دولت ضامن شرکت های ایرانی در بازسازی سوریه می‌شود

وزیر راه و شهرسازی در مراسمی که در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران با حضور وزیرای راه و شهرسازی ایران و سوریه و رییس اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، بر رفع موانع مرتبط با حمل ونقل، گمرک و بانک تاکید کرد و گفت: شرکت مشترک ایران و سوریه، موانع حضور سرمایه گذاران دو کشور را برطرف میکند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی کشورمان امروز در این مراسم اظهار کرد: بر اساس توافق دو کشور، شرکت مشترکی بین دو کشور ایران و سوریه برای تحقق تفاهم نامه همکاری در زمینه مسکن و عمران برای بازسازی سوریه تشکیل می شود.

وی افزود: هر شرکت ایرانی و سوری که بخواهد با این شرکت همکاری داشته باشد باید ۴۹ درصد سهام را خریداری و سرمایه ای معادل ۱۰۰ میلیون لیر به این شرکت پرداخت کند.

اسلامی تصریح کرد: روز گذشته دو کشور ایران و سوریه برای تسریع و سهولت در کار تصمیم گرفتند تا شرکت مشترکی تاسیس کنند. این شرکت نقش کارفرما را ایفا خواهد کرد. این شرکت تمامی مسایل و مشکلات شرکت‌های خصوصی ایران را برای حضور در بازسازی سوریه تسهیل خواهد کرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم توضیح داد: ضمانت شرکت‌های خصوصی ایرانی از سوی دولت تضمین و با این اقدام ورود شرکت‌های خصوصی ایرانی هموار می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر موافقت مسئولان سوریه بر همکاری با ایران برای بازسازی سوریه تاکید کرد و گفت: بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه بر نقش و فرصتی که آن کشور به ایران برای بازسازی سوریه می‌دهد تاکید کرده و تمامی مسئولان سوری به این امر، اعتقاد راسخ دارند.

وی تصریح کرد: با توجه به تسهیل شرایط همکاری دو کشور ایران و سوریه در بازسازی سوریه، شرکت‌های مهندسین مشاور باید هرچه سریعتر طی مراحل قانونی به آن کشور عزیمت کنند و در فاز طراحی، نقش پیشران و پیشتاز را ایفا کنند.

اسلامی یادآور شد: دو کشور ایران و سوریه در خصوص مسائل مرتبط با حمل‌ونقل، گمرک و بانک به مراحل خوبی رسیده‌اند که با شروع و گسترش فعالیت‌ها، روال جاری متفاوتی را در این همکاری مشترک نسبت به سایر اقدامات مشابه تجربه خواهیم کرد.

وی همچنین گفت: هم‌اکنون علاقه و اشتیاق فراوانی برای همکاری وجود دارد که باید از این فرصت به وجود آمده نهایت بهره‌ را ببریم.

اسلامی اظهار امیدواری کرد تا همکاری مشترک دو کشور با امضای برنامه اجرایی که عصر امروز پنجم آبان انجام می‌شود هرچه سریعتر آغاز و عملیاتی شود.

کد خبر 398267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.