تحریم‌های ایران در تاریخ بی‌سابقه است

سخنگوی دولت با بیان اینکه در وحشتناک‌ترین تحریم‌هایی هستیم که هیچ کشوری تاکنون تجربه نکرده است، گفت: حتی عراق نیز این تحریم را در جنگ خلیج فارس تجربه نکرد.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی شامگاه پنجشنبه در آیین اختتامیه رویداد فناورانه صنعت توانبخشی که در هتل المپیک تهران برگزار شد، اظهار کرد: خلاقیت و نوآوری و شرکت‌های کوچک می‌تواند در این میان کمک کند؛ زیرا عصر سرمایه‌گذاری بزرگ در دوران تحریم گذشته است.

وی تأکید کرد: آن چه که می‌تواند در دوران تحریم، بودجه کشور را نیز فزاینده کند، نوآوری و خلاقیت و بهره وری است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه ۱۲ آذر روز جهانی معلولان و ۱۶ آذر روز دانشجو را داریم، افزود: به نوعی ۱۴ آذر روز پیوند این دو موضوع است.

ربیعی ادامه داد: به هر حال افرادی که توان حرکت مناسب ندارند در جامعه حضور دارند؛ البته شهرها و محیط‌های ما معلول هستند که به میزانی که شهرها و محیط ها مناسب شود، میزان معلولیت نیز مشخص می شود.

وی با بیان اینکه در وحشتناک‌ترین تحریم‌هایی هستیم که هیچ کشوری تاکنون تجربه نکرده است، گفت: حتی عراق نیز این تحریم را در جنگ خلیج فارس تجربه نکرد.

سخنگوی دولت تأکید کرد: در دوره قبل از برجام نیز چنین تحریم‌هایی را تجربه نکردیم. البته تحریم ما را نشکسته است و ما نیز در مقابل تحریم نباید بشکنیم و این جمع نیز همین را ثابت می کند.

ربیعی با اشاره به سختی‌هایی که تحریم به ملت و دولت تحمیل کرده و به تعبیر آمریکایی‌ها می خواهند زمین ایران را داغ کنند تا مردم بالا و پایین بروند، ادامه داد: راه برون‌رفت بزرگ ما از تحریم و اینکه بتوانیم جامعه را مقاوم درست کنیم و زمین و زمینه را به گونه ای درست می کنیم تا مردم ایران براحتی در آن حرکت کنند، خلاقیت، نوآوری و شرکت های دانش بنیان و کوچک  و بهره وری است.

وی گفت: ما نمی توانیم پروژه های بسیار بزرگ با سرمایه گذاری خارجی چند هزار میلیارد دلاری را در کشور دنبال کنیم و بودجه را به گونه‌ای بسته‌ایم تا کشور با کسری بودجه مواجه نشود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا با خلاقیت شرکت های کوچک و کسب و کارهای خرد و کوچک اما گسترده را دنبال کنیم.

ربیعی با تاکید بر اینکه روزهای بهتری را از نظر شغل تجربه خواهیم کرد، گفت: اکنون در دوران گذار به سر می برسم و باید حرکت به سمت شغل هایی در شرکت های کوچک برویم.

وی گفت: دورانی که قیمت یک شغل در سرمایه گذاری های بزرگ مانند سرمایه گذاری‌های حوزه نفت و پتروشیمی چهار تا شش میلیارد تومان داشت گذشته و در دوران ایجاد این گونه اشتغال نیستیم و ناگزیر به سوی ایجاد اشتغال های کوچک و گسترده هستیم.

سخنگوی دولت افزود: این موضوع قابل بحث در دوران تحریم است. حتی اگر تحریم نباشیم برای پاسخ دادن به ۴.۵ میلیون دانشجویی که در حال ورود به بازار کار هستند ناگزیر  به سمت کسب و کارهای کوچک و متوسط و حتی خرد هستیم که  با تکیه بر دانش بنیان ها و اینترنت بوجود می دانم می آید.

ربیعی گفت: یک جامعه انسانی را از نوع رفتارشان با افراد توان یاب می توان شناخت. حوزه توانبخشی و کار در آن غیر از کار استارتاپی، حوزه کارآفرینی اخلاقی و انسانی نیز  است.

وی تأکید کرد: چهار تا پنج درصد از انواع کم‌توانان در جامعه داریم و متاسفانه تصادفات  زیادی هم داریم؛ سیاستگذاری های اشتباه نیز زیاد بوده که به این روند دامن زده است که باید اصلاح شود.                                                            

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری  تصریح کرد: هرکدام از ما ممکن است براثر بروز حادثه کوچکی روی ویلچر بنشینیم، اما استراتژی ما این است که ویلچرنشین ما زمینگیر نشود و بایستد و این امر با فلسفه توانبخشی قابل اجراست.

ربیعی یادآورشد: روز گذشته خانم قریشی را به عنوان نماینده قشر توان یاب به میان اصحاب رسانه بردم تا درد و دل این قشر را بازگو کند، وی پیشنهاد کرد همه مردم در طول سال یک بار روی ویلچر بنشینند و نیم ساعت با آن حرکت کنند.

وی افزود: بحث مناسب سازی و حرکت روان در شهر، یک بحث جدی است، بخشی از آن بواسطه تکنیک های امروزی قابل اجراست.

ربیعی با ذکر چند خاطره از  دوران مسیولیت خود در سمت‌های مختلف گفت: قاب تصویری که ازانسان در ذهن دیگران باقی می ماند، بسیار مهم است و امیدوارم با اقدامات و فعالیت‌های خیر و نیکوکارانه خود بتوانیم تصاویر زیبایی در ذهن دیگران از خود به یادگار بگذاریم.

در پایان مراسم اختتامیه این رویداد دو روزه، فعالان برگزیده صنعت توانبخشی و شرکت های دانش بنیان صاحب ایده از دست سخنگوی دولت  تندیس و لوح تقدیر  دریافت کردند و عکس دسته جمعی به یادگار گرفتند.

منبع: ایرنا

کد خبر 399742

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.