تیغ سانسور روی جسمِ جوان فیلم کوتاه

انجمن فیلم کوتاه ایران در بیانیه ای اعلام کرد: توقیف و سانسور فیلم‌های کوتاه را مغایر با اصل آزادی بیان و به طور مشخص اصل ۲۳ قانون اساسی است

به گزارش خبرنگار ایمنا، انجمن فیلم کوتاه ایران در بیانیه ای توقیف و سانسور فیلم‌های کوتاه را مغایر با اصل آزادی بیان و به طور مشخص اصل ۲۳ قانون اساسی دانست و در بیانیه ای اعلام کرد:

"انجمن فیلم کوتاه ایران به عنوان نهاد صنفی که حمایت از فیلم کوتاه را وظیفه خود می‌داند اعلام می‌کند، توقیف و سانسور فیلم‌های کوتاه و جلوگیری از نمایش آن‌ها در سینماهای هنر و تجربه و جشنواره‌های فیلم از سوی اداره ارزشیابی و نظارتِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مغایر با اصل آزادی بیان و به طور مشخص اصل ۲۳ قانون اساسی است. در ماده ۲۷ منشور حقوق شهروندی نیز آمده است:

 شهروندان حق دارند اندیشه، خلاقیت و احساسِ خود را از طُرقِ مختلف آفرینش فکری، ادبی و هنری با رعایت قوانین و حقوق دیگران بیان کنند.

بی‌گمان راه توسعه‌ هر جامعه‌ای با هر نوع ساختار اجتماعی و حکومتی، آزادی بیان است. فیلم کوتاه همواره به‌واسطه‌ قالب غیرتجاری خود توانسته است آسیب‌ها را با جسارت واکاوی کرده و زنگ‌های خطر را خیلی جلوتر به صدا در آورد. همین ویژگی‌های آزادمنشانه‌ فیلم‌کوتاه، این قالب هنری را از اسارت چهارچوب‌های سینمای تجاری و قواعد دست‌وپاگیر آزاد کرده است و باعث شده فیلم کوتاه ایران در عرصه‌های گوناگون داخلی و بین‌المللی درخششی کم نظیر داشته باشد. فیلم کوتاه، اکران وسیع ندارد و این قالب سینمایی در جامعه‌ ما همواره مهجور بوده است.

 هر ساله شاهدیم که تعدادی فیلم‌کوتاه از حضور در جشنواره‌های متعدد داخلی مانند جشنواره فیلم کوتاه تهران یا اکران در سینماهای هنر و تجربه، منع، سانسور و توقیف می‌شوند و متاسفانه این ممیزی‌های کم‌سابقه روز به روز بیشتر شده تا آن‌جا که برای نمایش‌های کوچک نیز سخت‌گیری‌ها شدت یافته است.

تیغ سانسور روی جسمِ جوان فیلم کوتاه، نوآوری، خلاقیت و جسارت را که لازمه کار هنری و فیلم‌سازی، به‌ویژه فیلم کوتاه است، از میان برده و این قالب سینمایی را به گرداب محافظه‌کاری می‌کشاند. محافظه‌کاری و دخالت نهادهای مختلف در امور فرهنگی همواره مانع پیشرفت فرهنگ شده است. سانسور، جسم و روانِ در حال رشد فیلم‌کوتاه را جراحی و زخمی می‌کند و این زخم‌ها هرگز التیام پیدا نمی‌کنند. ما خواستار آن هستیم که هر چه زودتر چاقوی سانسور از روی کالبد فیلم کوتاه برداشته شود تا زمینه‌های شکوفایی و رشد هرچه بیشترِ این بیان هنری فراهم شود.

کد خبر 402511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.