نظارت، جزء لاینفک حکمرانی خوب است

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه هیچ مشکل غیرقابل حلی در کشور نداریم، خطاب به دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور گفت: با حمایت قاطع و تشویق مداوم، اجازه ندهید یک مدیر شجاع قوی که در جهت دور زدن تحریم‌ها و خدمت به مردم تلاش می‌کند، دچار سستی و تردید شود.

به گزارش ایمنا، ابراهیم رئیسی در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور، اربعین را نماد و نمود ماندگاری عاشورا و پرچم برافراشته فرهنگ عاشورایی در همه لایه های زندگی و شئون اجتماعی انسان دانست و تصریح کرد: باید وجود مقدس اباعبدالله الحسین (ع) را الگویی برای تمدن سازی نوین در جامعه قرار دهیم.

وی در ادامه، یاد و خاطره کسانی را که در ادوار گوناگون در سازمان بازرسی کل کشور تلاش کردهاند گرامی داشت و افزود: در بخش نظارت و بازرسی قبل از آنکه نیاز به بیان دلایل نقلی باشد، به حد کافی دلایل عقلی وجود دارد. تضمین اجرای قانون و تضمین حق الله و حق الناس در گرو مراقبت و نظارت علی الدوام است که هرگز نباید از آن غفلت کرد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه بدون نظارت، مدیریت هیچ مدیری قابل تعریف نیست، ادامه داد: همه مدیران در همه سطوح باید بر مجموعه خود نظارت کنند. امروز اگر بخواهیم در جامعه عدالت را به معنای اجرای قانون تعریف کنیم، اولین ضامن اجرای قانون، خود اشخاصند و خودکنترلی، قوی ترین و کارآمدترین نظام کنترلی است.

رئیسی با بیان اینکه گسترش اخلاق از مهمترین راههای پیشگیری از جرایم و تخلفات در نظام اداری کشور است، اظهار کرد: دومین ضمانت اجرای عدالت و قانون، گسترش نظارت های مردمی یا همان امر به معروف و نهی از منکر است. اگر این حساسیت از جامعه رخت بربندد و اجرای آن سست شود، به تعبیر امیرالمومنین (ع) باید شاهد تسلط شرار باشیم. دستگاه ها باید از انتقادات مردم، رسانه ها، دلسوزان و مصلحان استقبال کنند. ما هر جا به مردم میدان داده ایم، ضرر نکرده ایم. بر این اساس، سازمان های مردم نهاد باید مورد توجه جدی باشند زیرا کمک خوبی برای مدیران و دستگاه های نظارتی هستند.

وی از مجلس خواست که قانون ارتقای سلامت نظام اداری را تمدید کند و خاطرنشان کرد: این قانون می تواند تضمین کننده سلامت اداری باشد. به قانون رسیدگی به تخلفات اداری نیز باید توجه شود. این قانون نباید فقط نسبت به افراد ضعیف بلکه نسبت به همه باید به صورت جامع اجرا شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه فعال ساختن چشمان نظارتی درون سازمانی از جمله مجموعه های حراست، نقش مهمی در جلوگیری از فساد دارد، تصریح کرد: بسیاری از فسادها و کژی ها محصول اقدام یک شبه و یک ماهه نیست بلکه محصول چشم بستن مستمر در طول یک زمان مشخص است؛ لذا باید به ارقام پایین هم حساس بود که تبدیل به ارقام نجومی نشود.

رئیسی، نظارت را جزء لاینفک حکمرانی خوب دانست و افزود: ممکن است در جامعه سوال شود که این مفاسد چگونه شکل گرفته است. اگر به هر دلیلی دستگاه های درون سازمانی غفلت کردند، سازمانهای برون دستگاهی نباید غافل شوند. توسعه نظارت الکترونیک می تواند نظارت را بر امور مختلف به صورت برخط و لحظه ای کند. بر هر بخشی از دولت که می خواهد به بخش خصوصی امتیازی دهد، باید مراقبت مضاعفی اعمال شود. حضور سازمان بازرسی کل کشور برای جلوگیری از فساد و صیانت از مدیران است، نه فقط برای مقابله با فساد. مهمترین مساله در این زمینه، اصلاح ساختارهاست. در گام دوم انقلاب و با توجه به تاکیدات هفت محوری رهبر معظم انقلاب، به هیچ عنوان مردم و نظام برخی کاستیهایی را که در ادوار گذشته بوده است، نمی پذیرند. تحول مورد تاکید مقام معظم رهبری به معنای دیدن همه کاستیها و نواقص و تلاش مجاهدانه برای رفع آنها است.

وی با تاکید بر لزوم توسعه نظارت الکترونیک و حضور گسترده بازرسان در میدان، نظارت گریزی را برای مدیران یک ضد ارزش دانست و یادآور شد: ما باید به خداوند متعال، ارباب رجوع، عموم مردم و دستگاه های نظارتی پاسخگو باشیم. حتما شفافیت به دستگاه های نظارتی برای خوب مراقبت کردن، به مدیران برای خوب اداره کردن و به مردم برای خوب رصد کردن کمک می کند. در دوران توفیق خدمت به آستان مقدس علی ابن موسی الرضا (ع)، همیشه از بخش اقتصادی آستان به عنوان یک جعبه سیاه سوال می شد. گفتم این بخش باید شفاف شود. سازمان اقتصادی آستان به نحوی پشت ویترین قرار گرفت که موجب اعتمادسازی شد. البته کسی هم ما را موظف به این کار نکرده بود اما برای ارتقای اطمینان مردم، آن را مفید می دانستیم. این شفافیت حتی باعث افزایش نذورات و موقوفات شد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مدیران بدانند شفافیت نه در شعار بلکه در عمل، هم به نفع خود دستگاه هاست و هم عملکرد دستگاه های نظارتی را تسهیل می کند، اظهار کرد: توسعه اقتصادی را در گرو امنیت اقتصادی و امنیت اقتصادی را در گرو مبارزه با فساد می دانیم. کارآفرینی و سرمایه گذاری نیز منوط به روابط سالم اقتصادی است.

رئیسی تعامل دستگاه های نظارتی سه قوه را بسیار در جهت هم افزایی موثر دانست و گفت: گزارش های دستگاههای نظارتی باید خیرخواهانه باشد و پیشنهادات با دارا بودن ضمانت اجرای مناسب، در جهت اجرای صحیح قانون به مرحله اجرا درآیند. دستگاه قضایی نیز باید به نحوی عمل کند که بازرسان، انگیزه بیشتری بیابند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، توجه به ترک فعلها را در کنار توجه به فعلها بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری ترک فعلها، به مراتب خسارتبارتر از فعلهاست. همه باید در هر زمانی نسبت به دوران مدیریت خود پاسخگو باشند. در سیل فروردین ماه که چند استان را درگیر کرد، گزارش ها نشان می دهد که بازرسان ما نسبت به برخی ضرورتها از جمله لایروبی، رسوب زدایی و ... از قبل هشدار داده بودند. بر همین اساس می بینیم در استانهایی که آمادگی وجود داشت، خسارت کمتری وارد شده است؛ لذا باید این ترک فعلها مورد توجه همه باشد.

رئیس قوه قضائیه بر لزوم حمایت قاطعانه از مدیران قوی و شجاعی که تحریم را دور می زنند، تاکید کرد و افزود: اجازه ندهید مدیر شجاع، نترس و قوی در میدان دچار سستی و تردید شود. حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان فعال نیز وظیفه همه ماست. کارآفرین و سرمایه گذار باید بداند که کارش در این کشور سریع انجام می گیرد. باید تمام بخشها ترتیبی اتخاذ کنند که کار سرمایه گذار و کارآفرین تسهیل شود. این در گروی آن است که اگر با مانع بی مورد و بیجایی مواجه شدند، فورا رفع شود تا رونق تولید را شاهد باشیم.

رئیسی با تاکید بر لزوم تشویق مدیران شجاع، شناسایی ساختارهای فسادزا را از اولویت های کار سازمان بازرسی دانست و گفت: اگر دستگاه های اداری و سازمانهای مسئول کار خود را به موقع و به جا انجام دهند یقین بدانید شاهد کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ناهنجاری های اجتماعی، فرهنگی و ... با اقدام جهادی قابل رفع است، خاطرنشان کرد: دفاع از حریم کشور و حرم اهل بیت (ع) نشان داد که کارهای ناممکن به دست نیروهای توانمند ما ممکن می شود. بنابراین معتقدیم دغدغه های مردم نیز با همین توانمندی قابل رفع است. هیچ مشکل غیرقابل حلی در کشور نداریم منتها باز کردن گره ها با دستان توانای ملت بزرگ ایران امکان پذیر است، نه توسط کشورهای خارجی.

براساس این گزارش، رئیس قوه قضائیه همچنین در نشست تخصصی با مدیران سازمان بازرسی کل کشور، پس از شنیدن نقطه نظرات و دیدگاه های برخی مدیران این سازمان، از زحمات مدیران و کارکنان سازمان بازرسی قدردانی کرد و گفت: از تجربیات افراد پیشکسوت باید در جهت ارتقای کار سازمان بازرسی کل کشور استفاده کرد؛ البته این تجربیات باید در کنار به کارگیری نوآوری ها و فناوری ها باشد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه سرمایه سازمان بازرسی کل کشور، نیروی انسانی کارآمد است، ادامه داد: کاری که باید در دوره تحول انجام گیرد آن است که ساختارها و فرایندهای سازمان متناسب با نیازها و موضوعات روزآمد شود.

رئیسی با اشاره به نظام برنامه ریزی در سازمان بازرسی اظهار کرد: برنامه باید به نحوی بتواند رشد کند که یک نگاه راهبردی بر آن حاکم باشد یعنی علاوه بر عملکردهای سازمان ها راهبردها نیز مورد بازرسی قرار گیرد. این نیازمند یک نگاه مساله محور است تا به نقطه ای راهگشا برای مدیران برسد که همزمان با بازرسی مصداقی، نظارت راهبردی هم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه نیروی موجود در سازمان باید علاوه بر تجربه و تخصص، با نگاه جهادی و انقلابی فعالیت کند، اظهار کرد: اگر این روحیه نباشد، آثار آن کاملا مشخص می شود. حرکت جهادی به معنای گام برداشتن هدفمند و تلاش برای برداشتن موانع است. امروز دشمن شما ظلم به مردم، فساد و ناکارآمد جلوه دادن نظام است و بدخواهان نیز در این آتش ها می دمند منتها ما با عملکرد خود نباید اجازه میدانداری به دشمن بدهیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امروز بسیاری از کاستیها در کشور ما بزرگنمایی می شود، بر لزوم تقویت نظارت های درون سازمانی تاکید کرد و افزود: باید مراقب سلامت نیروها بود. بر همین اساس ارتقای سلامت درون سازمان بازرسی و نظارت بر ناظران و بازرسی از بازرسان بسیار اهمیت دارد.

رئیسی در ادامه بر لزوم جانشین پروری، تربیت نیرو و کادرسازی تاکید کرد و با بیان اینکه میدان دادن به جوانان به معنای پیرزدایی نیست، تصریح کرد: میزان گزارش ها و مراجعات مردمی به دستگاه قضایی افزایش یافته است. امروز در مردم، یک روح امید ایجاد شده است. اگر این مراجعات و گزارش ها مورد توجه قرار گیرد، امید ارتقا می یابد وگرنه ناامیدی بدتر از گذشته شکل می گیرد. همه باید با یک کار جهادی، وقت بگذارید و اجازه ندهید که خواسته های مردم بایگانی شود یا بدون پاسخ بماند. کسی که به ما نامه می نویسد، نه شوخی دارد و نه وقت اضافی دارد. اصل بر آن است که هر کس مکتوب، حضوری یا به صورت دیجیتال پیامی را به ما می رساند، اظهاراتش از سر دغدغه و درد است و نباید نادیده گرفته شود. تاکیدم این است که نگذارید ناامیدی بر ذهن مردم غلبه کند.

وی با تاکید بر ضرورت شکل گیری یک نیروی واکنش سریع در سازمان بازرسی برای پیگیری فوریتهای بازرسی، یادآور شد: گاه فرصت ارائه یک گزارش مستوفی نیست و لازم است گاهی یک صفحه گزارش را به صورت خلاصه بنویسید تا موضوع شرح داده شود و زمینه پیگیری از بین نرود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اولویت سازمان بازرسی همان اولویت های کشور است، به رونق تولید به عنوان اولویت مورد تاکید مقام معظم رهبری در سال 98 اشاره کرد و گفت: امروز بررسی موانع تولید در مقام عمل، اولویت سازمان بازرسی کل کشور است. عملکرد سازمان بازرسی باید پیشگیرانه و هشداردهنده باشد تا نظام اداری کشور عادلانه شود.

منبع: اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه

کد خبر 392694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.