مردم به هیچ‌وجه نگران دارو نباشند

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: هر دارویی را پزشکان کشور می‌توانند طی ۲ سال در داخل تولید کنیم.

به گزارش ایمنا، محمدرضا شانه‌ساز امروز _دوشنبه ۳۰ دی ماه_ در سومین یادواره ایثارگران و شهدای داروساز در موزه دفاع مقدس، اظهار کرد: این یک بلوف نیست و صنعت داروسازی و دانشمندان کشور توان تولید همه داروها را دارند و برخی اقلام دارویی که اکنون در داخل تولید نمی شود به علت کم مصرفی است زیرا توجیه اقتصادی ندارد یا مولکول های دارویی جدیدی هستند که به تازگی در دنیا تولید شده اند.

وی ادامه داد: امریکا هر دارویی را که توانسته تحریم کرده، اما حریف هوش و ذکاوت ایرانیان نمی شود و توانسته ایم از راه‌هایی که می دانیم داروهای مورد نیاز بیماران را تامین کنیم و اکنون از پایتخت تا دورترین نقاط کشور دارو به میزان کافی و با قیمت یکسان وجود دارد.

شانه ساز تصریح کرد: ذخیره دارویی کشور نیز به میزان اطمینان بخشی وجود دارد و مردم به هیچ وجه نگران دارو نباشند.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: تعداد کمبودهای دارویی کشور نیز بسیار انگشت شمار و کم شده و اگر دارویی در یک داروخانه نیست به علت بدهی و مشکلات نقدینگی داروخانه ها و تاخیر پرداخت بیمه ها است که باید حل شود.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات نقدینگی بیمه ها به خاطر بدهی بیمه ها است و وزیر بهداشت به دنبال حل این مشکل است؛ سازمان تامین اجتماعی نیز قول‌هایی برای پرداخت بدهی های معوقه داده است. سازمان بیمه سلامت هم همکاری می کند و اگر این مشکل حل شود یکی از چالش های اصلی حوزه دارو رفع خواهد شد.

شانه ساز درباره تامین داروی بیماران «ام پی اس» (MPS) نیز گفت: این دارو نیز توسط آمریکا تحریم شده و با اینکه شرکت وارد کننده هزینه آن را در بانک اروپایی پرداخت کرده، باز هم با فشار آمریکا شرکت تولیدکننده از ارائه دارو خودداری می کند، اما از راه‌های دیگری این دارو را تامین می کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به شهدای داروساز گفت: به حرمت خون شهدا از جمله سردار سلیمانی جهان اسلام سربلند است و جایگاه آمریکا روز به روز در منطقه و جهان متزلزل می شود و با سیلی سپاه پاسداران که برای اولین بار در طول تاریخ به آمریکا زده شد به حرکت مذبوحانه آمریکا پاسخ داده شد و هر چه بیشتر هیبت پوشالی آمریکا فرریخت.

وی گفت: آمریکا فهمید که شهید سلیمانی خطرناک تر از سردار سلیمانی است و دیگر نمی تواند خودش و اذنابش در برابر مقاومت ملت غیور ایران کاری بکند.

شانه ساز خاطرنشان کرد: داروسازان ایثارگر کشور در زمان جنگ در حالیکه که کمتر از ۲۵ درصد داروها تولید داخل بود و بیشتر این تولیدات هم بسته بندی داروهای خارجی بود توانستند نیاز کشور و رزمندگان را تامین کنند و حتی برای اولین بار داروهای مورد نیاز مجروحان شیمیایی را تولید کردند.

منبع: ایرنا

کد خبر 406716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.