دومین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون شهرسازی شوراهای شهر برگزار می شود

یک عضو شورای شهر تهران از برگزاری دومین  اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری مراکز استان‌های کشور، با هدف تبیین جایگاه حقوق عمومی در نظام شهرسازی و معماری خبر داد.

 به گزارش خبرنگار ایمنا، محمد سالاری با انتشار یک پست در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت:

"محمد سالاری از برگزاری دومین  اجلاس مجمع مشورتی روسای  کمیسیون های شهرسازی و معماری مراکز استان‌های کشور، با هدف تبیین جایگاه حقوق عمومی در نظام شهرسازی و معماری خبر داد.

‌رئیس مجمع مشورتی روسای کمیسیون های  شهرسازی و  معماری  کلانشهرها و مراکز استان ها با بیان اینکه دومین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری کلانشهرها و مراکز استان های کشور با موضوع " جایگاه  حقوق عمومی در نظام شهرسازی و معماری" برگزار خواهد شد،گفت: حقوق عمومی شهر چتر وسیعی است که موضوعات متعدد و متنوعی را در برمی‌گیرد اما متاسفانه در نظر نگرفتن حقوق عمومی شهر در کشور ما موجب نگاه تقلیل‌گرایانه به  شهر شده تا جایی که کلیت شهر به  کالبد آن، آنهم از زاویه دید درآمدزایی فروکاسته شده است و باید گفت که نقطه انحراف شهرسازی معاصر ما نیز همین غفلت از حقوق عمومی شهر بوده است.

وی ادامه داد: تاکنون گفتمان قالب در مدیریت های شهری، درآمدزایی از شهر بوده است و به همین دلیل در بسیاری از موارد، میان توسعه شهری و منافع عمومی و بلندمدت شهر و  شهروندان تضاد به وجود آمده است. وخامت بحران‌هایی که کلانشهرهای ما با آن‌ها دست به گریبان هستند به حدی است که دیگر راهکارهای موضعی و سطحی برای حلشان جواب نمی‌دهد لذا در همه عرصه‌ها نیازمند تغییر نگاه هستیم و باید نگاهمان به پدیده شهر، شهروندی،  حقوق شهروندی، حقوق عمومی شهر، توسعه شهر به شکلی ریشه‌ای متحول شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریح کرد: تلاش برای نهادینه کردن حقوق عمومی شهر در سطح نهادی و فرهنگ عمومی می تواند درعرصه های خرد و کلان به پیشبرد اهداف توسعه ای شهرها و از میان برداشتن موانع موجود کمک کند. تبیین حقوق عمومی شهر،  گفتمان‌سازی و ایجاد دغدغه و مطالبه در بین عموم شهروندان مسیر ایجاد تحول بنیادین است.

سالاری اضافه کرد:کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای شهر بنا بر ماموریت های محوله، نقش محوری در این خصوص بر عهده دارند. تحول در عرصه شهرسازی و معماری می‌تواند منجر به تغییر و تحول در همه عرصه‌های مدیریت شهری شود. مجمع مشورتی کمیسیون‌های شهرسازی و معماری این ظرفیت را دارد که با استفاده از توان تخصصی خود و استفاده از ظرفیت‌ّ‌های  دانشگاهی،  اجتماعی و  سیاسی موجود،‌موج تبیین و مطالبه حقوق عمومی شهر را در کشور به راه بیندازد. در همین راستا این مجمع موضوع " جایگاه حقوق عمومی در نظام شهرسازی و معماری" را به عنوان محور برای دومین اجلاس خود قرار داد.

کد خبر 396489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.