ماده موثره داروهای پارکینسون و آلزایمر در کشور تولید شد

محققان یک شرکت دانش‌بنیان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه موفق به تولید ماده موثره دارو برای دو بیماری پارکینسون و آلزایمر شدند.

به گزارش ایمنا، آرمین دادگر اظهار کرد: با تلاش محققان، ساخت پنج ماده موثره دارویی در این مجموعه نهایی شده که تاکنون، دو مورد آن برای بیماری‌های پارکینسون و آلزایمر تولید شده است.

وی با اشاره به اینکه پروانه تولید ماده موثره این دو دارو شامل پرامی پکسول (برای پارکینسون) و دونپزیل (برای آلزایمر) از سازمان غذا و دارو کسب شده است، ادامه داد: این مواد موثره قبلا وارداتی بود که به تلاش محققان بومی‌سازی شده و شرایط برای تولید آن‌ها در داخل کشور فراهم شده است.

دادگر افزود: تولید و اخذ مجوز این دو ماده موثره دارویی حدود پنج سال زمان برد که حدود یک سال برای دستیابی به دانش فنی و تولید آن‌ها بوده و مابقی زمان صرف اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو شده است.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: سه ماده موثره دیگر برای درمان بیماری‌های جنون، افسردگی و فشارخون است که محققان ما در تلاش برای تولید آن هستند؛ این مواد پس از تولید و اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو در اختیار شرکت‌های دارویی قرار می‌گیرد.

وی گفت: محققان این شرکت تلاش کردند تا با بومی‌سازی مواد موثره دارویی بتواند نیازهای داخلی را برطرف کنند.

دادگر با اشاره به اینکه با حمایت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه طی پنج سال، سایت تولید مواد موثره دارویی در مرکز رشد این دانشگاه تاسیس شده است، خاطرنشان کرد: این شرکت با هدف ایجاد دانش فنی مواد اولیه دارویی، تولید آن‌ها و ارتباط بین صنعت و دانشگاه در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تشکیل شده است.

حذف مقررات و بروکراسی غیر ضروری

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان بر لزوم حذف مقررات، دستورالعمل‌ها و بروکراسی غیرضروری در زمینه تولیدات دانش‌بنیان داخلی تاکید کرد و گفت: متاسفانه روند طولانی برای اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو وجود دارد، وزیر بهداشت اخیرا اعلام کرد فرایند پیگیری در سازمان غذا و دارو به یک هفته کاهش یافته است که منتظر اجرایی شدن این موضوع هستیم.

دادگر افزود: در سازمان غذا و دارو گاهی برای پاسخ به یک نامه هفت تا هشت ماه زمان صرف می‌شد که این موضوع مشکلات فراوانی را برای تولیدکنندگان به وجود می‌آورد.

وی خواستار حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان شد و افزود: ارتباط مستحکمی بین بدنه سازمان غذا و دارو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود ندارد، برای حمایت بهتر از شرکت‌های دانش‌بنیان، این روند باید تغییر یابد.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: فرایند اختصاص ارز دولتی به محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند واقعا ناعادلانه است؛ وقتی ماده موثره‌ای داخل کشور در حال تولید است، نباید ارز دولتی به شرکت‌های واردکننده آن ماده موثره تعلق گیرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 392897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.