ساماندهی بازیافت پسماند در کرج

شهردار کرج گفت: احداث لندفیل مهندسی و بهداشتی، تصفیه شیرابه، توسعه کارخانه کمپوست، استحصال گاز از مهمترین پروژه‌های عمرانی سال جاری مدیریت شهری کرج در مرکز حلقه دره است.

به گزارش ایمنا، علی اصغر کمالی‌زاده اظهار کرد: با توجه به اهتمام و رویکرد تخصصی شورای شهر در حوزه محیط زیست شهری، تدوین طرح جامع مرکز حلقه دره و بازنگری در طرح جامع مدیریت پسماند و دریافت استاندارد ایزو ۱۴۰۰ و  تهیه پیوست‌های فنی و زیست محیطی پروژه‌های عمرانی این مرکز ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه دفن پسماند در زمین، خسارت‌های زیادی به دنبال دارد و سال‌ها باید سپری شود تا این خسارت‌ها جبران شود، افزود: بیشترین تلاش برای کاهش تولید زباله توسط شهروندان و دفن پسماند در زمین باید باشد.

شهردار کرج از بسیج کلیه امکانات و اختصاص منابع و ایجاد ظرفیت مشارکت بخش خصوصی جهت استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا برای بازیافت و احیاء حداکثری مواد و انرژی از پسماندهای تولیدی خبر داد و خاطرنشان کرد: احداث لندفیل مهندسی و بهداشتی، تصفیه شیرابه، توسعه کارخانه کمپوست، استحصال گاز از مهمترین پروژه‌های عمرانی سال جاری مدیریت شهری کرج در مرکز حلقه دره است.

کمالی‌زاده از برگزاری جلسات متعدد با بخش خصوصی جهت احداث نیروگاه زباله سوز خبر داد و یادآور شد: با مشارکت دانشگاه‌های استان و تشکیل کارگروه‌های تخصصی و با پرهیز از اقدامات شتابزده و با بهره‌گیری از تجربیات سایر کلانشهرها به دنبال کاهش حدکثری بوی نامطبوع و اجرای پروژه‌های عمرانی این مرکز هستیم.

وی با اشاره به اصلاحات مهندسی صورت گرفته در لندفیل و افزایش پوشش خاکی مناسب که موجب کاهش چشمگیر بوی نامطبوع و نازیبایی‌های بصری شده است، تاکید کرد: عملکرد دقیق، علمی و خروج از حالت سنتی در مدیریت پسماند و حفاظت از محیط زیست و سلامت شهروندان از مهم ترین دغدغه‌های مدیریت شهری به شمار می‌رود.

شهردار کرج با تاکید بر اینکه نگاه به مباحث مدیریت پسماند باید با نگاه توسعه پایدار همسو باشد، به میزان رو به رشد انواع زباله‌ها و اثرات مخرب آن بر محیط زیست اشاره کرد و گفت: زباله‌های قابل بازیافت اگر پس از تبدیل به مواد مختلف دوباره وارد چرخه مصرف شوند مقدار قابل توجهی از هزینه ها و خطرات دفن زباله کاهش می‌یابد.

وی ضمن تاکید بر فرهنگ‌سازی تفکیک از مبدا زباله برای تسهیل در بازگشت مواد بازیافتی به چرخه مصرف، خاطرنشان کرد: بقای زندگی انسان و ارزش قائل شدن برای محیط زیست امری ضروری است و شهرداری کرج توجه ویژه‌ای به این موضوع دارد.

شهردار کرج افزود: رفع مشکل پسماند نیازمند توجه و اختصاص منابع ویژه و تعامل همه جانبه همه دستگاه‌های اجرایی استان است، روزانه یک‌هزار تن زباله به این مرکز وارد می شود که بیش از ۵۰ درصد آن متعلق به سایر شهرهای استان است.

کد خبر 392475

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.