برنامه‌ای برای درگیری با امریکا نداریم/ برای اقدام فراتر آماده‌ایم

نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت: ایران مطابق با حقوق ما در منشور سازمان ملل عمل کرد اما اگر خصومت جدید شکل گیرد، برای اقدام فراتر آماده‌ایم.

به گزارش ایمنا، به نقل از رادیو ان. پی. آر، مجید تخت روانچی، نماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت‌وگو با این شبکه، گفت که تهران پس از حمله موشکی به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق «در پاسخی متناسب و سنجیده» به اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، هیچ برنامه‌ای برای ایجاد یک درگیری با آمریکا ندارد.

روانچی همچنین اظهار کرد: اگر آمریکا خصومت خود را از سر بگیرد، ایران برای اقدام فراتر آماده است.

وی پافشاری دولت دونالد ترامپ مبنی بر این که سردار شهید سلیمانی که فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران بود، در حال طرح‌ریزی برای حمله به اشخاص آمریکایی یا منافع این کشور بوده است، را رد کرد.

او درباره عملیات انتقام‌جویانه سپاه پاسداران ایران علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق در پی اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، افزود: «ایران مطابق با حقوق ما در منشور سازمان ملل عمل کرد».

نماینده کشورمان در سازمان ملل در ادامه گفت: تا جایی که به ایران مربوط است، این اقدام چهارشنبه شب گذشته متوقف شده است.

روانچی در پاسخ به این سوال که آیا ایران، اقدامات انتقام‌جویانه را پایان داده است، گفت: به آمریکا بستگی دارد. اگر آمریکا جسارت کرده و باز هم به ایران حمله‌ای کند، حتما پاسخی متناسب با آن حمله داده خواهد شد.

این دیپلمات کشورمان درباره نظر برخی کارشناسان که می‌گویند انتقام سخت ایران از آمریکا می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای حملات بیشتری علیه آمریکا از سوی آن‌چه شبه نظامیان ایران در منطقه عنوان شده است، بیان کرد: ایران برای کاری که هر کس دیگری می‌خواهد انجام دهد، مسئول نیست. من هیچ چیز در پذیرفتن یا رد هر گونه اقدامی را از سوی دیگران نمی‌گویم.

او در ادامه درباره ادعای بی‌اساس دولت آمریکا مبنی بر این که سردار شهید سلیمانی در پی طرح ریزی حملاتی علیه افراد آمریکایی یا منافع این کشور بوده است، گفت: وظیفه آمریکا بود که این ادعایش را ثابت کند و در عوض، این آمریکاست که مدتی در حال طرح‌ریزی برای به شهادت رساندن سردار سلیمانی بوده و به «وضوح روشن است آن‌ها چند ماه پیش می‌خواستند او را به شهادت برسانند».

این دیپلمات کشورمان در سازمان ملل در پاسخ به این که سردار سلیمانی چرا در بغداد بوده  است؟، گفت: حضور او در بغداد هیچ ارتباطی با طرح‌ریزی علیه آمریکا نداشته است.

او افزود: او آن‌جا بود تا به دعوت دولت عراق، به نیروهای مسلح عراق در مبارزه با تروریست‌ها کمک کند.

روانچی همچنین اظهار کرد: سردار سلیمانی در شکست دادن داعش در عراق و سوریه و القاعده در افغانستان، نقش مفیدی داشته است.

نماینده کشورمان در سازمان ملل همچنین در این راستا گفت: او چهره‌ای محبوب نه تنها در ایران، بلکه در تمامی این کشورها و کشورهای همسایه بود، چراکه برای حفظ یک‌پارچگی منطقه و اقتدار تمام این کشورها، بسیار ایثار کرد.

به گزارش ایسنا، ‌ اظهارات نماینده کشورمان در سازمان ملل در پی این مطرح می‌شود که دولت آمریکا در اقدامی تروریستی در تاریخ ۱۳ دی، سردار قاسم سلیمانی را طی یک حمله پهپادی به خودروی حاملش در فرودگاه بغداد به شهادت رساند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۸ دی اعلام کرد: بامداد امروز رزمندگان شجاع نیروی هوافضای سپاه در عملیاتی موفق به نام عملیات شهید سلیمانی با رمز «یا زهرا (س)» با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به «عین‌الاسد»، را در هم کوبیدند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در توئیتی با اشاره به انتقام سخت ایران از تروریست‌های آمریکایی در پایگاه عین الاسد در عراق نوشت: ایران منطبق با بند ۵۱ منشور ملل متحد، اقدامات متناسبی در دفاع از خود انجام داد و پایگاهی را که از آن حمله بزدلانه علیه شهروندان و مقام‌های ارشد ما انجام شده بود هدف قرار داد.

وی تصریح کرد: ما به دنبال تشدید تنش یا جنگ نیستیم، اما از خودمان در برابر هر تهاجمی دفاع می‌کنیم.

کد خبر 405104

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.