ازدواج و طلاق در زنجان کاهش یافت

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان از کاهش 22 درصد طلاق و کاهش سه درصدی ازدواج در این استان خبر داد.

به گزارش ایمنا، سید علی شفیعی ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری که به مناسبت روز ثبت احوال برگزار شد، با اشاره به اینکه در هشت ماهه نخست امسال  ۱۱ هزار و ۳۲۸ ولادت و پنج هزار و ۵۳۴ ازدواج ثبت شده است،اظهار کرد: در هر یک ساعت یک واقعه  ازدواج ثبت شده است.

وی افزود: طی هشت ماهه ابتدای امسال نیز   یک هزار و ۱۹۱ طلاق به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه ۲۲ درصد کاهش داشته است و ازدواج‌های ثبت شده نیز با کاهش سه درصدی رو به رو بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان با بیان اینکه ۳۶۰مورد تغییرنام و۴۵۳ مورد تغییرنام خانوادگی ثبت شده است، یاد آورشد: هدف سازمان ثبت احوال در صدور کارت هوشمند  تکمیل داده‌های افراد است و در صورت عدم همکاری مردم کاربردی کردن داده‌های پایگاه جمعیتی ناقص می‌شود.

وی ازاستان زنجان به عنوان پنج استان آخر  در صدور کارت هوشمند ملی نام برد.

شفیعی با بیان اینکه  کارت هوشمند  برای افراد بالای ۱۵سال به بالا صادر می شود و ۶۹۶ هزار ۹۳۰ نفر  در این گروه سنی قرار دارند افزود: ۸۳ درصد کارت هوشمند دریافت کرده اند.

وی از کاهش نرخ رشد جمعیت استان زنجان خبرداد و گفت: بر اساس  نرخ سرشماری سال ۹۵رشد سالانه جمعیت یک درصد و این رقم در استان  زنجان ۸۱ صدم درصد اعلام شده است‌.

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان با بیان اینکه کودک همسری از نظر ثبت احوال قابل قبول نیست، گفت: افراد ۱۳سال به بالا سن شرعی دارند و می‌توانند ازدواج کنند و کسانیکه زیر ۱۳سال دارند باید از مراجع قضایی حکم بگیرند و از نظر ما نمی‌توان  به معنی کودک همسری  اطلاق کرد.

شفیعی در پاسخ به سوالی در خصوص فراوانی نام‌های دختر و پسر افزود: اسامی نام  دختران فاطمه، زهرا، هلما، ریحانه و   نازنین زهرا و در پسران اسامی امیرعلی، ابوالفضل، حسین،امیر عباس و علی فراوانی دارد.

وی با بیان اینکه طبق قانون برای  کودکان بی سرپرست اولیاء قانونی می‌تواند شناسنامه بگیرد، اظهار کرد: در غیر این صورت  بر اساس حکم دادستانی برای این افراد شناسنامه صادر می‌شود.

 شفیعی با اعلام اینکه در استان زنجان دانش آموز بدون شناسنامه نداریم، افزود: در استان زنجان به دلیل فرهنگ حاکم  کمتر شاهد اسامی نامتعارف هستیم.

وی میانگین سنی ازدواج پسران را  ۲۷ و خانم هارا  ۲۱ سال ذکر کرد.

این مسئول ادامه داد: نیمه اول ۱۳۸۴اولین استانی بودیم که صدور شناسنامه مکانیزه را شروع کردیم و  بیش از ۵۵ درصد مردم شناسنامه مکانیزه دریافت کرده‌اند

کد خبر 402539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.