صادرات نفت خام از طریق بورس انرژی ادامه دارد

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی گفت: صادرات نفت خام کشور در شرایط حاضر متوقف نبوده، بلکه از مسیرهای مختلفی در حال انجام است، به طوریکه تاکنون تمامی تقاضاها برای این محصول منجر به معامله شده است.

به گزارش ایمنا، امیرحسین تبیانیان گفت: بازاریابی و فروش نفت خام از طریق بورس انرژی ایران از جمله روش‌هایی است که از سال ۱۳۹۷ در کشور آغاز شده است؛ در حال حاضر، هم نفت خام و هم مشتقات نفتی مانند بنزین و گازوئیل در رینگ صادراتی بورس عرضه می شود اما فروش نفت ایران در بورس انرژی تنها مسیر فروش نیست، بلکه یکی از مسیرهای بازاریابی و عرضه در کنار سایر روش هاست.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی افزود: اصل وظیفه شرکت ملی نفت این است که نفت را به بهترین قیمت بازاریابی و به فروش برساند، زیرا حتی یک سنت ارزان‌فروشی یا کم‌فروشی این ثروت ملی به نوعی ضرر به منافع مردم و کشور است.

تبیانیان با اشاره به اینکه نفت خام ایران به تناسب مقاصد مختلف قیمت‌های مختلفی دارد، اظهار کرد: این قیمت‌ها برای نفت خام ایران ثبت شده و حتی برای قیمت‌گذاری در داخل بورس انرژی نیز استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون جذابیت قیمتی در بورس انرژی نسبت به سایر مسیرها به دلایل مختلف بیشتر است، زیرا همه به دنبال این هستند که بورس انرژی یک مسیر جدید باشد و رشد پیدا کند. تاکنون تقاضای فروش این محصول در بورس انرژی با هر قیمت و شرایطی وجود نداشته که منجر به معامله نشده باشد، بلکه تمامی تقاضاها منجر به معامله شده است.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی افزود: از سال ۹۷ تاکنون در مجموع ۳۴ مرتبه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی عرضه شده است؛ حجم عرضه نیز در هر بار متفاوت و طبق معمول بین یک تا دو میلیون بشکه بوده است و تاکنون هم نفت خام سبک و هم نفت خام سنگین طی عرضه‌های مختلف در بورس انرژی فروخته شده است.

کد خبر 395597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.