کارت‌های گرافیکی اینتل سال ۲۰۲۰  به بازار عرضه می‌شود

شرکت اینتل قصد دارد کارت‌های گرافیک Xe خود را اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی به بازار عرضه کند.

به گزارش ایمنا، احتمالاً در کنفرانس‌های کامپیوتکس ۲۰۲۰ یا E۳ ۲۰۲، شاهد رونمایی از اولین سری کارت‌های گرافیک مجزا ۱۰ نانومتری اینتل خواهیم بود. این شرکت با عرضه GPUهای Xe به سومین بازیکن اصلی در بازار پردازنده‌های گرافیکی مجزا تبدیل خواهد شد؛ بازاری که چندین دهه است انویدیا و AMD را به‌عنوان بازیکنان اصلی معرفی کرده است.

به نظر می‌رسد اینتل در گام اول فقط روی کارت‌های گرافیک مخصوص بازی تمرکز نمی‌کند، بلکه بازار HPC (محاسبات سطح بالا) و هوش مصنوعی را نیز هدف قرار می‌دهد؛ به این معنی که با کارت‌های گرافیک HPC انویدیا نیز رقابت خواهد کرد. اولین محصول ۷ نانومتری اینتل در سال ۲۰۲۱ یک پردازنده‌ گرافیکی Xe GP (واحد پردازش گرافیکی چند منظوره یا GP-GPU) برای مراکز داده خواهد بود.

در واقع این شرکت به‌جای تمرکز محض روی بازار بازی‌های کامپیوتری، قصد دارد GPUهای جدید را با CPUهای خود ترکیب کند تا پلتفرمی رقابتی در تلاش برای به دست‌آوردن بازار پردازش‌های مرتبط با مراکز داده، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی ایجاد کند و چنین اقدامی به ‌طور مستقیم رقابت با پلتفرم AI GPU انویدیا را هدف قرار داده است.

علاوه بر این اینتل قصد دارد از اولین سری کارت‌های گرافیک مجزا موبایلی خود نیز رونمایی کند؛ تراشه گرافیکی موبایلی Xe DG۱ با نام رمز iDG۱LP فاش شده است. این تراشه موبایلی که عملکردی مشابه با کارت گرافیک رده دسکتاپ GTX ۱۰۵۰ انویدیا خواهد داشت از حافظه GDDR۶  و توان حرارتی ۲۵ واتی بهره می‌برد.

اگر اینتل اواسط سال ۲۰۲۰ را برای عرضه اولین سری از کارت‌های گرافیک خود به بازار هدف قرار داده باشد، احتمالاً شاهد رقابت مستقیم آن‌ها در مقابل معماری AMD RDNA ۲ و انویدیا Ampere که در سال ۲۰۲۰ رونمایی شود، خواهیم بود.

منبع: زومیت

کد خبر 393709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.