ثبات سیاسی در لبنان برای جمهوری اسلامی اهمیت دارد

کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص ناآرامی های اخیر لبنان گفت: آشفتگی سیاسی همیشه در تاریخ لبنان به طور فراوان وجود داشته و به نظر می آید دست های پشت پرده در اعتراضات کنونی علاقه مند به ادامه این جریان است.

محمود امینی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا گفت: خواسته های مردم لبنان بر دو قسم است، قسمی در رابطه با کمبود ها و ناکار آمدی ها است که قطعا باید جبران بشود اما قسمتی ‌دیگر از این خواسته ها القائی است، تغییر حاکمیت و تقسیم ارکان قدرت به مردم و حذف مقاومت حزب الله از این دسته خواسته هاست.

امینی تصریح کرد: محرک عمده و اصلی این اعتراضات فشارهای خارجی است. بیشتر این فشارها از نظر سیاسی از سمت آمریکا و با هماهنگی اسرائیل و تأمین کننده مخارج آن عربستان است. همان طور که از شیوه بیان اعتراضات مشخص است، نوک نشانه اعتراضات به سمت مسائل صنفی، مادی و ناکار آمدی ها نیست. همان طور که واضح است نشانه اعتراضات به سمت تغییر و تحول اساسی بر روند حکمرانی لبنان است.

وی اضافه کرد: روشن است که حزب الله و محور مقاومت در قلب حکومت لبنان قرارگرفته و تأمین کننده روند حاکمیت و تضمین کننده روند سیاسی است. قدرتمند شدن روز افزون لبنان به همراهی محور مقاومت حزب الله باعث نگرانی این کشور ها شده و حتی جریان اعتراضات عراق با اعتراضات لبنان هم جنس هستند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با اهمیت ثبات سیاسی لبنان برای جمهوری اسلامی اظهار کرد: لبنان با محور و کمربند مقاومت برای حکومت ایران مهم است. حزب الله حافظ و تأمین کننده امنیت مردم لبنان است و از این رو این جنبش برای مردم لبنان اهمیت دارد.

وی ادامه داد: آشفتگی سیاسی همیشه در تاریخ لبنان به طور فراوان وجود داشته و به نظر می آید دست های پشت پرده در اعتراضات کنونی علاقه مند به ادامه این جریان است.

کد خبر 394876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.