کاهش حوادث گازگرفتگی یزد در آمارهای آتش‌نشانی

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد گفت: آمارهای سال‌های اخیر آتش‌نشانی یزد بیانگر کاهش حوادث گازگرفتگی در این استان است.

به گزارش ایمنا، محمدرضا رحیمی اظهار کرد: بررسی آمارهای چند سال اخیر سازمان آتش‌نشانی یزد نشان می‌دهد حوادث گازگرفتگی در استان با توجه اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته از سوی رسانه‌ها و این سازمان، رشد منفی داشته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه افراد در هنگام وقوع این گونه حوادث با ارگان‌هایی نظیر اورژانس تماس می‌گیرند، آمار آتش‌نشانی در این خصوص جامع نیست، اما تعداد عملیات‌های این سازمان طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد، آمار گازگرفتگی در یزد بسیار کاهش یافته است.

رحیمی با اشاره به فرارسیدن فصل سرما و رجوع افراد به وسایل گرمایشی، بر رعایت نکات ایمنی از سوی خانواده‌ها تاکید کرد و گفت: سهل‌انگاری در رعایت ایمنی و  نصب اشتباه دودکش‌ها به ویژه در این فصول می‌تواند بهای بسیار گزافی مانند از دست دادن جان افراد را به دنبال داشته باشد.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد با اشاره به اهمیت کسب اطمینان از باز بودن مسیر دودکش‌ها در هنگام نصب بخاری، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه قسمتی از دودکش فلزی و قسمت دیگر آن از جنس سیمان است، باید هم به داغ بودن قسمت فلزی دودکش توجه کرد و هم اینکه قسمت سیمانی انتهایی دودکش از سطح پشت بام ۸۰ سانتی‌متر بالاتر آمده و یک متر نیز از دیوار جانبی فاصله داشته باشد.

وی با تاکید بر نصب کلاهک H در انتهای دودکش، تصریح کرد: نصب این کلاهک مانع مناسبی در مقابل ورود باد و اجسام به داخل دودکش است.

رحیمی با تاکید بر استفاده نکردن بیش از دو زانو در وصل لوله دودکش به بخاری، اضافه کرد: زانوهای اضافی موجب کندی حرکت گاز و پَس‌زدگی آن خواهد شد که بسیار خطرناک است.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد با بیان اینکه در بعضی از موارد افراد نکات ایمنی را رعایت می‌کنند ولی توجهی به اکسیژن محیط ندارند، خاطرنشان کرد: در مواردی که افراد بخاری‌ها را در اتاق خواب کوچک نصب می‌کنند، در هنگام خواب از بستن در اتاق خودداری کنند چراکه اکسیژن محیط پس از دو یا سه ساعت تمام خواهد شد که در چنین حالتی مسیر خروج گاز دی اکسیدکربن و ورود اکسیژن برعکس می‌شود و اتاق خواب با ایفای نقش دودکش، جان افراد را تهدید خواهد کرد.

کد خبر 395591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.