توسعه همکاری‌های بورس تهران و شانگهای

همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، بورس های تهران و شانگهای برای توسعه روابط دوجانبه سند همکاری امضا کردند که بر اساس آن امکان تبادل تجربه بین طرفین و همچنین انجام پروژه‌های مطالعاتی مشترک منطبق بر قوانین هر دو بازار فراهم می‌شود.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران، در مراسم امضای تفاهم نامه که به میزبانی بورس شانگهای و همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین در این کشور برگزار شد، فرصتی برای مقام‌های مسئول هر دو بورس جهت رایزنی و آشنایی با بازارهای سرمایه، فرصت‌ها و زمینه‌های همکاری فراهم شد؛ ضمن آنکه از سوی هیات ایرانی جلساتی با تعدادی از واحدهای بورس شانگهای برگزار و موضوعات موردعلاقه طرفین بررسی شد.

تفاهم نامه امضاشده امکان تبادل تجربه و اطلاعات بین طرفین، برگزاری دوره‌های آموزشی و همکاری در زمینه‌های سرمایه گذاری خارجی، طراحی محصولات از جمله انواع صندوق‌ها و اوراق مشارکت، توسعه زیرساخت‌های معاملاتی و نظارتی، ارتقای ساختار راهبری شرکتی، کنترل‌های داخلی و افشای اطلاعات و همچنین انجام پروژه‌های مطالعاتی مشترک را منطبق بر قوانین هر دو بازار فراهم می آورد.

همچنین، پس از مراسم امضای سند همکاری و به دعوت شرکت سپرده گذاری چین، نشستی با مقامات این موسسه انجام شد که طی آن گزارشی از قابلیت‌ها و سازوکارهای پس از معاملات به هیات ایرانی ارائه و برای همکاری با بازار سرمایه ایران اعلام آمادگی شد.

بورس شانگهای اخیرا موزه‌ای را از مستندات و آثار تاریخی فعالیت بورس در این کشور به همراه اشیای اهدایی سایر بازارها از جمله نشان و هدیه بورس تهران راه اندازی کرده است؛ مسئولان بورس تهران برای آشنایی با فعالیت‌های ترویج فرهنگ سرمایه گذاری در چین و توسعه آن در کشور از این موزه هم بازدیدی انجام دادند.

بورس شانگهای با ارزش بیش از چهار و نیم تریلیون دلار (اکتبر ۲۰۱۹) بزرگ‌ترین بازار اوراق بهادار چین و چهارمین بورس بزرگ دنیا پس از نیویورک، نزدک و گروه بورس ژاپن است.

حدود ۱۶۰۰ شرکت در این بورس پذیرفته شده است و گردش ماهانه معاملات سهام آن‌ها به طور متوسط در سال گذشته حدود ۵۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود. در نیمه نخست سال جاری میلادی، تعداد ۲۷ عرضه اولیه (بیش از پنج درصد کل عرضه ها در بورس‌های جهانی) به ارزش حدود پنج میلیارد دلار در بورس شانگهای صورت گرفته است.

کد خبر 395547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.