او یک سیزده ساله بود

هشتم آبان یادآور خاطره رزمنده کوچکی است که امام خمینی (ره) بهترین توصیف را در خصوص این بزرگمرد کوچک فرموده‌اند: «رهبر ما نوجوان ۱۳ ساله‌ای است که نارنجک به خودش می‌بندد و زیر تانک می رود و به عنوان الگو و نمونه می‌تواند برای همه مسیر زندگی و سرمشق باشد.»

به گزارش خبرنگار ایمنا، محمدحسین فهمیده دوران تحصیلش را در دبستان روحانی قم گذراند. اوایل سال ۵۷ با تفکرات انقلابی و امام خمینی (ره) آشنا و منجر به ورود وی به صف انقلابیان شد.

زمانی که مردان و زنان ما ناخواسته وارد یک جنگ نابرابر شدند، شکست را نپذیرفتند و به مرزها شتافتند. محمدحسین و برادرش هم از این امر مستثنی نبود.

محمدحسین فهمیده به همه فهماند که در دفاع از اسلام و میهن هیچ محدودتی وجود ندارد. او در نوجوانی به یکباره قله‌های شرف و غیرت را پیمود و نامش در تاریخ دفاع مقدس به عنوان یک قهرمان ثبت شد.

محمدحسین تنها نوجوانی نبود که با سن و سال کم به جبهه رفته بود. مناطق عملیاتی کشورمان شهادت می‌دهند که چه نوجوانانی از پشت میز مدرسه و با کتاب‌های درسی پا به آنجا گذاشتند و دلیرانه مقاومت کردند. برخی از آن‌ها نیز فارغ التحصیل مکتب عاشورا شدند. همسالان محمدحسین در طول سال‌های ۵۹ تا پایان جنگ، نزدیک به ۳۷۰ هزار تن به جبهه رفتند. بیش از ۱۷ هزار نفر از آن‌ها به شهادت رسیدند و برخی دیگر حدود دو هزار نفر نامش در لیست مفقودالاثرها جا گرفت.

خواهر شهیدان فهمیده در خصوص ویژگی‌های اخلاقی محمدحسین روایت کرده است که محمدحسین به حجاب اهمیت می‌داد تا آن‌جایی که روزی به مدرسه ما آمد و با ناظم مدرسه صحبت کرد تا اجازه دهد من در مدرسه روسری سر کنم. مادرم ما را در روضه امام حسین (ع) بزرگ کرده است. ما در حماسه عاشورا را اینگونه آموختیم. لقمه حلال پدرم نیز در بزرگی روح محمدحسین و داود بی‌تاثیر نبود. زمانی که ما به تهران آمدیم، منزلمان لوله‌کشی آب نداشت. محمدحسین با فرغون دبه‌های همسایه‌ها را هم جمع می‌کرد و ساعاتی بعد با چند دبه آب به محل بازمی‌گشت.

همرزمان محمدحسین شهادت وی را اینگونه روایت کرده‌اند: «محمدحسین و همرزمش محمدرضا شمس، در یک سنگر بودند که توسط تانک‌های عراقی محاصره می‌شوند. محمدرضا در این صحنه جنگ مجروح و توسط محمدحسین به عقب منتقل می‌شود.

فهمیده که شاهد نزدیک شدن تانک ها به سمت رزمندگان بود، چند نارنجک را به کمر بسته و به سمت تانک‌ها حرکت می‌کند. در طول مسیر تیری به پایش اصابت می‌کند اما همچنان راهش را ادامه می‌دهد تا سرانجام خود را به زیر یک تانک می‌رساند و آن را منفجر می‌کند. باقی تانک‌ها با دیدن این صحنه، عقب نشینی می‌کنند.»

صدای جمهوری اسلامی ایران پس از این واقعه، برنامه تلویزیونی را قطع کرده و اعلام می‌کند که یک نوجوان ۱۳ ساله با فداکاری زیر تانک عراقی رفته و آن را منهدم کرده و در این عملیات وی به شهادت رسیده است.

محمدحسین در آن سن و سال کم درس ایثار و ازخودگذشتی را به رزمندگان آموخت، او سیزده ساله بود اما با اراده ای که در خود داشت و شناخت دشمن خود رفت تا مهم ترین سرمایه خود را در راه حفظ کشور و آینده آن تقدیم کند و اینک به پاس از این نوجوان این روز در تقویم به نام نوجوانان ثبت شده است.

کد خبر 394885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.