توافق برجام باید توسط تمام طرف‌ها اجرا شود

وزیر امور خارجه ایران گفت: متاسفانه آمریکا رسما از توافق خارج شد و اروپایی‌ها بسیاری از تعهداتشان را در چارچوب برجام یا تعهداتی که بعد از خروج آمریکا رسما به آن پیوستند، رد کردند.

به گزارش ایمنا، محمدجواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با لاوروف، همتای روسی خود در مسکو، اظهار کرد: ما درباره روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی دیدگاه‌های مشترکی داریم و روابط دو کشور به صورت جامع در همه زمینه‌ها در حال پیشرفت است و در زمینه‌های بیشتری از جمله در حوزه تجارت دوجانبه و منطقه‌ای، استفاده از مکانیزم اوراسیا و استفاده از ارزهای ملی و جدا کردن دو کشور از وابستگی به دلار آمریکا همکاری داریم.

وی با بیان اینکه همکاری در حوزه‌های حمل و نقل، انرژی و کریدورهای مشترک زمینه‌های کار چندجانبه و دوجانبه را داریم، ادامه داد: در سیستم برق با آذربایجان و روسیه و نیز با روسیه و ارمنستان و گرجستان و همچنین در ترانزیت با روسیه و آذربایجان همکاری داریم؛ بنابراین همکاری‌های چندجانبه نیز دو کشور را به هم پیوند می‌دهد و خوشحالم روابط ما با روسیه از بهترین شرایط تاریخی‌اش عبور می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران درباره مسایل منطقه‌ای، تصریح کرد: روابط خوبی برای پایان دادن به آلام مردم سوریه با هم داشتیم که این همکاری‌ها به روند آستانه منجر شد؛ این روند باعث شد بتوانیم کاهش تنش داشته باشیم و به خاطر همکاری‌های سه جانبه در آستانه توانستیم اولین روند سیاسی را بعد از چندین سال جنگ در سوریه شروع کنیم؛ کمیته قانون اساسی بسیار مهم است و امیدواریم این کمیته با جدیت و حسن نیت بتوانند کار را به پیش ببرند؛ ایران و روسیه در این زمینه تلاش‌های فراوانی انجام دادند و همراه با ترکیه به این تلاش‌ها ادامه می‌دهیم؛ وضعیت در ادلب بسیار شکننده است و لازم است همکاری‌ها در زمینه آرامش در این شهر و پایان دادن به حضور تروریست‌ها ادامه یابد.

ظریف درباره موضوع یک‌جانبه گرایی گسترده آمریکا در سطح بین‌المللی گفت: در این رابطه به همکاری گسترده نیاز داریم و ایران و روسیه این کار را در قالب برجام و سایر حوزه‌ها انجام دادند؛ عمده کشورهای اروپایی درباره برجام گرچه از نظر سیاسی حمایت کردند، اما به لحاظ عملی اقدامی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اجرای تعهدات خود نکردند؛ ایران و روسیه درباره این‌که اروپا باید تعهدات خود در برجام را اجرا کند هم ‌نظر هستند و ما این را به شرکای خود در برجام از اتحادیه اروپا اعلام کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: ما و روسیه دو طرح شبیه به هم تحت عنوان "صلح هرمز" درباره امنیت در خلیج فارس داریم که توسط روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد و طرحی که دوستان روسی به دنبال آن هستند برای امنیت جمعی خلیج فارس هر دو بر این مبنا است که روابط در منطقه باید بر اساس همکاری و نه مقابله و تهدید و توسل به زور باشد و امیدواریم با مشارکت هر دو طرح را گسترش بدهیم و سایر کشورهای منطقه را برای مشارکت در این طرح‌ها تشویق کنیم.

وزیر امور خارجه ایران در رابطه با برجام و تحولات پیرامون آن، اضافه کرد: طرف‌های غربی اعتقاد داشتند که با فشار و تحریم می‌توانند با ایران برخورد کنند در حالی که مردم ایران از یک طرف ثابت کردند که دنبال همکاری بین‌المللی هستند و از مذاکره هراسی ندارند و بعد از اینکه به توافق رسیدند هم به تعهداتشان عمل کردند؛ ۱۵ گزارش آژانس از جمله پنچ گزارش بعد از سر کار آمدن ترامپ و نقض برجام توسط آمریکا تصریح دارد که ایران تمام تعهداتش را با حسن نیت کامل اجرا کرده است و این نشان‌دهنده آن است که مردم و دولت ایران نه تنها از تعامل استقلال می‌کنند بلکه به تعهداتی هم که می‌دهند پایبند هستند، اما ما نمی‌پذیریم توافق یک طرفه اجرا شود یا فقط ایران، روسیه و چین آن را اجرا کند.

رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: توافق برجام باید توسط تمام طرف‌ها اجرا شود. متاسفانه آمریکا رسما از توافق خارج شد و اروپایی‌ها بسیاری از تعهداتشان را در چارچوب برجام یا تعهداتی که بعد از خروج آمریکا رسما به آن پیوستند، رد کردند. برجام یک توافق متین و بالانس بین‌المللی است که توانسته روش‌هایی را برای مقابله با نقض تعهدات در خود پیش‌بینی کند؛ اقدامات ایران در ۹ ماه گذشته در راستای اجرای مفاد برجام بوده و هیچ کس نمی‌تواند در برابر این اقدامات، اقدامی انجام دهد. در حقوق بین‌المللی و داخلی آنچه در اولین جلسه به شما یاد می‌دهند این است که شما نمی‌توانید در برابر راهکارهای قانونی اقدام به تنبیه طرفی کنید که از راهکار قانونی دارد استفاده می‌کند.

وی اظهار کرد: اتحادیه اروپا اگر خیال می‌کند می‌تواند از مسیرهایی که برجام تعیین کرده برای مقابله با نقض برجام، علیه ایران استفاده کند، دچار اشتباه بزرگی شده است چون باید از این مسیرها اول علیه نقض آمریکا استفاده کند، بعد علیه نقض‌های اروپا و بعد دیگر نیازی نیست به ایران بپردازد چون در آن حالت ایران به اجرای کامل برجام برمی‌گردد و این چیزی است که ایران و روسیه بر روی آن اتفاق نظر داریم و معتقد هستیم برجام یک دستاورد مهم جامعه بین‌المللی است و بهتر است کشورها به جای اینکه به دنبال نابودی آن باشند، دنبال اجرای تعهداتشان در این توافق باشند.

کد خبر 403502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.