب افکار عمومی و آرای ملت باشد. اگر انتخابات سالمی در کشور فارغ از تاثیر قدرت با حضور جناح‌های مخالف برگزار شود می‌توان امیدوار بود که شرایط کشور تغییر می‌کند، چرا که خرد جمعی می‌تواند مصلحت کشور را به سمت و سوی موثری رقم بزند. جلودارزاده عنوان کرد: حضور جناح‌های سیاسی با حمایت‌های یکسان از سوی دولت و حکومت می‌تواند ما را امیدوار کند که مجلس شایسته و در شأن ملت را شاهد باشیم. حضور تمامی این جناح‌ها می‌تواند باعث شود که ما در انتخابات شاهد شور و نشاط، استقبال حداکثری و در پی آن امید به آینده باشیم.

ذوالنوری: مخالف مذاکره با دنیا نیستیم

مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار کرد: مردم ما در آستانه خلق دو حماسه بزرگ جدید هستند آنها با گرامیداشت دهه مبارکه فجر و راهپیمایی دشمن‌شکن ۲۲ بهمن‌ماه پیام جدیدی را در بیعت با رهبری معظم انقلاب با ارزش‌ها و با آرمان‌های انقلاب و امام خمینی (ره) به دنیا مخابره می‌کنند. همچنین انتخابات پرشوری از سوی مردم همیشه در صحنه و وفادار ایران اسلامی رقم می‌خورد. وی ادامه داد: همان‌طور که در تشییع پیکر مطهر سردار قاسم سلیمانی مردم حضور حماسی خود را به رخ جهانیان کشاندند. از دولتمردان عزیز خواهش می‌کنیم مراقب باشند که این حماسه‌ها را بی‌خاصیت نکنند. مردم تازه خشم خود را نسبت به ستون فقرات نظام سلطه یعنی آمریکای جنایتکار با حضور چند ده میلیونی در کف خیابان‌ها اثبات کردند و هنوز چهلم سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی سپری نشده بود که شاهد آن هستیم وزیر امور خارجه دوباره مقوله منحوس مذاکره با آمریکا را مطرح می‌کنند. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: والله ما مخالف مذاکره با دنیا و مخالف ارتباط با جهان نیستیم ما فقط می‌گوییم بیراهه و ‌گچ‌راهه نروید و از کسی که عامل همه بدبختی‌های این مردم است، با التماس مذاکره را گدایی نکنید. در جایی که آمریکا با التماس پای میز مذاکره برجام آمد این دسته گل را به آب دادید و این بلا را بر سر ملت آوردید. امروز که می‌خواهید با گدایی مذاکره را از آنها بگیرید چه نتیجه‌ای برای مردم خواهد داشت؟ ذوالنوری اظهار کرد: زمان قدیم اگر مردی یا زنی فوت می‌کرد همسر او حداقل تا سالگرد همسر فوت شده‌اش به نشانه وفاداری ازدواج مجدد انجام نمی‌داد شما نگذاشتید چهلم حاج قاسم سلیمانی بگذرد و زبان التماس مذاکره را به قاتلین او باز کردید بگذارید مردم راه خودشان را بروند به این میزان تحقیر نکنید و در مقابل دشمن از موضع وادادگی وارد نشوید. همیشه هر پیروزی را با یک خطا در کام ملت تلخ می‌کنید. مردم زندگی عادی خود را ادامه می‌دهند اما با تغییر قیمت دلار زندگی مردم را به هم می‌ریزید. مردم با قیمت پرشی دلار زندگی‌شان را تنظیم می‌کنند با افزایش قیمت بنزین زندگی آنها را به هم می‌ریزید. بگذارید این مملکت ثبات داشته باشد و مردم زندگی عادی خود را ادامه دهند. وی در پایان اضافه کرد: آقای رییس جمهور شما قسم خوردید دین رسمی کشور را تقویت کنید، اما هنگامی که وارد عرصه‌ی فرهنگی می‌شوید معصومیت ائمه را زیر سوال می‌برید و می‌گویید امام معصوم را می‌توان نقد کرد، بحث فرهنگی و حیای مردم که به میان می‌آید شما از اراذل اوباش، قانون‌شکنان و کسانی که ابتذال را در کشور ترویج می‌کنند حمایت می‌کنید. مردم پشت سر رهبری و ولایت همه خاکریزها را پشت سر می‌گذارند و به سوی اهداف بلند انقلاب با حول و قوه الهی پیش می‌روند تا امروزشان افتخارآمیز بوده و آینده را هم افتخارآمیزتر در پیش دارند.

مازنی خطاب به منتقدان ظریف: انصاف داشته باشید

حجت الاسلام احمد مازنی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس با تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا (س) گفت: الله الله در مورد انصاف و عدالت. تذکر من به آن دوستانی است که از تمام ظرفیت‌ها برای افزایش تنش در حوزه روابط داخلی و خارجی استفاده می‌کنند. وی در ادامه با تاکید بر این که «انصاف و عدالت را به همگان یادآوری می‌کنم»، تصریح کرد: امیدوارم قدری انصاف داشته باشید. آیا جمهوری اسلامی در کنار مقاومت حداکثری اهل گفت‌وگو و مذاکره نیست؟

نماینده اهواز: علت تکرار حوادث هواپیمایی چیست؟

علی ساری در جلسه علنی دوشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: علت تکرار حوادث هواپیمایی مثل حادثه امروز هواپیمای تهران-ماهشهر یا حادثه روز گذشته گرگان و هواپیمای تهران-ترکیه چیست؟ نماینده مردم اهواز در مجلس در مورد موضع‌گیری‌های اخیر نمایندگان در خصوص سیاست‌های وزارت امور خارجه گفت: نمی‌شود اینقدر چندصدایی در حوزه روابط خارجی داشته باشیم. بعضی از لوایح ما بین زمین و آسمان گیر کرده و بلاتکلیف هستند. روابط بانکی ما نیز دچار حوادث ناگواری شده‌اند. بنابراین باید تک صدا باشیم و از دامن زدن به اختلافات جلوگیری کنیم.

تاسف مصباحی مقدم از سوزاندن کتاب پزشکی توسط یک روحانی

غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز، درباره آتش‌ زدن کتاب «اصول طب داخلی هاریسون» به‌ وسیله عباس تبریزیان گفت: این خبر را که شنیدم بسیار متاثر شدم. از یک روحانی و کسی که لباس پیغمبر به تن دارد انجام چنین رفتاری هرگز مورد انتظار نبود. این استاد دانشگاه با اشاره به تاریخ اسلام و رابطه آن با علم گفت: دائم در تاریخ اسلام کتاب‌سوزی را به مغول‌ها نسبت داده‌ایم. این رفتار یک رفتار جاهلانه است. از کسی که سواد و تحصیلات دارد و مدعی طب اسلامی است، اصلاً چنین رفتاری قابل قبول نیست. همه کسانی که اهل علم و دانش هستند باید با این حرکت به مخالفت و استنکار برخیزند. او افزود: پیامبر گرامی اسلام سفارش‌های بسیار زیادی نسبت به فراگیری علم کرده است. ایشان در چند جا می‌فرماید: «اگر علم در ستاره ثریا هم باشد، مردانی از پارس به آن دست پیدا می‌کنند.» یا «اگر علم در چین باشد، آن را طلب کنید و به دنبال آن باشید.» یا «از گهواره تا گور...» اینها حکایت از آن دارد که ما باید مشوق علم، کتاب، نوشته‌ها و دانش در همه عمر و حال باشیم. مصباحی‌مقدم با اشاره به رابطه دین و علم توضیح داد: اسلام محدودیتی برای فراگیری علم قائل نیست. مگر کتاب پزشکی خدای ناکرده کتاب ضلال است که این آقا چنین رفتاری را در قبال کتاب مرجع پزشکی انجام داده؟ این حرکت به شدت مایه تاسف و ناراحتی است. وی درباره پیامدهای چنین رفتارهایی در میان افکارعمومی عنوان کرد: با توجه به اینکه علما و بزرگان حوزه‌های علمیه شدیداً مخالفت خود را با این رفتار ابراز کرده‌اند، اقدام این شخص از نظر افکارعمومی به شدت محکوم خواهد بود و کسی آن را به اسلام و روحانیت نسبت نمی‌دهد؛ بلکه به خطای یک شخص یا یک جمع اندک نسبت داده می‌شود که باید از این کار خود توبه و عذرخواهی کنند.

کد خبر 407838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.