سالانه بیش از ۱۵۰ هزار نفر بر اثر سکته در ایران می‌میرند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از کسب رتبه شانزدهم در بین همه کشورهای جهان و کسب جایگاه نخست در منطقه خاورمیانه در بخش پژوهش و تولید علم توسط ایران خبر داد.

به گزارش ایمنا، رضا ملک زاده اظهار کرد: یکی از موفقیت‌های پژوهش در جهان و ایران، پیشگیری از  ۸۰ درصد بیماری‌های قلبی عروقی است که ۵۰ درصد مرگ و میر و ناتوانی در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: ایران در بخش پژوهش و تولید علم پیشرفت چشمگیری داشته و موفق به کسب رتبه ۱۶ در بین همه کشورهای جهان و کسب جایگاه نخست در منطقه خاورمیانه شده است.

ملک زاده با اشاره به اینکه ایران هم از نظر کمی که تولید مقالات علمی است و هم از نظر کیفی که استنادات است موفقیت چشمگیری داشته است، افزود: اما همیشه فکر می‌کنیم پتانسیل کشور ما بیش از این است زیرا ما نیروی انسانی علاقمند، کافی و با استعداد در سطح کشور داریم و اگر بتوانیم سرمایه گذاری بیشتری داشته و بودجه‌های پژوهشی را افزایش دهیم دستاورد بهتری را شاهد خواهیم بود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: علاوه بر تولید علم و تلاش‌هایی که الان در بخش فناوری و نوآوری در تولید داروها و تجهیزات پزشکی موثر داریم امیدواریم بتوانیم این علم را به ثروت تبدیل کنیم و سبب ارتقای سلامت در کشور شویم.

 ملک‌زاده خاطرنشان کرد: باید عواملی که به دلیل تحریم‌ها در کشور به‌ وجود آمده با سرمایه‌گذاری‌های مناسب تبدیل به موفقیت‌هایی شود که در آینده تبدیل به پیشرفت و ارتقا کشور شود.

وی یادآور شد: یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های منطقه دانشگاه علوم پزشکی بابل است که از بدو تاسیس بیش از ۱۷ هزار فارغ التحصیل داشته و این اقدام مثبت و ارزشمندی است تا  همه نیازهای نیروهای انسانی در رده‌های تخصصی، فوق تخصصی و کارشناسی را در این منطقه مرتفع کنیم اما معتقدیم این دانشگاه پتانسیل زیادی دارد که باید سرمایه‌گذاری بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۵۰ هزار مرگ ناشی از سکته در ایران مربوط به افراد زیر ۷۰ سال و ۱۲ هزار نفر زیر ۵۰ سال است، ادامه داد: یکی از موفقیت‌های پژوهش در جهان و ایران پیشگیری ۸۰ درصد بیماری‌های قلبی عروقی است که ۵۰ درصد مرگ و میر و ناتوانی در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: امیدواریم جهان و ایران در مسیری حرکت کند که همانگونه که توانستیم از بیماری‌های واگیر جلوگیری کنیم از بیماری‌های غیرواگیر که عامل آن چاقی، عدم تحرک، فشار خون بالا و عامل ژنتیک است، پیشگیری شود.

ملک زاده در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: نیروی انسانی از جمله مشکلات در سطوح مختلف کشور شده است که باید در دانشگاه ها این مشکل حل شود زیرا دولت امکان جذب نیرو را ندارد و برای راه اندازی و توسعه تحقیقات باید نیروی انسانی در دانشگاه ها مدیریت شود و برای پیشرفت در علم نیز باید از نیروهای متخصص استفاده شود.

وی ادامه داد: بسیار آزاردهنده است که سالانه حدود یک هزار و ۵۰۰  نفر به خاطر سکته زیر ۵۰ سال فوت می شوند و در این مورد  باید بررسی و تحقیق شود.

بر اساس گزارش وبدا؛ معاون وزیر بهداشت گفت: با نیروی انسانی ارزشمندی که در کشور وجود دارد ما می‌توانیم از بروز سکته‌های قلبی و مغزی در کشور مثل بیماری های عفونی جلوگیری کنیم که این حرکت باید از دانشگاه ها آغاز شود .

وی افزود: پژوهش های علمی استادان در دانشگاه علوم پزشکی باید به سمت پیشگیری از بیماری ها در کشور سوق یابد که در این راستا وزارت بهداشت هم از این طرح ها حمایت خواهد کرد.

کد خبر 394577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.