۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
 فلج معده چیست؟

فلج معده به وضعیتی گفته می‌شود که در آن معده نمی‌تواند از راه طبیعی تخلیه شود.

به گزارش ایمنا، در این حالت غذا از طریق معده، آهسته‌تر از حد معمول حرکت کرده و منجر به بروز علائمی نظیر تهوع، استفراغ، از دست‌دادن اشتها، کاهش وزن، نفخ، درد و ناراحتی شکم و سوزش معده می‌شود. اگر شما به فلج معده یا "گاستروپارزی" مبتلا هستید، باید تحت نظر پزشک درمان شوید، زیرا این بیماری می‌تواند عوارض جدی مانند کم‌شدن آب بدن به دلیل استفراغ‌های مکرر، ریفلاکس معده به مری، سوء تغذیه، سطح قند خون غیر قابل پیش‌بینی داشته باشد.

چرا دچار فلج معده می‌شویم؟

تصور می‌شود فلج معده به خاطر مشکلات اعصاب و عضلاتی ایجاد شود که کنترل تخلیه معده را بر عهده دارند؛ اگر این اعصاب آسیب ببیند،، عضلات به درستی کار نمی‌کنند و حرکت مواد غذایی با سرعت مناسب انجام نمی‌شود. در بسیاری از موارد علت ابتلا به فلج معده ناشناخته است و به این شرایط ناشناخته، "گاستروپارزی ایدیوپاتیک" گفته می‌شود. علت شناخته‌شده معمولاً شامل کنترل ضعیف دیابت نوع یک یا دو است. اعصاب معده می‌تواند با سطوح بالای گلوگز خون آسیب ببیند؛ بنابراین مهم است که سطح قند خون فرد مبتلا به دیابت تحت کنترل باشد. همچنین گاستروپارزی می‌تواند در نتیجه بعضی عوارض مانند جراحی، کاهش وزن، گاسترکتومی یا برداشتن بخشی از معده اتفاق بیفتد. دیگر علل ین بیماری شامل مصرف داروهای مخدر مسکن و بعضی داروهای ضد افسردگی، بیماری پارکینسون، اسکلرودرمی است.

راهکارهای مراقبت

  • گاستروپارزی معمولاً قابل درمان نیست اما تغییراتی در رژیم غذایی و درمان‌های پزشکی می‌تواند علائم آن را کنترل کند.
  • به جای سه وعده غذا در روز، سعی کنید، وعده‌های غذایی کوچک‌تر را انتخاب کنید تا معده راحت‌تر بتواند آن‌ها را تخلیه کند.
  • سعی کنید غذاهای نرم و مایع را که راحت‌تر هضم می‌شود، مصرف کنید.
  • قبل از بلعیدن غذا آن را خوب بجوید.
  • نوشیدنی‌های گازدار را در وعده‌های غذایی مصرف نکنید.
  • غذاهای با فیبر بالا را که راحت‌تر هضم می‌شوند مانند سیب با پوست، پرتقال یا کلم بروکلی، جایگزین غذاهای پرچرب یا موادی که دیر هضم می‌شوند کنید.

منبع: آوای سلامت

کد خبر 396255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.