ایجاد ۲۷۰ پرونده فرهنگی برای شهدا

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: تاکنون ۹۰ هزار وصیت نامه از شهدا به جا مانده برای همین امسال برنامه داریم مناجات‌های شهدا را توسط هنرمندان تجسمی به ویژه خوشنویسی که در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قلم می‌زنند، توسعه بخشیم.

به گزارش ایمنا، رحیم نریمانی در نشست با مدیرکل و معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان با تاکید بر لزوم ثبت خاطرات مکتوب والدین شهدا در قالب طرح «سرگذشت پژوهی» در استان‌ها، اظهار کرد: در حال حاضر تنها ۶۰ هزار نفر از والدین شهدا در قید حیات هستند و گذر زمان موجب از دست دادن این گنجینه‌های ایثار و مقاومت می‌شود، لذا آثار مکتوب در کنار آثار تصویری مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران کار در بنیاد را نیازمند همدلی و روحیه جهادی دانست و عنوان کرد: استان گیلان در شاخص‌های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جایگاه خوبی دارد و محصولات فرهنگی فاخری در این استان تولید شده است. خبررسانی و تبلیغات، رکن اساسی مباحث فرهنگی است و بدون تبلیغات نمی‌توانیم زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را فراهم کنیم.

رحیم نریمانی همچنین در حاشیه برگزاری اردوی فرهنگی و تربیتی «قهرمان دل‌ها» ویژه دانش‌آموزان ابتدایی شاهد ناحیه یک و دو رشت در گلزار شهدای رشت که تا ۲۹ آبان برپا است، با بیان اینکه فرهنگ ایثار و شهادت نقش بسزایی در حفظ دین و ارزش های اسلامی و انقلابی دارد، گفت: آموزش و پرورش به عنوان بزرگترین و مردمی‌ترین نهاد کشور وظیفه سنگینی در تربیت نسلی ارزشی، متعهد و کارآمد را بر عهده دارد.

وی افزود: در فرهنگ اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اسلام، ایثار و از خودگذشتگی به عنوان اوج وارستگی انسان و نشانه قرب بشر به خداوند متعال است و اگر ایثار و از خودگذشتگی با نثار جان در راه خدا باشد، شهادت تلقی می‌شود. خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان سرمایه های معنوی انقلاب و ملت هستند.

نریمانی همچنین در آیین افتتاح نمایشگاه «مشق مناجات»، کتابت مناجات‌های شهدای گیلانی که توسط اساتید برجسته خوشنویسی در حسینیه هنر رشت برگزار شد، ضمن قدردانی از اجرای برنامه‌های فرهنگی خلاقانه در استان گیلان و انعکاس رسانه‌ای مناسب، یادآور شد: بیش از ۲۲۰ هزار شهید و حدود ۹ میلیون سند از این شهدا وجود دارد.

وی از ایجاد ۲۷۰ هزار پرونده فرهنگی برای شهدا خبر داد و افزود: تاکنون ۹۰ هزار وصیت نامه از شهدا به جا مانده برای همین امسال برنامه داریم مناجات‌های شهدا را توسط هنرمندان تجسمی به ویژه خوشنویسی که در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قلم می‌زنند، توسعه بخشیم.

کد خبر 397398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.