مرمت بنای تاریخی گنبد باز نطنز

رئیس اداره میراث‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی شهرستان نطنز از آغاز عملیات مرمت بنای تاریخی گنبد باز این شهرستان با مشارکت شهرداری نطنز خبر داد.

به‎گزارش ایمنا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان، حسین یزدان‌مهر امروز اظهار کرد: بنای تاریخی گنبد باز یکی از با ارزش‎ترین آثار تاریخی متعلق به دوران صفوی در شهرستان است که علاوه بر شاهکار معماری این اثر، قرارگیری آن بر روی یکی از قله‎های رشته کوه کرکس (کوه باز) و مشرف به باغ شهر تاریخی نطنز حائز اهمیت است.

وی افزود: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته بر اثر عوامل انسانی و طبیعی بخش‌های زیرین ستون‌های این اثر تاریخی بر فراز این قله تخریب شده بود و در صورت عدم مرمت و پی‌بندی، احتمال تخریب کامل بنا وجود داشت، لذا جلساتی با شهرداری نطنز برگزار شد و تصمیم بر مرمت این بنای تاریخی بصورت مشترک اتخاذ شد.

یزدان‌مهر اضافه کرد: با توجه به اینکه مصالح مورد نیاز توسط شهرداری به بالای کوه گنبد باز و در کنار این اثر تاریخی انتقال یافت و با هماهنگی‌های انجام شده، مرمتگران این اداره، به این مکان اعزام و با حضور و نظارت کارشناسان و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی نطنز عملیات پی‌بندی و استحکام‌بخشی این اثر ارزشمند تاریخی آغاز شد.

اثر تاریخی گنبد باز متعلق به دوران سلطنت شاه‌عباس اول صفوی در سده یازدهم هجری قمری (۱۷ میلادی) است. 

کد خبر 396427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.