قیمت جهانی زعفران از ۳.۱ دلار در هر گرم است/ پایان خرید حمایتی

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از پایان یافتن خرید حمایتی زعفران این طلای سرخ ایرانی از کشاورزان خراسان خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد اظهار کرد: در راستای اجرای سیاست‌های حمایتی دولت و در اجرای ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی این سازمان به منظور حمایت از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان اقدام به خرید زعفران تولیدی سال ۱۳۹۸ از کشاورزان کرد.

وی افزود: تاکنون بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال از بهای محصول به کشاورزان خراسان رضوی که سهم عمده ای از میزان خرید را داشته در مرحله اول پرداخت شده است همچنین اقدامات لازم برای تامین اعتبار و پرداخت مابقی بهای زعفران در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، توقف روند نزولی و رشد معقول و منطقی قیمت این محصول در بازار را از دستاوردهای این طرح برشمرد و تصریح کرد: اگر این ورود هدفمند اتفاق نمی‌افتاد اکنون شاهد سوء استفاده خریداران عمدتآ خارجی بودیم که قیمت ها را مانند سال ۱۳۹۶ به پایین تر از قیمت تمام شده تنزل داده بودند.

وی علت توقف خرید را ایجاد تعادل نسبی قیمت به نفع تولید کننده و مصرف کننده در بازار اعلام و تصریح کرد: درصورتی که به هر دلیل این تعادل دچار آسیب گردد سازمان مرکزی تعاون روستایی با هماهنگی وزارت متبوع تدابیر لازم جهت تعدیل قیمت به نفع تولیدکنندگان را اتخاذ و اجرا خواهد کرد. 

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: قیمت جهانی این محصول در بازار کشورهای جهانی متفاوت و از ۳.۱ دلار در هر گرم است.

وی در خصوص زمان و چگونگی عرضه زعفران خریداری شده، اعلام کرد: تعاون روستایی در شرایط فعلی بازار به هیچ وجه قصد عرضه زعفران خریداری شده را ندارد و سیاست عرضه و فروش درحال حاضر در دستور کار نیست.

کد خبر 403389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.