با کنار گذاشتن این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید

بسیاری افراد از عادت‌های نادرست که باعث بروز اختلالات مغزی می‌شود، بی‌خبر هستند، اما خوشبختانه آن‌ها با رعایت راهکارهای ساده می‌توانند سلامت مغز خود را تامین کنند.

به گزارش ایمنا، اگرچه بیماری‌های شناختی با عوامل ژنتیک و سن ارتباط دارد، بعضی شیوه‌های غلط زندگی نیز می‌تواند بر نورون‌ها و آسیب رسانده و باعث اختلالات مغزی شود:

مصرف بیش از حد مواد قندی: مصرف بیش از حد شکر تصفیه ‌با ابتلا به بیماری‌های متابولیک و مغزی ارتباط نزدیک دارد. قند در بسیاری از غذاها و رژیم‌های ما وجود دارد و تولید مواد شیمیایی مغز را کاهش می‌دهد؛ مصرف روزانه شکر تصفیه‌شده یکی از علل ابتلا به اضطراب، افسردگی و زوال عقل است. به منظور حفظ سلامت مغز توصیه می‌شود افراد به جای مصرف شکرهای تصفیه شده از عسل، شیر نارگیل یا سایر گزینه‌های شیرین طبیعی استفاده کنند.

نخوردن صبحانه: مصرف روزانه یک وعده صبحانه سالم یکی از عادت‌های مهم برای حفظ سلامت مغز و جوان نگه‌داشتن آن است. حذف صبحانه یا گنجاندن مواد غذایی ناسالم در آن منجر به بروز بیماری‌های مرتبط با سوخت و ساز بدن، کاهش حافظه و عدم ثبات ذهنی می‌شود. همچنین با توجه به کاهش سطح انرژی در طول روز، فعالیت نورون‌های مغزی کاهش می‌یابد. توصیه می‌شود افراد برای صبحانه هفتگی خود برنامه ریزی کرده و اطمینان حاصل کنند که صبحانه آن‌ها شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبرهای گیاهی، پروتئین، اسیدهای چرب امگا۳ و آنتی اکسیدان‌ها است.

سیگار کشیدن: سموم موجود در سیگار اندام‌های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این مواد سمی باعث سرعت بخشیدن به روند پیری مغز شده و علت مهمی برای ابتلا به اختلال در عملکرد شناختی محسوب می‌شود؛ ابتلا به دمانس و آلزایمر نیز با سیگار کشیدن ارتباط نزدیک دارد.

پرهیز از نوشیدن آب کافی: عدم مصرف آب یکی از عواملی است که بر ضعف زودرس بافت مغز تأثیر می‌گذارد. از دست‌دادن آب بدن، سطوح انرژی را کاهش می‌دهد، خلق و خو را پایین می‌آورد و تمرکز را نیز سخت‌تر می‌کند. قسمت عمده مغز از آب تشکیل شده است، بدین معنا که کاهش آب بدن با کاهش عملکردهای مغز و کاهش اکسیژن در سلول‌های مغز ارتباط دارد. به منظور حفظ سلامت مغز افراد باید روزانه ۶ تا هشت لیوان آب بنوشند ومصرف میوه‌ها و سبزیجات آب دار را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

کم‌خوابی: خواب بی‌کیفیت بر کارایی جسمی، ذهنی و عاطفی افراد تاثیر می‌گذارد و منجر به افزایش ترشح هورمون‌های استرس‌زا می‌شود؛ در نتیجه توانایی افراد برای حل مشکلات روزمره کاهش می‌یابد. توصیه می‌شود افراد قبل از رفتن به خواب، تمام وسایل الکترونیکی را خاموش کنند و دو تا سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب یک شام سبک بخورند.

قرار گرفتن در معرض هوای آلوده: قرار گرفتن طولانی مدت در هوای آلوده، حتی اگر میزان آلودگی کم باشد به بروز بیماری‌های شناختی مغز و ایجاد تغییرات ساختمانی در آن منجر می‌شود. دانشمندان دریافتند کسانی که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند،‌ مغزهای کوچک‌تری خواهند داشت و میزان بروز سکته‌های مغزی در آنان، بیشتر از دیگران است. بنابراین افرا باید از قرار گرفتن در معرض محیط‌های آلوده جلوگیری کرده و اقدامات پیشگیرانه را به منظور به حداقل‌رساندن اثرات محیط آلوده انجام دهند.

منبع: آوای سلامت

کد خبر 394831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.