آغاز ثبت‌نام هیئت علمی وزارت بهداشت

ثبت نام برای جذب بیش از دو هزار عضو هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی از امروز ۲۵ آبان ماه جاری آغاز شد و متقاضیان به مدت یک ماه فرصت دارند در این فراخوان ثبت‌نام کنند.

به گزارش ایمنا و به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، دکتر سید علی حسینی ضمن بیان این مطلب به تشریح فرآیند استخدام دو هزار عضو هیئت علمی در وزارت بهداشت پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۳ هزار هیئت علمی رسمی و پیمانی در رشته‌های مختلف به بیش از ۲۰۰ هزار نفر دانشجو آموزش می‌دهند و خوشبختانه با تلاشی که در وزارت بهداشت انجام شده است توانستیم مجوز جذب دو هزار نفر عضو هیئت علمی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور دریافت کنیم.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است شاخص نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های وزارت بهداشت باید به عدد یک به ۱۰ برسد و ما در حال حاضر به فعالیت بیش از ۲۰ هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مجموعه مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی نیاز داریم.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به این که وزارت بهداشت مسئولیت حفظ سلامت جامعه و مردم را عهده‌دار است و بسیاری از خدمات تخصصی ما در نظام سلامت در مراکز آموزشی درمانی صورت می‌گیرد، بنابراین اعضای هیئت علمی علوم بالینی در رشته‌های پزشکی، پرستاری و مامایی در کنار فعالیت‌های آموزشی خود به فعالیت‌های درمانی و بهداشتی نیز کمک می‌کنند. بنابراین با این احتساب لازم داریم ۲۰ هزار هیئت علمی نیز در وزارت بهداشت فعالیت کنند.

دکتر حسینی ادامه داد:  براساس برنامه پیش‌بینی شده باید بتوانیم تا پایان برنامه ششم توسعه، هفت هزار هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی جذب کنیم و پیش‌بینی ما این است که نسبتاً به طور مساوی در رشته‌های بالینی و پایه جذب داشته باشیم، ضمن این که ما در دانشگاه‌های کم برخوردار نیاز جدی به جذب اعضای هیئت علمی در رشته‌های بالینی داریم.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت همچنین خاطر نشان کرد: در شرایط جذب اعضای هیئت علمی، متقاضیان امکان انتخاب دو دانشگاه را دارند در واقع آن‌ها می‌توانند در انتخاب‌های خود یک دانشگاه کم برخودار و یک دانشگاه برخوردار را انتخاب کنند، اما امکان انتخاب دو دانشگاه برخودار به طور همزمان وجود ندارد و افراد می‌توانند دو دانشگاه کم‌تر برخوردار را همزمان انتخاب کنند.

وی با تاکید بر این که متقاضیان جذب یک ماه فرصت دارند در این فراخوان ثبت نام کنند اظهار کرد: با توجه به این که در سال ۹۷ فراخوان سراسری جذب نداشتیم، احتمال می‌دهیم تعداد متقاضیان این دوره بیش از حد معمول باشد. در دوره‌های قبل بیش از ۵ هزار نفر در این فراخوان ثبت نام می‌کردند که تصور ما این است در این دوره این آمار بیشتر از دوره‌های قبل باشد.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در فراخوان جذب امسال، دانشگاه‌های مختلف با تنوعی از رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی رشته‌های بالینی، پی اچ دی و غیره شرکت دارند و حتی ما در دانشگاه‌های کم برخوردار در رشته‌های کارشناسی ارشد برای رشته‌های مامایی، پرستاری و بهداشت و غیره جذب ماما خواهیم داشت.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که در فراخوان جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی بیش از ۹۰ درصد افراد با مرتبه استادیار، و مابقی با رتبه مربی جذب می‌شوند.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت در خصوص شرایط ثبت نام در فرآیند فراخوان جذب اعضای هیئت علمی اظهار کرد: افرادی که در این فراخوان شرکت می‌کنند باید دارای دانشنامه پایان تحصیلات باشند، یعنی الزاماً کسانی که در علوم پایه و پی اچ دی شرکت می‌کنند باید زمان فارغ التحصیلی آن‌ها قبل از ثبت نام در فراخوان اتفاق افتاده باشد و همچنین افرادی که در رشته‌های علوم بالینی ثبت نام می‌کنند باید دوره‌های آموزشی و امتحانات تحصیلات این دوره را طی کنند.

حسینی همچنین به شرایط سنی ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حداکثر شرایط سنی برای اعضای هیئت علمی استادیار ۴۵ سال و برای مربیان ۳۵ سال تعیین شده است.

دکتر حسینی با تاکید بر این که دانشگاه‌ها بعد از اتمام مهلت جذب سه ماه، فرصت دارند جمع بندی و ارزیابی‌های خود از متقاضیان به وزارت بهداشت ارسال کنند گفت: وزارت بهداشت بعد از دریافت این اطلاعات حداکثر ۴۵ روز فرصت دارد نتیجه نهایی را اعلام کند اما به طور کلی تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که ما در بازه زمانی دو یا سه هفته این فرآیند را تعیین تکلیف کرده‌ایم. بنابراین نتیجه نهایی فراخوان تا پایان سال اعلام خواهد شد و اعضای هیئت علمی جدید از سال آینده در دانشگاه‌ها جذب خواهند شد.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت با  تاکید بر این که فرآیند جذب این افراد تنها از طریق سامانه الکترونیکی انجام می‌شود، گفت: تمامی فرآیندها اعم از بررسی صلاحیت‌های علمی و عمومی از طریق سامانه الکترونیکی مرکز اعضای هیئت علمی انجام می‌گیرد. بنابراین ما پرونده‌های کاغذی و یا به شکل سنتی در این زمینه دریافت نخواهیم کرد، چرا که وزارت بهداشت تلاش دارد تمامی مراحل بررسی استخدام در فضای شفاف و با رقابت عادلانه را به اتمام برسد.

دکتر حسینی در پایان توصیه کرد: تمامی متقاضیان شرکت در فراخوان اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت برای نشان دادن توانمندی‌های علمی مستندات و مدارک لازم را که به فعالیت‌های تحصیلی، علمی، پژوهشی، نخبگی فناوری و ایثارگری مرتبط است از قبل آماده کنند تا مشکلی در زمان ثبت نام نداشته باشند.

کد خبر 396995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.