راهکارهای بروز مسالمت‌آمیز مطالبات مردم باید تعریف شود

مرتضی پدریان گفت: سیستم‌های اجتماعی و نظام حاکمیتی باید برای بروز مطالبات قانونی مردم راهکارهایی تعریف کنند و باید مردم اجازه بروز مطالبات و نگرانی‌های خود را در تجمع‌های مسالمت‌آمیز داشته باشند.

مرتضی پدریان، آسیب‌شناس اجتماعی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص رفتارهای مردم در واکنش به افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: در جامعه‌شناسی حرکت‌ها و جنبش‌های اجتماعی و انقلاب‌ها دو علت تاریخی و جامعه‌شناختی دارند. علت تاریخی این است که در یک زمان رخ می‌دهد و باعث جنبش‌های اجتماعی می‌شود و علت جامعه‌شناختی مجموعه عواملی است که طی یک دوره یا فرآیندی باعث می‌شود مطالبات و خواسته‌های مردم روی هم انباشت شود و در برهه‌ای از زمان که از آن به نام علت تاریخی یاد می‌کنیم ظهور و بروز پیدا کند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش مطالبات مردم در این فرآیند حرکتی و در طول سالیان متمادی محقق نشدن خواسته‌های مردم در ایجاد رفاه و آسایش اجتماعی باعث شد خواسته‌ها و مطالبات مردم روی هم انباشته شود و این انباشتگی در برهه‌هایی از زمان در قالب جنبش‌های اجتماعی که نمونه آن جنبش‌های سال ۸۸ یا ۹۶ بود بروز کند.

گرانی بنزین تنها علت کوچکی برای یک جنبش اجتماعی بود

وی با بیان اینکه علت تاریخی این رفتارها گران شدن بنزین و علت جامعه‌شناختی آن مجموعه مطالبات سرکوب‌ شده مردم است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر شاهد افشاگرایی‌هایی در حوزه فساد سازمانی با رقم‌های سنگین بودیم علاوه بر آن مواردی چون مطالبات برآورده نشده، طردهای اجتماعی، احساس بی‌عدالتی‌ها، بی‌اعتمادی مردم به مسئولان همگی باعث شد تا یک عامل به نام گرانی بنزین جنبش اجتماعی در سطح کشور ایجاد کند.

پدریان گفت: وقتی یک جنبش اجتماعی اتفاق می‌افتد در دل این جنبش موضوعی به نام " انبوه خلق" شکل می‌گیرد که این امر چند ویژگی اعم از احساسی، عاطفی شدن و عدم کنترل هیجان شرکت کنندگان دارد  و چون سیستم هیجانی کنترل شده نیست و افراد در " انبوه خلق" احساس گمنامی و بی‌نامی می‌کنند بنابراین بخشی از رفتارهایی که در این زمان رخ می‌دهد تخریب اموال است.

وی با تاکید بر اینکه بخشی از تخریب‌های صورت گرفته در جنبش‌های اجتماعی طبیعی است، گفت: این طور نیست که همه این موضوعات را غیرطبیعی بدانیم چرا که "انبوه خلق" عاطفی، احساسی، هیجانی و همراه با گمنامی است پس شخصیت فرد محو گروه می‌شود و پس از آن چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.

این جامعه‌شناس در خصوص اینکه آیا این شیوه مطالبه گری درست است یا خیر، اظهار کرد: سیستم‌های اجتماعی و نظام حاکمیتی باید برای بروز مطالبات قانونی مردم راهکارهایی را تعریف کنند و اگر راهکارهای بروز مطالبات تعریف نشده باشد مردم به هر روشی برای دسترسی به اظهار مطالبات خود اقدام می‌کنند.

راهکار بروز مطالبه و امنیت مطالبه‌گران باید تامین شود

وی با بیان اینکه باید مردم اجازه بروز مطالبات و نگرانی‌های خود را داشته باشند، افزود: باید مردم بتوانند در تجمع‌های مسالمت آمیز خواسته‌ها و نظرات خود را در مورد موضوعات مختلف ابراز کنند و حاکمیت هم به این نظرات اهمیت دهد و امنیت این افراد هم تامین شود.

پدریان با تاکید بر اینکه تامین امنیت افراد مطالبه‌گر از ضروریات یک جامعه است، اظهار کرد: باید در موضوعات مختلف فراخوان‌ها صورت بگیرد و سیستم حاکمیت اجازه برگزاری تجمع را بدهد و امنیت آن را حفظ کند .

کد خبر 397115

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.