شاخص آلودگی هوای اصفهان به ۱۳۰ رسید

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح امروز با میانگین ۱۳۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز پنجشنبه بیست و سوم آبان ماه با میانگین ۱۳۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان به سبب پایداری جوی غبار آلودگی و افزایش غلظت آلاینده ها در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان  پیش بینی می شود.

هم اکنون و در ساعات اولیه روز نیز هوای کلانشهر با میانگین ۱۲۰ همچنان  در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

شاخص کیفی هوا در ایستگاه های پایش دائم از جمله میدان احمدآباد روی عدد ۱۶۰، خیابان های  استانداری روی عدد ۱۳۵، دانشگاه روی عدد ۱۰۲، بزرگراه خرازی روی عدد ۸۵، خیابان پروین روی عدد ۱۲۱، خیابان دانشگاه روی عدد ۱۱۹ و خیابان رودکی روی عدد ۹۹ گزارش می شود.
 
کیفیت هوا در شهرهای دیگر استان از جمله سجزی با میانگین ۷۷، شاهین شهر با میانگین ۹۱  و مبارکه با میانگین ۹۷ در وضعیت قابل قبول " سالم" و در کاشان با میانگین ۱۰۲ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس است.

ایستگاه‌های پایش هوای شهرهای نجف آباد، خمینی شهر ، زرین شهر، لنجان و دولت آباد به دلایل نامشخص خاموش است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرو متر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

کد خبر 396759

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.