بهره‌برداری از دستگاه زباله‌سوز ساری تا پایان سال

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: در شهر ساری نیز زباله‌سوزی با ظرفیت ۴۵۰ تن وجود دارد که تاکنون ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا انتهای سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایمنا، حسین رجب صلاحی، اظهار کرد: ما در کشور یک‌هزار و ۳۴۰ شهر داریم که  از این تعداد یک‌هزار و ۳۰۰ شهر مجوز شهرداری را دارند همچنین در کشور ۳۹ هزار روستا وجود دارد که از این تعداد ۳۷ هزار مجوز دهداری را در حوزه مدیریت پسماند دارند.

وی با بیان این که روزانه در کشور ۵۸ هزار تن پسماند عادی تولید می‌شود، تصریح کرد: سهم شهرها در این مقدار روزانه ۴۸ هزار تن و سهم روستاها روزانه ۱۰ هزار تن است همچنین از این مقدار تنها ۲۵ درصد پردازش می‌شود و ۷۵ درصد آن به‌طور مستقیم دفن می‌شوند.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها افزود: از کل پسماندهای عادی ۶۵ درصد «تر» و ۳۵ درصد آن پسماندهای خشک است، براساس ماده هفت قانون مدیریت پسماند مدیریت اجرایی پسماندهای عادی در شهرها و روستاها برعهده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و خارج از شهرها برعهده بخشداری است همچنین براساس ماده ۱۲ قانون مدیریت پسماند وزارت کشور موظف است که تسهیلات و امکانات برای دفع پسماند را فراهم و سازمان حفاظت محیط زیست نیز بر آن نظارت کند.

رجب‌صلاحی با اشاره به اینکه در حال حاضر اکثر شهرهای کشور به‌صورت منطقه‌ای خودشان سایت دفع پسماند دارند، گفت: در حال حاضر ۷۰۰ محله دفن پسماند در کشور وجود دارد، اما در برنامه پنج ساله‌ای که برای مدیریت پسماند تهیه شده قرار است که این رقم در کشور به ۲۸۳ محل دفن پسماند کاهش پیدا کند همچنین مراکز پردازش و کمپوست در کشور ۴۲ مرکز است که عدد بسیار کمی است و قرار است آن را به ۱۲۳ مرکز افزایش دهیم.

وی با اشاره به این که تمرکز ما برای مدیریت پسماند در سه استانی است که بیشترین مشکل را در این حوزه دارند، تصریح کرد: در حال حاضر در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان مشکلات زیادی داریم. تعداد مراکز پردازش زباله در استان گیلان سه مرکز است که قرار است آن را به هشت مرکز افزایش دهیم همچنین در مازندران نیز تعداد مراکز پردازش به هشت مرکز خواهد رسید و این مراکز در استان گلستان نیز بهسازی خواهند شد.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ادامه داد: تفکیک از مبدا پسماند در دستور وزارت کشور قرار دارد همچنین ایجاد و تکمیل واحدهای پردازش پسماند و ساماندهی مراکز دفن از جمله اولویت‌های ما هستند. متاسفانه باید گفت که در برخی مناطق شمالی کشور از جمله محمودآباد و بابلسر کوهی از زباله در فاصله ۳۰ متری ساحل به وجود آمده است که شیرابه آن به‌طور مستقیم وارد دریا  و شالیزارها می‌شود.

رجب‌صلاحی با اشاره به زباله سوزها اظهار کرد: در حال حاضر به جز تهران زباله‌سوز در گیلان و مازندران داریم. ظرفیت زباله سوز نوشهر ۲۰۰ تن است که امیدواریم تا ۲۲ بهمن امسال افتتاح شود در شهر ساری نیز زباله‌سوزی با ظرفیت ۴۵۰ تن وجود دارد که تاکنون ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا انتهای سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: در شهر رشت زباله‌سوزی با ظرفیت ۶۰۰ تن در دست احداث است و امیدواریم این شهر تا پایان سال ۱۴۰۰ صاحب زباله‌سوز شود.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اشاره به چالش‌های مدیریت پسماند در کشور گفت: نبود درآمد پایدار در حوزه پسماند برای شهرداری‌ها یکی از چالش‌های موجود است در حال حاضر شهرداری‌ها تا ۳۰ درصد بودجه خود را صرف مدیریت پسماندها می‌کنند از دیگر چالش‌های ما در مدیریت پسماند کمبود نیروی متخصص است، پایین بودن بهای برق تولیدی از پسماندها و به روز نبودن قوانین از دیگر چالش‌ها است.

کد خبر 397484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.