۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
کشف نقاط سرسبز در مریخ!

مریخ‌نورد کنجکاوی در جدیدترین جستجوی خود، شواهدی یافته است که ثابت می‌کند مریخ در گذشته یک منطقه سرسبز داشته است.

به گزارش ایمنا، دانشمندان با دیدن شواهدی که مریخ‌نورد "کنجکاوی" (Curiosity Rover) در جدیدترین جستجوی خود در گودال گیل (Gale Crater)  پیدا کرده، به این نتیجه رسیده‌اند که مریخ در گذشته، یک واحه در خود داشته است؛ واحه‌ها نقاط سرسبزی است که در میان صحرا و پیرامون یک چشمه یا چاه شکل می‌گیرد. دانشمندان با تحلیل داده‌های مریخ‌نورد "کنجکاوی"، به این نتیجه رسیده‌اند که سنگ‌های حاوی نمک‌های معدنی، شواهدی مبنی بر وجود دریاچه‌های آب شور است که دوره‌های خشکسالی و طغیان را پشت سر گذاشته‌اند.

طبق بیانیه "آزمایشگاه پیش‌رانش جت" (JPL) ناسا در شهر پاسادنا، کالیفرنیا، مرحله بعدی این پژوهش، درک مدت زمان این تغییر و زمان وقوع آن خواهد بود. گودال "گیل" دهانه‌ای در مریخ است که در اثر تغییری در سطح مریخ شکل گرفته و شواهد بسیاری مبنی بر وجود آب در گذشته در آن دیده می‌شود. وجود چنین شواهدی این گودال را به مکان مناسبی برای بررسی‌های مریخ‌نورد کنجکاوی تبدیل کرده است.

این مریخ‌نورد که در حال حاضر در مأموریت به سر می‌برد، هنگام حرکت در مریخ و ارسال داده‌های جدید در مورد محیط مریخ و تغییرات آن به مرور زمان، نمونه‌هایی را از هر لایه جمع‌آوری می‌کند. "ویلیان راپین" (William Rapin)، پژوهشگر "موسسه فناوری کالیفرنیا" (Caltech) و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: دلیل ما برای بررسی گودال گیل این است که سابقه منحصر به فردی از تغییرات مریخ در خود دارد. درک زمان و چگونگی تکامل اقلیمی این سیاره می‌تواند بخش مهمی از معمای قابلیت زندگی در مریخ را حل کند.

راپین و گروه تحقیقاتی وی در این بررسی به وجود نمک‌هایی در سنگ‌های رسوبی دست یافتند که مریخ‌نورد کنجکاوی، ابتدا آن‌ها را در سال ۲۰۱۷ کشف کرده بود. وجود این نمک‌ها نشان می‌دهد که در گذشته، دریاچه‌ها و تالاب‌هایی در مریخ وجود داشته ‌است که نمک‌های آن‌ها پس از خشک‌شدن در سنگ‌ها باقی مانده است. شاید کنجکاوی در ماموریت‌های آینده خود بتواند لایه‌های بیشتری را برای ارزیابی ساختار صخره‌های مریخ، مورد بررسی قرار دهد. این ماموریت‌ها می‌تواند از اسرار بیشتری در مورد مریخ میلیون‌ها سال پیش پرده بردارند.

منبع: ایسنا

کد خبر 392518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.