۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
سربازی آسان می‌شود

مشاور عالی و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه، گفت: انتخاب سازمان و شهر محل خدمت از جمله مشوق‌هایی است که ستادکل برای دانش‌آموزان توانمندی که مهارت‌های لازم را قبل از سربازی کسب کرده و با ثبت‌نام در سامانه سرباز ماهر امتیاز لازم را کسب کرده باشند تعلق خواهد کرد.

به گزارش ایمنا، سردار موسی کمالی در نشست خبری همایش سراسری پنجه‌های کارآمد - سربازان ماهر اظهار کرد: سربازی برای مشارکت مردم در امر دفاع است والحق سربازان که بخش عمده‌ای از بخش دفاعی را برعهده دارند کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند؛ بارها گفته ایم که اگر در تهران افسران وظیفه را جمع کنند کنترل تهران غیرممکن است. 

مشاور عالی و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه تصریح کرد: تامین نیروهای مسلح از بین جوانان فلسفه دوم سربازی است چرا که ۵۰ درصد از نیروهای انسانی نیروهای مسلح را جوانان با انگیزه و با نشاط تامین می‌کنند. 

وی فلسفه سوم سربازی را بحث توانمندسازی و مهارت‌آموزی این دسته از اقشار جامعه دانست و گفت: با اینکه مقام معظم رهبری و مسئولان نظامی بارها بر این موضوع تاکید کردند اما این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ بعد از انقلاب ۱۵ میلیون جوان خدمت سربازی را گذرانده و هفت میلیون نفر هم به طرق مختلف معاف شدند؛ اگر می‌توانستیم برای این دو میلیون نفر برنامه‌های مهارت‌آموزی داشته باشیم آنوقت ادعا می‌کردیم که بخش اعظمی از نیروهای فعال ما آموزش مهارت‌آموزی دیده‌اند. 

سردار کمالی ادامه داد: قرارگاه مهارت‌آموزی پلی بین نیروهای مسلح و  دستگاه‌هایی که مسئولیت آموزش و مهارت‌آموزی دارند. 

وی با اشاره به مشوق‌هایی که در راستای مهارت آموزی تدوین شده گفت: اولویت امر به امریه اختصاص پیدا می‌کند؛ بر این اساس اولویت امریه برای دستگاه‌های غیرنظامی است و کسانی که مهارت دیده‌اند و در سامانه سرباز ماهر ثبت‌نام کرده‌اند این اولویت را دارند که امریه دستگاه‌های غیرنظامی شوند. 

وی گفت: مشوق دوم این است که امکانی فراهم شود تا حتی‌الامکان به طور آموزشی سهمیه‌ای را به دستگاه ها اختصاص دهیم تا افراد بتوانند سازمان محل خدمت را خودشان انتخاب کنند؛ همچنین انتخاب محل خدمت در نیروها برای درصدی از سربازان قابل اجرا خواهد بود البته به شرطی که در  سامانه سرباز ماهر ثبت‌نام کرده و امتیاز لازم در مهارت‌های مشخص شده را کسب کرده باشند. 

وی گفت: بحث تعجیل و تعویق از جمله دیگر مسائلی است که قرارگاه مهارت آموزی به آن توجه داشته است؛ یکسری جوان‌ها دوست دارند زودتر به سربازی بروند و برخی دیگر خواستار تعویق در اعزام هستد؛ این موضوع هم جزو برنامه‌های ما است که افراد براساس امتیاز کسب شده می‌توانند از این مشوق‌ها  استفاده کنند. 

مشاور عالی و سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه به همایش سراسری پنجه‌های کارآمد- سربازان ماهر پرداخت و گفت: این همایش پیوند بین سربازان و دانش‌آموزان است و در اصل پنجه‌های کارآمد کسانی هستند که هنرجو بودند. 

سردار کمالی در پاسخ به سوالی درخصوص زمان اجرا شدن مشوق‌های اعلامی، اظهار کرد: بنا داریم که امسال این مشوق‌ها اجرا شود؛ اولویت اول برای ۱۰۰ نفر دانش‌آموز هنرستانی است که آموزش و پروش آنها را انتخاب و معرفی کرده و همچنین بالاترین حد امتیاز را توانسته‌اند کسب کنند. 

منبع: فارس

کد خبر 396316

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.