"نگرانی" و "صبر" دو حاکم بازارهای منطقه

پس از ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی بازارهای جهانی و به ویژه منطقه خاورمیانه با کاهش روبه رو شد و تحلیلگر موسسه کردیت سوئیس در خاورمیانه از وجود نگرانی و صبر حاکم بر بازار خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از رویترز، در آغاز معاملات هفتگی بازارهای بورس منطقه خاورمیانه، سهام شرکت آرامکوی عربستان برای دومین روز متوالی کاهش داشت و با حدود ۰.۲ درصد افت به ۳۴.۴۵ ریال سقوط کرد. این پایین‌ترین رقم ثبت شده برای سهام این شرکت از زمان عرضه اولیه در بازار بورس در ۱۱ دسامبر به شمار می‌رود. ارزش سهام شرکت آرامکو که اولین محک جدی خود پس از عرضه عمومی در بورس را تجربه می‌کند دیروز نیز افت ۱.۷ درصدی را تجربه کرده بود. ارزش سهام آرامکو از زمان رسیدن به رقم ۳۸.۷۰ ریال تاکنون حدود ۱۱ درصد افت کرده است.

روز یکشنبه و در نخستین روز معاملات بورس پس از شهادت سردار سلیمانی بازارهای بورس منطقه خلیج فارس در واکنش به افزایش نگرانی ها، شاهد کاهش شاخص‌ها بودند و سراسر قرمز پوش شدند. شاخص بورس کویت دیروز بیشترین کاهش را داشت و در پایان معاملات افت چهار درصدی را تجربه کرد. شاخص تداول در بورس عربستان نیز دیروز کار خود را با ۲.۴ درصد افت به پایان برده بود.

به گفته محمد علی یاسین، استراتژیست ارشد موسسه الظبی کپیتال در ابوظبی:«سرمایه گذارانی که امیدوار بودند سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش تنش‌های ژئوپلتیک در خاورمیانه و شمال آفریقا باشند، امیدهای خود را در دومین روز سال بر باد رفته دیدند... سال ۲۰۲۰ همچنان سال تنش‌های بالای ژئوپلتیک خواهد بود.»

براساس گزارش بلومبرگ، هزینه بیمه بدهی‌های عربستان در قبال هرگونه نکول به شدت افزایش یافته است. به گفته فهد اقبال، تحلیلگر موسسه کردیت سوئیس در خاورمیانه، میزان تداوم افت شاخص‌های بورس کشورهای عربی بستگی به این خواهد داشت که ایران چگونه و چه زمانی دست به تلافی ترور سردار سلیمانی بزند.

وی افزود: «یک حس نگرانی، صبر و انتظار در بازارها حاکم شده است و کسی نمی‌داند ایران می‌خواهد چکاری انجام دهد و یا تلافی ایران چقدر شدید خواهد بود.»

منبع: خبرگزاری تسنیم

کد خبر 404517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.