پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری باید نقطه اتصال با استارت‌آپ‌ها باشد

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: یکی از موضوعاتی که پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری باید به آن توجه کند، تقویت ارتباط با استارت‌آپ‌هاست.

به‌گزارش ایمنا، علی‌اصغر مونسان، صبح امروز _شنبه ۲۳ آذر ۹۸_ در مراسم گرامی‌داشت هفته پژوهش که با حضور جمعی از مسئولان و پژوهشگران، نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی و مدیران‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌های مختلف در سالن آمفی‌تئاتر موزه ملی ایران برگزار شد، تصریح کرد: در خصوص اهمیت پژوهش صحبت‌های زیادی شده؛ به‌عنوان مثال گفته‌اند پژوهش ارزش‌آفرین است و چندین برابر هزینه‌ای را که برای آن انجام می‌شود، برمی‌گرداند و هر کشوری که به پژوهش اهمیت داده، پیشرفت‌های خوبی داشته است.

او گفت: پژوهش مسیر را مشخص می‌کند و ما را برای گام برداشتن به هدف نهایی راهنمایی می‌کند و از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری خواهد کرد. خوشبختانه در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز کارهای خوبی انجام شده است. البته به این بخش از وزارتخانه اعلام کرده‌ام که پژوهش‌ها باید کاربردی باشد و در کنار حوزه میراث‌فرهنگی به حوزه گردشگری نیز توجه شود.

مونسان افزود: پژوهش‌ها باید هدفمند باشد و یک زنجیره واحدی را طی کند تا به نتایج خوبی برسد و شاهد نتایج ارزشمند پژوهش‌ها باشیم؛ از این رو یکی از کارهایی که باید انجام دهیم هدف‌گذاری برای پژوهش‌ها با هدف دست‌یابی به نتایج ارزشمند است.

او ادامه داد: یکی از موضوعاتی که پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری می‌تواند به وزارتخانه کمک کند، مشارکت در برنامه‌ریزی و تقویت هم‌افزایی با سایر بخش‌هاست.

تقویت همکاری‌های پژوهشگاه در سطح بین‌المللی

مونسان در ادامه گفت: باید بتوانیم ارتباطات بین‌المللی خود را افزایش دهیم و این بسیار خوب است که بتوانیم با سازمان‌های بین‌المللی نیز پژوهش‌های مشترک انجام دهیم ضمن این که بررسی کنیم که پژوهش‌های ما تا چه حدی مورد توجه پژوهشگران در سطح بین‌المللی قرار گرفته است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع استارت‌آپ‌ها اشاره کرد و افزود: پژوهشگاه باید نقطه اتصال ما با استارت‌آپ‌ها باشد؛ از این رو درخواست من این است که پژوهشگاه با شتاب‌دهنده‌ها ارتباط برقرار کنند تا شاهد نتایج بسیار بهتر باشیم.

مونسان در ادامه افزود: امروز در جلسه‌ای که با استارت‌آپ‌ها داشتم موضوعات مختلفی را مطرح کردند که برخی از این موضوعات می‌تواند از سوی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به‌صورت کاربردی دنبال شود.

در پایان این همایش ۹ عنوان کتاب جدید و یک نشریه به زبان انگلیسی که جزو جدیدترین انتشارات پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری است با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رونمایی شد.

مونسان همچنین در این مراسم از تعدادی از هنرمندان حوزه میراث ناملموس، هنرمندان صنایع‌دستی و کارآفرینان، فعالان برتر حوزه گردشگری و نیز پژوهشگران برتر تجلیل به عمل آورد.

کد خبر 401068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.