زخم معده ‌چه ‌موقعی اورژانسی می شود

علائم کمبود اکسیژن درخون، راه های تقویت حافظه در شب امتحان، زمان اورژانسی ‌شدن زخم معده، کاهش فشار کار با نگهداری گیاهان کوچک در محل کار و بهترین ویتامین ها برای سلامت چشم را در بسته خبری سلامت ایمنا بخوانید.

به ‌گزارش ‌خبرنگار ایمنا؛ یک متخصص طب سنتی با اشاره ‌به ‌راهکارهای تغذیه ‌ای برای تقویت حافظه و یادگیری دانش آموزان ‌و دانشجویان در شب امتحان، اظهار کرد: برای افزایش میزان یادگیری مطالعه شبانه ‌به مطالعه سحرگاهی منتقل شود. جمله مواردی که دانش آموزان و دانشجویان ‌در شب امتحان باید رعایت کنند این است که خواب ‌خوب حدود ساعت ۹ شب تا پنج صبح باشد تا موجب رفع خستگی‌های جسمی و روحی و افزایش قدرت حافظه ‌و تمرکز شود.

ناصر رضایی پور، افزود: دانش آموزان ‌و دانشجویان مطالعه شبانه خود را به مطالعه سحرگاهی منتقل کنند ‌و در این صورت تأثیر شگرف آن را در میزان یادگیری و ‌تمرکز و همچنین شادابی ‌و توان جسمی و روحی شان خواهند دید.

این متخصص ‌طب ‌سنتی، ‌تاکید کرد: باید بین وعده شام و خواب افراد، دست‌کم دو یا سه ساعت فاصله باشد تا موجب نفخ و ورم معده، ایجاد رؤیاهای ‌ترسناک، کاهش تمرکز و ایجاد کسالت و خستگی در روز بعد نشود همچنین بی‌خوابی‌های درازمدت باعث خشکی مزاج مغز، اختلال خواب، رؤیاهای ترسناک، کاهش حافظه و حتی مشکلات روحی و روانی جدی، اختلال گوارش، ضعف ‌و بی‌حالی، کاهش انرژی و تمرکز، تیرگی رنگ پوست و می‌شود.

رضایی پور با تاکید بر چند توصیه غذایی ‌مهم و بسیارمؤثر هم برای کاهش اضطراب و تشویش، افزایش تمرکز در زمان مطالعه و بهبود کیفیت خواب در زمان امتحان، گفت: مصرف بیشتر خوراکی‌های زودگوار و لطیف مانند سمنو، شیره بادام، فرنی، حریره بادام، شله‌زرد، شیربرنج و زرده تخم‌مرغ عسلی ‌با کمی دارچین یا زعفران موجب سنگینی معده نمی‌شود ‌و این خوراکی ها باعث می شود تا به‌جای توجه طبیعت بدن به دستگاه گوارش، قوای بدنی بیشتر صرف تمرکز و یادگیری شود.

وی ‌تصریح کرد: همچنین مصرف روزانه مغزهای بونداده و شورنشده مانند بادام، پسته، کمی گردو، و همچنین کشمش، مویز، عناب، انجیر و توت خشک که خون‌ساز و انرژی‌زا بوده، به‌طور ویژه قلب، مغز و کبد را تقویت‌می‌کند.

 این ‌متخصص طب سنتی، اظهار کرد: از سوی دیگر باید از مصرف زیاد غذاهای تری‌بخش، مانند ماست، دوغ، خیار و کاهو که موجب کرختی بدن، خواب‌آلودگی و کاهش قدرت یادگیری می‌شوندنیز پرهیز شود.

علایم کمبود اکسیژن درخون

سطح اکسیژن ‌خون معیاری از میزان اکسیژنی ‌است که گلبول های قرمز خون حمل می ‌کنند افراد مبتلا به بیماری های مزمن از جمله آسم، بیماری قلبی ‌و بیماری مزمن انسدادی ریه باید مراقب سطح اکسیژن خون خود باشند اما درحقیقت، بسیاری از پزشکان کمبود سطح اکسیژن ‌را تا زمانی که فرد نشانه هایی از بروز یک مشکل مانند ‌تنگی ‌نفس ‌یا سینه درد نداشته باشد، اندازه گیری نمی کنند. اکسیژن طبیعی خون بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلی متر جیوه متغیر است.

میزان اکسیژن خون زیر ۶۰ میلی متر جیوه کم است و بسته به ‌تصمیم پزشک، شخص به مکمل اکسیژن نیازمند است. زمانی که سطح اکسیژن ‌خون از میزان عادی کمتر می شود، ممکن است علایم زیر را نشان دهد:تنگی نفس، سینه درد، سردرگمی، سردرد، ضربان سریع قلب، بی قراری، سرگیجه، فشار خون بالا و در صورتی که کمبود اکسیژن ادامه داشته باشد، ممکن است علایم سیانوز بروز کند. اولین نشانه مشخص این حالت تغییر رنگ بستر ناخن ها، پوست و غشاهای مخاطی به رنگ آبی است. سیانوز وضعیتی اضطراری است و در صورت مشاهده آن باید فوری به پزشک مراجعه کنید.

اگر سطح اکسیژن ‌خون شما بیش از حد پایین است، استفاده از مکمل اکسیژن باید توسط پزشک تجویز شود. بیماری مزمن انسداد ریه، از جمله برونشیت مزمن و آمفیزم، آسم، از کار افتادن ریه، کم خونی یا آنمی، نقایص مادرزادی قلب، بیماری قلبی و آمبولی ریوی از دلایل کاهش اکسیژن خون است. همچنین اختلالات و مشکلات ‌در دستگاه گردش خون هر یک از این مشکلات یا اختلالات می تواند به افت سطوح اشباع اکسیژن بینجامد.

هنگام تنگی ‌نفس ‌شدید ‌و ناگهانی، تنگی ‌نفس ‌هنگام استراحت، تنگی ‌نفس ‌شدید ‌که طی ‌ورزش ‌یا ‌فعالیت ‌بدنی ‌بدتر می ‌شود ‌و بیدار شدن ناگهانی ‌از خواب ‌همراه ‌با ‌تنگی نفس یا احساس خفگی، حضور در ارتفاع بالا (بیش از ۲,۴۰۰ متر) و تجربه تنگی نفس شدید همراه با سرفه، ضربان ‌سریع قلب ‌و احتباس مایع باید به پزشک مراجعه کرد.

کاهش فشار کار با نگهداری گیاهان کوچک در محل کار

متخصصان ژاپنی ‌با ‌توجه ‌به این گزاره که طبیعت برای بهبود عمومی تندرستی مفید است، به بررسی این که آیا یک گیاه کوچک می‌تواند واقعاً خلق‌وخوی افراد ‌را در محل کار بهبود بخشد، پرداخته‌اند. این متخصصان در مطالعه‌ای به کارمندانی که در ادارات کار می‌کردند، یک گیاه آپارتمانی مانند بونسای، کاکتوس یا کوکداما دادند ‌و از آن‌ها خواسته شد تا به مدت چهار هفته از گیاه نگهداری کنند.

دو ‌عامل ‌سنجش ‌استرس، ‌میزان اضطراب روزانه ‌و ضربان قلب آن‌ها نیز قبل ‌و بعد از مطالعه اندازه‌گیری شد. نتایج نشان داد که این کارمندان وقتی ‌یک گیاه روی میز کار خود داشتند، میزان استرس ‌در بین آن‌ها کاهش چشمگیری داشت.

متخصصان دانشگاه هیوگوی ژاپن اعلام کرده‌اند که نگهداری از یک گیاه در محل کار منجر به حواس‌پرتی کارمندان از استرس ساعات کاری می‌شود. در حال حاضر افرادی که از مزایای نگهداری ‌از گیاهان برای کاهش استرس باخبر بوده و از آن‌ها بهره‌مند می‌شوند، بسیار کم بوده و از همین رو متخصصان ژاپنی تصمیم به اثبات علمی ‌آن ‌گرفتند.

آنها بر این باوراند که یک گیاه حواس‌پرتی ‌را از افکار کاری ایجاد می‌کند اما اشیای روی میز، مانند تلفن، صفحه رایانه یا دفترچه یادداشت این ‌کار را نمی‌کنند. گیاهان به ‌عنوان یک شیء طبیعی عناصری را در بر می‌گیرد که ممکن است احساسات راحتی را از جمله نشاط، زیبایی، محبت ‌و غیره القا کند که گمان می‌رود در دور شدن از افکار مرتبط با کار مفید است.

در واقع نگهداری از  ‌یک ‌گیاه باعث ‌دوری ‌از عوامل استرس‌زا می‌شود ‌و به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهد ‌تا ‌حتی ‌تنها ‌برای ‌چند ‌دقیقه ‌خود ‌را از فشار کار جدا کنند. گیاهان آپارتمانی کوچک می‌توانند در محیط‌های کاری از نظر اقتصادی نیز مفید باشند، زیرا باعث کاهش استرس ‌و به نوبه خود بهبود بهره‌وری افراد می‌شوند.

زمان اورژانسی شدن زخم معده

 زخمی ‌که ‌در ابتدای روده تشکیل می‌شود ‌بنام زخم دوازدهه ‌یا زخم اثنی‌عشر یا دوازدهه گفته می‌شود. علائم، عوارض ‌و برخورد درمانی ‌با زخم‌های معده ‌و دوازدهه ‌متفاوت است. زخم‌های دوازدهه شایع‌تر بوده و اغلب بیمارانی که زخم علامت‌دار دارند، مبتلا به این نوع زخم هستند. در حالی که زخمی که در معده ایجاد می‌شود کمتر علامت داده و بیشتر دچار بدخیمی ‌و سرطان می شود.

به ‌همین ‌دلیل ‌نمونه‌برداری ‌از زخم‌هایی ‌که ‌در معده تشکیل‌ می‌شود، الزامی است. برای ‌نمونه‌برداری ‌از دستگاهی ‌که از دهان به معده فرستاده می‌شود، زخم را ‌دیده ‌و از آن نمونه‌برداری می‌کنند؛ به این دستگاه آندوسکوپ می‌گویند.

تفاوت‌هایی ‌میان ‌زخم ‌معده ‌و ‌زخم ‌اثنی‌عشر ‌وجود ‌دارد، ‌درواقع ‌زخم ‌معده ‌با ‌خوردن ‌غذا ‌تشدید ‌می‌شود ‌و ‌همراه ‌با ‌سوء‌هاضمه، ‌تهوع ‌و ‌کاهش ‌وزن ‌است. ‌در ‌حالی ‌که زخم‌های دوازدهه با خوردن غذا بهبود می‌یابد، اما حدود دو تا سه ساعت بعد درد مجددا بروز می‌کند.   بیشتر افراد مبتلا به زخم دوازدهه مابین ساعت‌های ۱۲ شب تا سه صبح از درد بیدار می‌شوند.

هرگاه شدت درد از حال معمول بیشتر یا مدت درد طولانی شود نشانه‌ای از نفوذ زخم و امکان سوراخ‌ شدگی است. زمانی که زخم سوراخ شود، محتویات معده به داخل شکم ریخته و عفونت شدید و مرگباری به وجود می‌آورد که تنها درمان آن جراحی فوری است. تاخیر در مراجعه به بیمارستان و تشخیص می‌تواند به عفونت شدید و حتی مرگ منجر شود.

ـ- اگر درد از سر دل به پشت یا در کل شکم منتشر شود، مبنی بر بروز عوارض است. زخم‌های دوازدهه اگر سوراخ شوند ممکن است ‌به لوزالمعده سر باز کنند ‌و باعث بروز درد منتشره به پشت شوند.

- در هر صورت تغییر در محل درد علامتی از بروز عوارض است و لازم به مراجعه فوری در هر ساعتی از شبانه‌روز به اورژانس ‌است.

-  گاهی دردی که با خوردن غذا بهبود می‌یابد نه‌تنها بهبود پیدا نمی‌کند بلکه تشدید هم می‌شود. بیمار به دنبال تشدید درد دچار استفراغ شده و غذای هضم نشده را، چند ساعت ‌پس از خوردن، بالا می‌آورد. در این حالت انسداد خروجی مطرح است. در واقع التهاب و تورم و پیرامون زخم باعث شده تا خروجی معده بسته شده و اجازه خروج مواد غذایی از معده داده نشود.

-  استفراغ قهوه‌ای، قرمز یا دفع مدفوع سیاه دال بر بروز خونریزی است. خونی که ‌در معده بماند در اثر اسید معده از رنگ قرمز به قهوه‌ای تغییر پیدا می‌کند. خونی هم که طول دستگاه گوارش را طی می‌کند از رنگ قرمز به سیاه تغییر پیدا می‌کند.

بهترین ویتامین ها برای سلامت چشم

مصرف ویتامین های ‌خاصی برای حفظ سلامتی چشم ضروری هستند. بسیاری از آنتی اکسیدانهای قدرتمندی هستند که چشم و سایر قسمتهای بدن را از آسیب اکسیداتیو و التهاب محافظت می کنند. کمبودهای خاص در ویتامین ها می تواند خطر برخی از بیماری های چشم مانند آب مروارید، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) را افزایش دهد. افرادی که مایل به محافظت از سلامتی چشم خود هستند، باید سعی کنند مقادیر کافی از ویتامین های زیر را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

ویتامین A و بتاکاروتن

ویتامین A ممکن است به فرد در شرایط کم نور کمک کند. ویتامین A برای دید خوب ضروری است. این یک جزء پروتئین رودوپسین است که باعث می شود چشم در شرایط کم نور ببیند. طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا، کمبود ویتامین A می تواند منجر به شب کوری شود. ویتامین A همچنین از عملکرد قرنیه، که لایه محافظ خارجی چشم است، پشتیبانی می کند. بتا کاروتن منبع اصلی ویتامین A در رژیم غذایی انسان است. بتا کاروتن نوعی رنگدانه گیاهی به نام کاروتنوئید است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ وجود دارد. هنگامی که یک شخص کاروتنوئید مصرف می کند، بدن او رنگدانه ها را به ویتامین A تبدیل می کند.

ویتامین E

آلفا توکوفرول نوعی ویتامین E است که خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قدرتمندی دارد. آنتی اکسیدان ها در مبارزه با رادیکال های آزاد، که به بافت های بدن آسیب می رسانند، کمک می کنند. بعضی اوقات رادیکال های آزاد ممکن است به پروتئین های داخل چشم آسیب برساند. این آسیب می تواند منجر به ایجاد آب مروارید شود.

ویتامین C

ویتامین C یکی دیگر از آنتی اکسیدان های قدرتمند است که به محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو کمک می کند. آسیب اکسیداتیو یک عامل کلیدی در دو مورد از آب مرواریدهای متداول با افزایش سن است:

ویتامین های گروه B

مکمل های روزانه با ترکیبی از ویتامین های B-۶، B-۹ و B-۱۲ ممکن است خطر ابتلا به AMD را کاهش دهد. AMD یک بیماری دژنراسیون چشم است که بینایی را تحت تأثیر قرار می دهد. تحقیقات نشان می دهند که مواد مغذی زیر نیز برای چشم مفید هستند.

لوتئین و زاکزانتین

لوتئین و زاکزانتین کاروتنوئیدهایی هستند که به میزان زیادی در سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارند.

روی

روی ماده معدنی است که به حفظ سلامت شبکیه، غشای سلولی و ساختار پروتئین چشم کمک می کند.

اسیدهای چرب امگا سه

فرد ممکن است با مصرف امگاسه به محافظت از شبکیه خود کمک کند.

کد خبر 404549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.