نرخ ارز کنترل شد/ شاهد ثبات در بازار هستیم

رییس کل بانک مرکزی گفت: کنترل نقدینگی از سیاست‌های اصلی و ویژه بانک مرکزی است چرا که با مدیریت این موضوع به طبع تورم نیز کنترل و شرایط معیشتی نیز بهبود می یابد.

به گزارش ایمنا، عبدالناصر همتی در پنجاه و ششمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با مرور شرایط ویژه کشور به دلیل اعمال تحریم های ناعادلانه، اظهار کرد: برخلاف فشار حداکثری دشمنان، خوشبختانه با همت و تلاش مجموعه دولت و اقدامات بانک مرکزی ثبات نسبی در بازار ارز و اقتصاد کشور ایجاد شده است.

وی افزود: اگرچه این اقدامات در شرایط فعلی حائز اهمیت است لکین نباید به این حد قائل شویم و لازم است تلاش ها مضاعف تر شود.

جانشین رییس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان تهران با بیان اینکه بهبود وضعیت معیشت مردم خصوصا اقشار دارای حقوق ثابت و با درآمد پایین و ارتقای فضای کسب و کار از اولویت های بانک مرکزی است گفت: به دلیل تحریم‌های امریکا، منابع ارزی کشور نیازمند مدیریت صحیح است و باید با اتخاذ تصمیم‌های مناسب منابع محدود ارزی کشور در محل‌هایی هزینه شود که بیشترین کارایی و بهره‌وری را دارد.

رییس شورای پول و اعتبار خواستار ارائه برنامه‌های مدون و کارشناسی در انجام پروژه‌های اقتصادی شد و تصریح کرد: انجام کارهای کارشناسی قبل از تدوین پروژه‌ها از الزامات است ضمن آنکه تشکیل کارگروه ویژه پیگیری مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی و تعیین کارشناس مسلط به موضوعات در بانک مرکزی در پیگیری و پیشبرد پروژه‌ها بسیار مفید خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به انتظارات و توقعات فراوان از سیستم بانکی، تاکید کرد: شرایط کشور ویژه است و منابع سیستم بانکی باید به صورت صحیح و بهینه تخصیص یابد و همچنین انتظارات از نظام بانکی منطبق با واقعیت و شرایط کنونی اقتصاد باشد.

همتی کنترل نقدینگی را از اهم سیاست‌های بانک مرکزی برشمرد و افزود: کنترل نقدینگی از سیاست‌های اصلی و ویژه بانک مرکزی است چرا که با مدیریت این موضوع به طبع تورم نیز کنترل و شرایط معیشتی نیز بهبود می یابد.

جانشین رییس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان تهران با اشاره به موضوع بازگشت ارز حاصل از صادارت، گفت: اکنون ابزار مهم تجارت خارجی کشور صادارت غیرنفتی است و ارز حاصل از صادرات به خوبی درسامانه نیما عرضه می‌شود.

همتی با اشاره به موضوع بدهی به بانک‌ها، خاطرنشان کرد: بدهی به بانک در واقع بدهی به مردم است چرا که منابع بانک‌ها از سپرده‌های مردمی تامین می‌شود و لازم است بدهکاران بانکی در ایفای تعهدات خود مسئولانه عمل کنند.

در این جلسه همچنین رییس کل بانک مرکزی به موضوعات چک‌های برگشتی و سازوکار ارزیابی وثائق بانکی پرداخت و اصلاحاتی در این زمینه‌ها را لازم و ضروری دانست.

منبع: اقتصاد آنلاین

کد خبر 393296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.