به هیچ وجه از عملیات ترکیه پشتیبانی نمی کنیم

شبکه تلویزیونی NBC اعلام کرد: گفتگوهای تلفنی یکشنبه بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و همتای ترکیه ای وی، طیب اردوغان در مورد عملکرد برنامه ریزی شده ترکیه در خاک سوریه آن طور که انتظار می رفت پیش نرفت.

به گزارش ایمنا، شبکه تلویزیونی NBC، با استناد به منابع اعلام کرد که گفتگوهای تلفنی یکشنبه بین دونالد ترمپ رئیس جمهور آمریکا و همتای ترکیه ای وی، طیب  اردوغان در مورد عملکرد برنامه ریزی شده ترکیه در خاک سوریه آن طور که انتظار می رفت پیش نرفت.

اردوغان پیشتر گفته بود که تصمیم گیری در مورد عملیات ترکیه در شمال سوریه در شرق فرات می تواند در روزهای آینده اتخاذ شود.
وی افزود:  هدف از این عملیات پاکسازی مرز سوریه با ترکیه از نیروهای کردهای سوریه، ایجاد یک منطقه حائل امنیتی در آنجا و اسکان پناهندگان سوری در ترکیه است.

روز یکشنبه، واشنگتن گفت که نیروهای آمریکایی در عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه شرکت نخواهند کرد و در منطقه این عملیات نخواهند بود.
در بیانیه کاخ سفید، که پس از مکالمه تلفنی میان ترامپ و اردوغان منتشر شد، گفته شده که اکنون ترکیه مسئولیت تمام ستیزه جویان گروه تروریستی داعش که در طی دو سال گذشته پس از شکست داعش توسط ایالات متحده اسیر شده است، بر عهده خواهد داشت.

براساس اطلاعات این کانال، اردوغان نسبت به وقایع سوریه بی اعتنا بوده و حتی پیشنهاد ترامپ برای بازدید از کاخ سفید را ناکافی تلقی کرده است.

این کانال اعلام کرد، که ترامپ به اردوغان گفته است یک تهاجم متوسط، مانند پاکسازی منطقه امن، قابل قبول خواهد بود، اما مداخله در مقیاس بزرگ که منجر به عملیات جدی نظامی شود، موافق نیست.
ترامپ به اردوغان هشدار داد که اگر ترکیه عملیاتی بزرگ را آغاز کند، ایالات متحده نیروهای خود را به طور کامل از سوریه خارج می کند.

بلافاصله پس از تماس میک مالوینی رئیس ستاد کاخ سفید، مارک اسپر رئیس پنتاگون را فراخواند تا وی را از تصمیم رئیس جمهور مطلع کند. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه گفت: ما به هیچ وجه از عملیات ترکیه پشتیبانی نمی کنیم، همه از بعد از دستور رئیس جمهور، برای ایجاد یک منطقه امن کار می کنند.
با حمایت دولتها،  نیروهای دموکراتیک عرب کرد سوریه اظهار داشتند که نیروهای آمریکایی از مرز با ترکیه در شمال سوریه عقب نشینی کردند و توافق نامه های به دست آمده با متحدان کرد را نقض کردند. اردوغان همچنین گفت که ارتش آمریکا مناطقی را در شمال سوریه، جایی که ترکیه قصد دارد عملیات نظامی علیه نیروهای کرد انجام دهد را در حال خروج نظامیان خود است.

منبع: اسپوتنیک

کد خبر 392525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.