روزمرگی مهمترین خطر این روزهای مدیریت شهری است

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نمی‌توانیم همه مشکلات مربوط به روزمرگی در مدیریت را به گردن مسایل مالی بیاندازیم، گفت: در وصول درامدها هم دچار همین روزمرگی هستیم.

به گزارش ایمنا، محسن هاشمی، که در نشست فصلی مدیران شهرداری سخن می گفت با اشاره به صراحت کلام و تکلف کمتر اظهار کرد: هفته تهران را پشت سرگذاشتیم و در این هفته، دوره جدید و پنجم شورایاری‌ها نیز آغاز شد، اگرچه بخش فرهنگی این هفته پربار بود، اما در بخش عمرانی، اجرایی و خدماتی، اتفاق جدیدی را شاهد نبودیم و انتظار شهروندان و همچنین شوراهای محل، تحقق مطالبات عینی و اقدامات اجرایی در سطح شهر است.

هاشمی مهمترین خطری که امروز مدیریت شهری تهران را تهدید می کند، روزمرگی دانست و افزود: هزینه‌های جاری مدیریت شهری سالانه بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان است که صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و هزینه‌های نگهداشت شهر می‌شود و اگر در کنار این رقم سنگین هزینه‌های جاری فعالیت عمرانی و توسعه زیرساخت‌های شهری صورت نگیرد نه تنها در مدیریت شهری بهبودی رخ نمی‌دهد، بلکه به دلیل استهلاک زیرساخت‌ها و تجهیزات موجود، وضعیت آینده از امروز بدتر خواهد شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در حوزه حمل ونقل عمومی، ما حدود شش هزار اتوبوس در تهران داریم که در پنج سال گذشته به این اتوبوس‌ها اضافه نشده است گفت: اگر عمر یک اتوبوس را حداکثر ۱۵ سال در نظر بگیریم عملا دو هزار دستگاه از این اتوبوس‌ها طی پنج سال گذشته مستهلک شده‌اند یا در مترو ما کمتر از ۱۷۰ قطار از حدود هشت سال قبل داشتیم که با توجه به افزایش خطوط باید این تعداد به ۴۰۰ رام می‌رسید ولی این اتفاق رخ نداده و همان قطارها با تعمیرات در حال فعالیت هستند و برای خطوط جدید مجبور به استفاده از قطارهای سایر خطوط شدیم.

وی ادامه داد: در سایر حوزه‌های هم وضعیت به همین ترتیب است، سرانه‌های خدماتی شهری در تهران، حدود یک سوم استاندارد است و در بسیاری از محلات ما خدمات ضروری مانند سرویس‌های بهداشتی، میادین میوه و تره‌بار، ایستگاه آتش‌نشانی، ایستگاه تاکسی و اتوبوس و سایر خدمات مورد نیاز را نداریم.

هاشمی با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم همه مشکلات مربوط به روزمرگی در مدیریت را به گردن مسایل مالی بیاندازیم، خاطرنشان کرد: در وصول درامدها هم دچار همین روزمرگی هستیم و بدلیل فقدان قدرت تصمیم گیری و شجاعت مدیران رده بالا، هم ایجاد نارضایتی در شهروندان و هم رانت و فساد در سطوح پایین رخ می‌دهد و پولی که باید به حساب شهرداری برود صرف کمیسیون، شیرینی و ... می‌شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: بخشی از اقدامات توسعه‌ای هم نیازی به پول نقد و یا بودجه نقدی ندارد، به طور نمونه احداث خطوط مترو یا پروژه‌های مشارکتی نظیر پارکینگ مجاور مصلی یا مجتمع مجاور تونل امیرکبیر یا پایانه‌ها صرفا با تصمیم‌گیری‌های مناسب و از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تامین مالی سیستم بانکی قابل اجراست.

وی گفت: ما اگر در طول دوسال گذشته، دستگاه‌های خودکار حفار مترو را که می‌توانست بدون بودجه نقد فعالیت کند، به جای اینکه رها کنیم و از چهار دستگاه، دو دستگاه از تهران به بیرون برده شود بکار می گرفتیم، طی دوسال می توانستیم ۳۰ کیلومتر مترو حفر کنیم در حالیکه عملا در این دوسال ۳ کیلومتر تونل مترو هم نساخته ایم.

محسن هاشمی انتظار اصلی از مدیریت شهری را برجا گذاشتن دستاوردهای عینی و عملی دانست و افزود: این تنها با واقعگرایی وعملگرایی در مدیریت بدست می آید و فعالیتهای تبلیغاتی و نمایشی تنها اثر کوتاه مدت و محدود دارد، یک مدیر شهرداری در سطح ناحیه، منطقه، سازمان و مرکز باید ببیند که چه مشکل ومعضلی را می تواند با امکانات ومحدودیتهای موجود انجام دهد و این مساله است که مدیر را از روزمرگی خارج می کند.

وی ادامه داد: امروز مدیریت کشور و مردم، شرایط سختی را به دلیل فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه تحمل می کنند، البته اینکه ما فرض کنیم همه مشکلات ما ناشی از تحریم است و بدون رفع تحریم نمی توانیم وضعیت فعلی را تغییر دهیم، تصور درست و دقیقی نیست. به نظر می رسد در شرایط جدید، ما دچار دو مشکل عمده در مدیریت کشور هستیم.

وی ادامه داد: مشکل اول، اینکه فرایندهای تصمیم گیری و اجرایی را با وضعیت تازه، تطبیق نداده ایم و هنوز به روش های گذشته در شرایط جدید عمل می کنیم  و مشکل دوم اینکه از همه ظرفیتها و توانمندی های داخلی استفاده نمی کنیم. برای اینکه این موضوع باز شود، به نمونه ای اشاره می کنم که تقریبا چالش اصلی همه کلانشهرها و مراکز استان است و ما نتوانسته ایم بدلیل بورکراسی و معضلات اداری کشور در حوزه تصمیم گیری از آن عبور کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مساله تخصیص اعتبار صندوق توسعه ملی برای تامین ۹ هزار دستگاه اتوبوس برای کلانشهرها و مراکز استان، که با وجود دستور رییس جمهور و پیگیری معاون اول دولت، همچنان پس از گذشت دو سال بلاتکلیف مانده است تاکید کرد: این موضوع یکی از کلیدهای حل مساله اشتغال، آلودگی هوا، ترافیک و مصرف سوخت است.

وی ادامه داد: وزارت کشور، وزارت صمت، وزارت نفت و بانک مرکزی چهار رکنی هستند که باید تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی را اجرایی کنند اما بدلیل گره هایی که ناشی از عدم فهم مشترک و همراهی دستگاههای مختلف و برداشتهای خشک از متن مصوبات و قوانین است، پس از دوسال حتی هنوز یکدستگاه هم از این مجموعه ۹ هزار اتوبوس به شهرها تحویل نشده وساخت آن نیز حتی آغاز نشده است.

هاشمی از پیگیری این موضوع در جلسات مختلف خبر داد و افزود: موضوع را پیگیری کردیم و انصافا باید گفت انگیزه خوبی برای پیشرفت کار وجود دارد اما به نظر می رسد بخشی از این مساله با جلسات و پیگیری خود هماهنگی لازم بین دستگاهها را ایجاد کنند، حل می گردد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: شخصا اعتقاد دارم در همین شرایط سخت اقتصادی هم اگر به تولید داخل و استفاده از ظرفیتهای ایران اعتماد و اتکا داشته باشیم می توانیم خیلی از مسایل را حل کنیم و باید از همه ظرفیتهای نظام که مهمترین بخش آن اراده و حمایت مقام معظم رهبری از تولید داخلی، همراهی دولت و رییس جمهور و سایر ارکان کشور است، استفاده کنیم.

وی بخشی از این مشکل را در کاهش قدرت تصمیم گیری مدیران بدلیل نگرانی از عواقب نظارتی و قضایی آن دانست و اظهار کرد: مدیر در سطح معاون وزیر، مدیرکل و رییس سازمان احساس می کند اگر برای حل مشکل از اختیارات خود استفاده کند، ممکن است بعدا از طرف دستگاه‌های نظارتی و قضایی با او برخورد شود و آن زمان از او حمایت کافی نخواهد شد، اما اگر تصمیم نگیرد و با روزمرگی کار به پیش ببرد مشکلی برایش پیش نمی آید، که این مشکل نیز باید با تعامل قوه قضاییه، دولت و مجلس حل شود و مدیران احساس کنند مهمترین انتظار از آنان حل مسایل مردم است و از آن‌ها در این مسیر حمایت می‌شود.

کد خبر 393302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.