فولاد مبارکه برای بومی سازی کل فرایند تولید تلاش می‌کند

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به تغییر راهبرد این شرکت از قطعه سازی به فرایندسازی و ماشین سازی، گفت: به دنبال این هستیم که کل فرایند تولید در فولاد مبارکه را بومی سازی کنیم.

به گزارش ایمنا، حمیدرضا عظیمیان امروز (پنجشنبه ۲۸ آذر) در مراسم بهره‌برداری از پروژه تولید تختال جهت لوله های انتقال نفت و گاز در محیط ترش در فولاد مبارکه که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت، اظهار کرد: در جلسه ای که مدیران صنایع در هفته گذشته با وزیر صمت داشتند، ۲۸ مورد به مدیران تذکر داده شد که در رأس تذکرات بومی سازی محصولات بود.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه ۳۰ سال است ورق های فولادی تولید می کند، افزود: حدود ۳ هزار و ۸۸۰ قطعه ساخته ایم، این درحالی است که درحال تغییر راهبرد از قطعه سازی به فرایندسازی و ماشین سازی هستیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به چهار ناحیه مهم آهن سازی، فولاد سازی، نورد سرد و نورد گرم در فولاد مبارکه، تصریح کرد: هم اکنون در ناحیه آهن سازی ۸۰ درصد بومی سازی شده و تا سال ۱۴۰۱ بومی سازی صد درصد محقق می شود، در ناحیه فولادسازی ۹۰ درصد بومی سازی شده و تا ۱۴۰۴ به طور کامل محقق می شود. در نورد سرد ۷۰ درصد بومی سازی شده و تا سال ۱۴۰۳ به طور کامل محقق می شود. همچنین در نورد گرم ۴۰ درصد بومی سازی شده و تا سال ۱۴۰۵ به طور کامل محقق می شود.

عظیمیان با تاکید براینکه به دنبال این هستیم که کل فرایند تولید در فولاد مبارکه را بومی سازی کنیم، افزود: اهمیت حفظ تولید از دیگر مواردی بود که وزیر صمت بر آن تاکید داشت. در این راستا در هشت ماهه امسال شش میلیون و ۲۸۰ هزار تن تولید داشتیم که ۲۸هزار تن بیشتر از برنامه پیش بینی شده بود.

وی با اشاره به برنامه فروش هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول در فولاد مبارکه، تصریح کرد: شش میلیون و صد هزار تن فروش داخل و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن میزان صادرات بوده است.  

مدیرعامل فولاد مبارکه با اعلام اینکه امروز در فولاد مبارکه چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن فروش داخلی و یک میلیون تن صادرات صورت گرفته است، افزود: هفته پیش دستور کنترل بازار از سوی وزیر صمت داده شد. طبق توافقی که با سازمان بورس داریم ۲۷۰ هزار تن محصولات گرم و ۶۵ هزار تن محصول سرد در ماه باید عرضه کنیم. این درحالی است که این میزان را به ۴۴۰ هزار تن محصول گرم و ۷۷ هزار تن محصول سرد رسانده ایم.

عظیمیان با بیان اینکه سعی کرده ایم بازار را کنترل کرده و اجازه ندهیم مشکلی ایجاد شود، گفت: فولاد گام های مهم برای تامین الکترود برای دو سال و نیم آینده برداشته، اما حدود هفت هزار میلیارد تومان به خاطر نبود مواد، منابع از دست رفته داشته ایم و برخی واحدها دچار مشکل شدند.

وی با بیان اینکه بخش عمده فروش شرکت فولاد مبارکه اعتباری است، تصریح کرد: ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار بانک با بهره ۲۴ درصد گرفته ایم و ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان با بهره حدود ۲ درصد دست خریداران داریم، که به خاطر گردش بازار است تا همه بتوانند در رونق تولید سهیم باشند، چون فولاد مبارکه خود را بازو و در کنار صنعت کشور می داند.

منبع: ایسنا

کد خبر 401943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.