مصوبات جلسه سران قوا به استحضار رهبری می‌رسد

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه مصوبات جلسه سران قوا به استحضار رهبری می‌رسد گفت: موضوع پالمرو سی اف تی در دو جلسه هماهنگی اقتصادی سرا قوا مطرح شده بود و اعضا بر اجرای آن تاکید داشتند.

به گزاش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، «علی ربیعی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه دولت در جمع خبرنگاران در مورد افی تی اف و اینکه مورد تایید سران سه قوه و همچنین تایید رهبری قرار گرفته گفت: این موضوع در دو جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح شده بود و اعضا بر اجرای آن تاکید داشتند بنابراین این حرف، حرف درستی است و طبیعتاً مصوبات این جلسه به استحضار رهبری می رسد. در همین اندازه بگویم و فراتر نرویم که در آن جلسه مطرح شده است و مصوبات هم به استحضار رسانده شده است.

وی با بیان اینکه پالمرو سی اف تی برای ما مهم است، اظهار داشت: قبل از جلسه هیات دولت هم در این خصوص جلسه ای داشتیم. اگر در لیست سیاه قرار بگیریم تحلیل ما این است که تسلط اطلاعاتی بیگانگان بر ما بیشتر می‌شود برخلاف اینکه تصور می‌شود اگر ما بپیوندیم تسلط اطلاعاتی ما بیشتر می‌شود.

سخنگوی دولت افزود: وقتی در لیست سیاه قرار بگیریم حتی برای یک زندانی ایرانی در کشور دیگری بخواهیم برای مخارجش پول بفرستیم آن هم ردیابی خواهد شد.نپیوستن به افی تی اف باعث می شود که ما در موضع اتهام قرار بگیریم و از طرف دیگر اشراف آنها به ما بیشتر شود.

ربیعی با بیان اینکه تحفظ هایی که در افی تی اف در نظر گرفته ایم هیچ مشکل امنیتی برای ما ایجاد نمی کند، گفت: ما در شبکه بین المللی مخابرات و عضو پروتکل های آن هستیم. منفعت ملی ما بیشتر در این است که این لوایح رد نشود و به این پروتکل ها بپیوندیم و بیخودی بهانه ندهیم.

وی یادآورشد: بعضی ها می‌گفتند که مگر شما را در لیست سیاه قرار دادند. شما مقاومت کنید شما را در لیست سیاه قرار نمی دهند. همین ها بودند که می گفتند مگر آمریکا از برجام خارج می‌شود دیدیم که خارج شد در قطعنامه‌ها هم همین استدلال بود.

سخنگوی دولت گفت: دولت معتقد است که در مقابل زورگویی مثل ترامپ که از برجام خارج شده است باید مقاومت کنیم البته ما باید مقاومت را جایی انجام دهیم که ارزش داشته و جای درست باشد. البته الان بحث مقاومت مطرح نیست چرا که ما در امر مقاومت حتماً پیشتاز هستیم و منافع ملی را بیشتر در نظر می گیریم و به این مساله اعتقاد داریم.

ربیعی همچنین درباره بخشنامه ای در خصوص ممنوعیت استفاده از منشی زن در دولت گفت: هیچ بخش نامه ای از دولت برای منشی و این مسایل صورت نگرفته است. اصلاً ما در این دوران و عصر برگردیم بگوییم که جنسیت منشی چی باشد یا نباشد، درست است؟ خوشبختانه زنان هم در دانشگاه‌ها و هم در مناصب مدیریتی رشد کرده‌اند. این بخشنامه را از سمت دولت کاملاً تکذیب می کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بودجه و اینکه دولت می خواهد کشور را با مالیات اداره کند، و این موضوع نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کرده گفت: این نگرانی مردم است یا نگرانی تحلیلگران اقتصادی است چرا که یکی از نقدهایی که به اقتصاد ایران وارد می‌شود این است که می گویند که اقتصاد ایران با درآمدهای نفتی اداره می‌شود.

سخنگوی دولت افزود: درآمدهای کشور با درآمدهای نفتی ترکیب شده بود که این اصلاً به عنوان بیماری اقتصاد ایران مطرح شده است البته این انتقاد و بیماری از زمانی که نفت در کشور استخراج شد و با زندگی مردم پیوند خورده است.

ربیعی ادامه داد: این تصمیم درستی است که بخواهیم کشور را بدون نفت اداره کنیم اما الان نمی توانیم به یکباره بگوییم همه کشور را می توانیم بدون نفت اداره کنیم. این تصمیم که اداره دولت در بودجه جاری از نفت جدا شود و درآمدهای نفت به توسعه کشور پرداخته شود تصمیم درستی است و قطعاً آثار تورمی و مالیاتی نخواهد داشت چرا که آن اندازه که در بودجه برای درآمدهای نفتی پیش ینی می شود حتماً از طریق دیگر تامین می‌شود بنابراین این تصمیم به نفع اقتصاد ایران و نسل آینده است و به زندگی مردم هم فشاری وارد نخواهد کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره آزاد شدن بخشی از منابع ارزی ایران در امارات گفت: من در این مورد اطلاعاتی ندارم اما بهبود روابط در کشورهای منطقه اتفاقی است که رخ می دهد. اخیراً هم دولت عربستان سعودی بحثی کردند، فارغ از آن دو موضوعی سلاح هسته ای و کمک ایران که به آنها اساساً ربطی ندارد و در حیطه آنها نیست که اعلام نظر کنند، استقبال می‌کنیم و قبلاً هم ما اعلام آمادگی کردیم و برای روابط دو جانبه و حفظ امنیت منطقه پیامهایی رد و بدل شده است و از این نوع حرف زدن ها استقبال می‌کنیم.

سخنگوی دولت همچنین درباره مصوبات جلسه امروز هیات دولت گفت: ۴ خط جدید به مترو اضافه خواهد شد و کمک همه جانبه در دولت مورد تاکید رئیس جمهور قرار گرفت. همچنین مقرر شد برای خرید ۶۳۰ واگن جدید مترو ۸۰۰ میلیون یورو از محل خط اعتباری فایناس چین اختصاص داده شود.

ربیعی افزود: امروز همچنین دولت موافقت کرد یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تکمیل خطوط ۶ و ۷ مترو منتشر شود.این تصمیم کمک خواهد کرد حمل و نقل بهتری برای تهران داشته باشیم.
سخنگوی دولت ادامه داد: در جلسه امروز ۷۷۴ میلیارد تومان برای جبران خسارات ناشی از سیل و زیرساخت بخش کشاورزی در نظر گرفته شد.همچنین ۱۵۰ میلیاردتومان برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شد که واحدهای آموزشی خسارت دیده از سیل را بازسازی کنند.

‌به گفته ربیعی ۳۰ میلیارد تومان برای وزارت ورزش و جوانان که خسارات ناشی از سیل به زیرساخت های اماکن ورزشی اختصاص داده شد.

‌وی با اشاره به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت اقتصادی در جلسه امروز دولت یادآورشد: تورم مهرماه نقطه به نقطه ۲۸.۳ رسیده است که قبلاً تا ۵۲ درصد هم بالا رفته بود که روند کاهشی دارد و اقتصاددانان دولت اعلام کردند که روند کاهشی ادامه خواهد داشت.

‌سخنگوی دولت اظهار داشت: البته تورم ۱۲ ماهه با سرعت کمتری کاهش را نشان می دهد این رقم امروز ۴۰.۹ درصد است که در مهرماه ۴۱.۳ بوده است. 

کد خبر 394294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.